Sarıkamış bahir şehitleri Krd. Ereğli’de anıldı

Sarıkamış deniz şehitleri Krd. Ereğli’birlikte anıldı

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 7 Son Teşrin Sarıkamış Deniz Şehitleri’ni Ihtifal Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

7 Kasım 1914 tarihinde Kafkasya Cephesi’ne müzaheret götürücü Bezm-i Ayça, Bahr-i Ahmer ve Mithat Ağırbaşlı taşımalık gemilerinin Zalim donanması marifetiyle Kdz. Ereğli açıklarında batırılması sonucu martir olan askerler üzere ihtifal töreni düzenlendi. Tören öncesi öğrenciler dönemin askerlerinin giydikleri kıyafetleri giyerek kenar bandında Sarıkamış Şehitleri heykeline kadar yürüdü. Törende evvel adına protokol vasıtasıyla Sarıkamış Bahir Şehitleri heykeline çelenk sunumu yapıldı. Ardından tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende mütekellim Prof. Dr. Bingür Sönmez, 3 gemide toplanmış 221 martir verildiğini belirterek, kahramanları her ahit hatırlayacaklarını söyledi. Sönmez, “Gelişigüzel sene toplanıyoruz, ben zaman size çokça farklı enformasyon, haddinden fazla değişik aynı sokum yapacağım. İşte üç sefine battı, isimleri şunlardı, 221 martir oldu, işte 20 tanesi geriye dönebildi kabil. Bunu temas yerde okuyabilirsiniz amma ego size haddinden fazla değişik ayrımsız şey sunacağım zaman. İlk törenimizi 2007 yılında yaptık. O dönemin sunu çok okunan gazetelerinden birinde Sarıkamış bahir şehitleri manşet kendisine bundan sonra ve o haberi özne Candaş Miğfer’ya ayrımsız e-andıran geldi. Bakın e-mailde şöyle yazıyordu; ‘Sayın Candaş Tolga, ego 50. Yıl Refet Bele İlköğretim Okulu’nda müteharrik ayrımsız derslik öğretmeniyim. Bugünkü haberi okuduğumda gözlerime inanamadım. Rahmetli babam bütün anlatırdı, tığ inanmazdık. Dedemiz Sarıkamış’a giderken bir gemide boğulmuş ve bunu mehabet sakladığı için hangi ölüsüne ulaşabilmişler ne üstelik boğularak öldüğü amacıyla martir madalyası verilmemiş aileme. Biz birlikte ablamla Allah biliyor ya bu hikayeyi dinlerken babama hiç inanmaz, o anlattıktan sonradan odaya girer gizli meçhul gülerdik. Allah’ın Sarıkamış’ında sen gitte denizde boğul diye dalga geçerdik babamla. Bugün gazeteyi elime aldığımda olduğum yere yığıldım kaldım. Ablamı arayıp birden ayrımsız Posta gazetesi aldatma dedim. Bir an sonra internete giren ablam ağlaya ağlaya beni arıyordu. İki ahi telefonda dakikalarca ağladık ve babamızın anlattığı hikayenin akilane olduğunu görünce kahrolduk. Size o babamın evlatları ve şehit torunu kendisine minnettarız. Sanıyorum ki rahmetlik babam birlikte şu anda bu haberi okuyabilseydi tıpkısı can kuşu haliyle size bu satırları yazardı” dedi.

“Kahramanlarımızı hep hatırlatacağız”

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ise, Sarıkamış bahir şehitlerini rahmet ve minnetle andığını rapor ederek, “Heybetli tarihimiz ülkemizin birlik ve bütünlüğü, eren milletimizin özgürlük ve bağımsızlığı önünde temeli fedakarlık, cesurluk ve destansı kahramanlıklarla yoğun mücadeleler ve oylumlu zaferlerle yoğrulmuştur. Unutulmaz, eşsiz zaferlerle ulaşılan hürriyet, bağımsızlık ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü, bu uğurda canını feda etmekten tıpkı zaman olsun çekinmeyen muazzez şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin azim, inanç ve kararlılığı sebebiyle sağlanmıştır. Bu azametli mücadeleler çoğu devir kocaman zaferlerle anıldığı kadar, kimi zaman kişizade milletimizin iri tıpkısı cesurca destani kahramanlıklar sergilediği ancak kederli hüzün donör ve incitici meşgul anlarıyla dahi hatırlanmaktadır. Az evvel bahsedildiği üzere Birinci Dünya Savaşı’nda Kars ilimiz ve çevresini Acımasız güçlerinden geri kabul etmek için Kafkasya Cephesi’nde başlatılan Sarıkamış harekatı tarihimizin sunu skala veren savaşlardan birisi olmuştur. Harekat esnasında alp askerlerimize arkalamak amacıyla cephane, kışlık şart, kışlık donanım ve erzak koymak amacıyla İstanbul’dan Trabzon’a akilane yola çıkan ortamında subay ve askerlerimiz bile kâin sivil fakat askeri amaçla kullanılan Bezm-i Ayça, Bahr-i Amber ve Mithat Kâmil isimli üç taşımalık gemimiz Karadeniz Ereğli açıklarında Rus kavga gemilerinin açtığı ateşle batırılmıştır. Gemilerimizde mevcut personel şehit ve hava düşmüştür. Ülkemizin ilişki ve bütünlüğü uğrunda canlarını feda fail muazzez şehitlerimizin azmi, fideist, cesareti ve manevi hatıraları tek ahit budun kendisine unutmayacağız” dedi.

Merasim henüz sonradan mehter takımının marşlar söylemesi ile sona erdi. Törene Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Kaymakam Mehmet Olumlu, Karadeniz Nahiye ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Niyazi Amaç, Zonguldak Inanma Müdürü Gönüllü Lüle Taşı, siyasal parti ve sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri, gaziler, şehit aileleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Share: