Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Bilecik’te temel atma töreninde konuştu Açıklaması

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “(Üretimevi bulunmayan, üretim namevcut) diyenlere sesleniyorum: Cenabıhak aşkına aynı sorun kendinize. Boyut dediğiniz gibiyse bu makine ve teçhizat yatırımları bittabi artıyor? Cevabı bilmiyorlarsa ben söyleyeyim. Ülkemizin dört bir tarafındaki müteşebbisler dursuz duraksız sığa artıracak yatırımlar yapıyorlar de ondan.” dedi.

Varank, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in dahi katılımıyla Akgün Şirketler Grubuna ilişik Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, gruba ilişkin seramik istihsal fabrikasının 7’ye, vitrifiye üretimlik sayısının ise 5’e çıkacağını söyledi.

Girişimcinin havayı iyi kokladığını vurgulayan Varank, Türkiye’nin gelecek projeksiyonunu arz dolgunca onların gördüğünü anlattı.

Varank, Türkiye’nin şu anda dünyada yaşanan krizleri sunma akilane şekilde yönetmeye müteharrik, Kovid-19 salgını sürecinde en acul devir fail ülkelerden olduğunu dile getirdi.

Ülkenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yoluna aktif bir şekilde bitmeme ettiğini anlatan Varank, “Ağustos ayında 21 bilyon doların üzerindeki ihracat rakamıyla tarihi aynı eşiği daha geçtik. 12 maaş ihracat 250 milyar doları aştı. İşsizlik oranı yüzde 10,3’e geriledi. bu arada iyice bili bile büyüme rakamlarından geldi. Türkiye, ‘Resesyona girecek’ diyenlere temerrüt büyümeye bitmeme ediyor. Hamdolsun 7 çeyrektir devam fail nema zincirine bire bir bölüt daha eklendi.” ifadelerini kullandı.

Makine ve teçhizat yatırımlarının sonuç çeyrekte yüzde 17,8’lik artışla dallı güllü tıpkısı şekilde sürdüğünü tamlayan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“(Fabrika bulunmayan, üretim namevcut) diyenlere sesleniyorum. Allah aşkına bire bir sav kendinize. Uzanım dediğiniz gibiyse bu makine ve teçhizat yatırımları elbette artıyor? Cevabı bilmiyorsa ego söyleyeyim. Ülkemizin dört bir tarafındaki müteşebbisler boyuna kapasite artıracak yatırımlar yapıyorlar üstelik ondan. İnanın yatırımcılarımız saha bulmakta zorlanıp seçkin zaman kapımızı çalıyor. Şu anda doluluk oranları seçme güzeşte aktarılma küsurat 341 OSB’miz var. Bunun yanında Edirne’den Diyarbakır’a, Samsun’dan Adana’ya 44 bakir OSB amacıyla düzlük intihap çalışmalarımız devam ediyor. Antrparantez birçok bölgede ilave kayran çalışmaları var.”

Vekil Varank, Osmaneli OSB’nin sınırlarına ilave edilmesi istek edilen tahminî 199 hektar alanın yer intihap çalışmalarını tamamlayıp ait taraflara bildirdiklerini aktardı.

Akgün Şirketler Grubunun 5 binin üstünde çalışanının olduğuna değinen Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1925 yılında tuğla üretimiyle yazmaya başladıkları sükse hikayesi, zaman tüm hızıyla bitmeme ediyor. Şu anda seramik alanındaki 6 fabrikasında 45 milyon metrekarelik istihsal hacmine erbap. Yapılan üretiminin kestirmece yüzde 50’si, Amerika ve Avrupa ülkeleri ilkin atılmak için 54 ülkeye ihraç ediliyor. Bir şekilde vitrifiye alanındaki 4 fabrikasıyla sektörün cesim üreticilerinden biri durumunda. Bunu temelini attığımız seramik ve vitrifiye fabrikalarının evvel aşama envestisman bedeli 100 milyon dolar. İkinci adım yatırımlarıyla bu arada bu hacim 160 milyon doları aşacak. Üretimin yüzdelik 60’ı ihraç edilecek. İstihdam, öncelikli olarak 500’e, sonrasında bine ulaşacak.”

Varank, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı adına Akgün Şirketler Grubuna bindi vermekten hava duyduklarını bildirdi.

“Türkiye bölgesinde sözü dinlenen tıpkı devlet haline geldi”

Türkiye’yi eklenmiş altın üretimle büyütmenin derdinde olduklarını kaydeden Varank, bunun yolunun birlikte yatırım, istihdam, istihsal ve ihracattan geçtiğine değindi.

Kısa müddet geçmiş Avrupa ziyaretinden döndüğünü hatırlatan Varank, şöyle bitmeme etti:

“(Avrupa’da) Emniyetli olun biricik ruzname var: ‘Tığ bu kışı şüphesiz atlatırız? Acaba Avrupa Birliği namına bu süreçten bittabi geçilir?’ Şu anda Avrupa’üstelik özellikle faziletli erke tüketen basılmış fabrikaları, çipo polat fabrikaları, seramik fabrikaları, bunların kâffesi kapanmaya başladı. Çünkü dünyada bire bir burgaç var. Tığ diyoruz kim bu türbülanslı dünyada Türkiye gemisini yer adamakıllı şekilde yürütmemiz geçişsiz. Bunu da nasıl yaparız? İşte o gemiye haddinden fazla kuvvetli, kararlı, dengeli tıpkısı efe geçişsiz. Biz inanıyoruz kim o zeybek Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bakınız biz yıllar süresince bilcümle tribünden izleyen ayrımsız ülke olduk. Bizi kimesne kermen almazdı amma bugün ‘Rusya- Ukrayna Savaşı’nda diplomatlık masasını kurmamız geçişsiz’ dediklerinde o masayı nerede kuruyorlar? İstanbul’üstelik kuruyorlar. ‘Tahıl krizi var, acun açlıkla yüz yüze, bizim bu işi çözmemiz geçişsiz’ dediklerinde kimden destek istiyorlar? Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan istiyorlar. İşte biz nazik ve aktif Türkiye’yi düz yazı etmenin derdindeyiz. 20 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz. Şimdiye kadar yaptıklarımızla hamdolsun Türkiye bölgesinde sözü dinlenen benzeri devlet haline geldi.”

“Tığ ülkemizi seviyoruz, bayrağımızı seviyoruz”

Salgın döneminde Türkiye’nin üretimi durdurmadığını anımsatan Varank, “Dünyaya şu mesajı gönderdik: ‘Eğer almaşık benzeri üretim üstü arıyorsanız o istihsal üstü Türkiye’dir’ dedik. İşte zaman bütün küresel markalar kapımızı çalıyor. ‘Beraber hareket yapalım’ diyorlar. ‘Tığ Türkiye’ye nasıl envestisman yaparız?’ diyerek peşine düşüyorlar. İnşallah bu trendi tığ devam ettireceğiz. Biz tıpkısı olursak, beraber olursak, ay celi al bayrağı bittabi elan yükseklere taşırız, bunun derdinde olup çalışırsak Allah’ın izniyle bu ülkenin başaramayacağı hiçbir husus olanaksız. Bu seçme seksiyon için böyle.” diye niteleyerek konuştu.

Vekil Varank, 4 dolaşma önceki Bilecik’in kurtuluşunun kutlandığını, geçmiş da İzmir’in kurtuluşunun yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunun yıl dönümüydü. Bilmiyorum oradaki törenlere bakma fırsatınız oldu mu? Oradaki törenlerde ilin belediye başkanı bundan sonra. 10 dakika müracaat yaptı. 9 Eylül yani İzmir’in Palikarya mezaliminden, Palikarya işgalinden kurtuluşuyla ait benzeri müracaat yaptı amma 10 an boyunca ayrımsız kat üstelik Palikarya’dan bahsetmedi, Yunanistan’dan bahsetmedi. Değerli kardeşlerim, aha bunun şuurunda olmamız lazım. Burası Osmanlı’nın kurulduğu topraklar. Ertuğrul Gazi’nin, Osman Bey’in toprakları. Birileri Osmanlı ile Cumhuriyet’i çarpışma ettirmeye çalışıyor. İşte birileri o kavgayı başardığında Yunan gelip sizin ülkenizi işgal ediyor. Tığ bunlara punt vermeyeceğiz. Tığ ülkemizi seviyoruz, bayrağımızı seviyoruz. Bin yıldır bu topraklarda beraber namına bu mücadeleyi verdik. İşte hep beraber bu mücadeleyi da vermeye bitmeme edeceğiz. Türkiye’nin geleceği vazıh. Türkiye’nin geleceği gerçekten temiz.”

Törende, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, YANLIŞSIZ Parti Bilecik Mebus Haklı Huluskâr ve Akgün Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akgün bile birer enformasyon yaptı.

Konuşmaların arkası sıra butona basılarak fabrikanın temeline ilk masraf döküldü.



Share: