Samsun’un Nebiyan fasulyesi pazara inmeden tarladan satılıyor

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde üretilen Nebiyan fasulyesi, hasat öncesinden verilen siparişlerle pazara inmeden tarladan alıcısına gönderiliyor.

19 Mayıs ilçesindeki 1224 rakımlı Nebiyan Dağı eteklerinde üretilen fasulye, yetiştiği bölgeden periferi kendine özgü lezzetiyle tercih görüyor. Sınırlı alanda üretilen Nebiyan fasulyesi amacıyla tüketiciler, hasat öncesinde üreticilerle temasa geçerek ısmarlama veriyor.

Aydınpınar Mahallesi’nde 10 yıldır fasulye üretimi yapan Şafak Eş, AA muhabirine, Nebiyan fasulyesinin münasebet sorunu bulunmadığını, daha teşrinievvel yapmadan havale aldıklarını söyledi.

Nebiyan fasulyesinin er piştiği, ağız ağıza uzvi olduğu ve dağılmadığı amacıyla tercih edildiğini belirten Erkek, “Kimyevi hiçbir konu kullanmıyoruz. Bu sebepten haddinden fazla lezzetli fasulye elde ediyoruz. Değişik fasulyelere kıyasla fiyatı az buçuk henüz pahalı. Bu sene kilogramı 30 liradan satılıyor. Zira bir iki üretiliyor.” dedi.

Bu sene 10 dönüm alanda ilk teşrin yaptığını belirten Eş, Nebiyan fasulyesinin ezgi özelliklerinin fakat yaklaşık 150 dönümlük alanda yapılan ekimlerden elde edilebildiğine belen etti.

“20 dakikada pişiyor”

Ürettikleri fasulyeyi tarladan sattıklarını vurgulayan Koca, “Bitiren gelip fasulyeyi kendisi alıyor, pazara güçlü inmiyor bizim fasulyemiz. Ismarlama usulü satıyoruz. Dikmeden siparişi alıyoruz. Esbak senelerde alanlar, lezzetini, tadını, kalitesini bilenler, sonraki senenin siparişini haddinden fazla başlangıçta veriyor veya gelip buradan alıyor. Tarladan kendisi toplayan müşterimiz da var.” diye konuştu.

Erkek, bu sene 5-6 ton civarında fasulye üreteceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Fasulyeyi daha üretmeden satmış bulunuyoruz. Seçkin düzlük kıvançlı kalıyor. Değişik fasulyeler 1 saatte pişiyorsa, bizim fasulyemiz sunu fazla 20 dakikada pişiyor. Bu büyüklüğünde içimli olmasının nedeni havamız, suyumuz ve toprağımız gibi. Buradan zürriyet alıp kendi bölgelerinden ekenler, benzeri kalite ve lezzeti bulamadıklarını söylüyor. Son birkaç yıldır İstanbul, Bursa ve Ankara’dan arayarak fasulye isteyenler birlikte var. Onlara da otobüslerle gönderiyoruz.”

19 Mayıs Kültür Odası Başkanı Söz Vaziyet, Nebiyan Dağı çevresindeki belli bölgede yetiştirilen fasulyenin Anzer balı kadar hoppadak o yöreye has özellikler taşıdığına dikkati çekerek, “Tıpkısı dönüm tarladan averaj 400 kilo fasulye çıkıyor. Bu sene 60-70 ton civarında Nebiyan fasulyesi elde edilecek.” diye niteleyerek konuştu.

Aydınpınar Mahallesi’ne gelerek Nebiyan fasulyesi alan Mustafa Türkmen ise lezzeti ve er pişmesi nedeniyle temas sene bu fasulyeden aldığını ifade etti.Share: