Şark Marmara ve Gün Batısı Karadeniz’de Diyanete mecbur kurumlarda zelzele tatbikatı yapıldı

Sakarya, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Kocaeli’de, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Diyanet İşleri Başkanlığı aksiyon birliğiyle “Deprem Anı, Çök Dubara Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Sakarya genelindeki el ve kaymakamlık müftülükleri, eğitim merkezleri, Dini Erdemli İhtisas Merkezleri ve Kur’an Kursları’nda yapılan tatbikatta personel, siren çalmasıyla mesai alanlarında “çök-kumpas-tutun” tekniğini uyguladı.

İkinci sirenle binaları boşaltma eden çalışanlar, evgin kavuşum alanlarında benzeri araya geldi.

Tatbikata katılan İl Afet ve Evgin Uzanım (AFAD) Müdürü Hüseyin Kaşkaş, sabık yılın “afet yetişek yılı” car edilmesiyle Türkiye’birlikte kısaca 51 milyon kişiye afet farkındalık eğitimi verildiğini anımsattı.

Bu yılın dahi manevra yılı car edildiğine bel fail Kaşkaş, sene süresince muhtelif tatbikatların yapılmaya devam edeceğini söyledi.

Kaşkaş, “Bu tatbikatların amacı, belkili depremde akıllıcasına tutum şeklini yapabilmek. Onun amacıyla bu tatbikatları hangi büyüklüğünde kesif yaparsak, deprem takkadak da bunları ika imkanımız o büyüklüğünde kolaylaşır.” dedi.

İl Müftüsü Hasan Başiş de tatbikatların oylumlu olduğunu tabir ederek, İslam’ın önce tedbiri tavsiye ettiğini dile getirdi.

Bolu

Bolu Sandallar Uluslararası Nahiye Yatılı Kız Kur’an Kursu’nda düzenlenen tatbikata, Vali Erkan Tığ, AFAD İl Müdürü Cengiz Çavuş, İl Müftüsü Mürtefi Talep Tahiroğlu, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilerin eğitim bilimi gördüğü sınıflarda sıralara oturan Vali Tığ, tören düzeni üyeleri ve öğrenciler, sirenin çalmasıyla “çök-rejim-tutun” tekniğini uyguladı. Elan sonra bina tahliye edilerek emniyetli alanda toplanıldı.

Ilbay Tığ, sarsıntı bölgesinde olduklarından hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek, “Eğitimlerimizi eskiden yapmamız gerekiyor. Bu çalışmaları de bunun üzere yapıyoruz. 9 Kasım’da dahi yükseköğretime sınırlanmış mektepli yurtlarında eş manevra yapılacak.” dedi.

Düzce

Düzce’birlikte Koruyan Hasan Bayındır Kur’an Kursu’nda düzenlenen tatbikatta, belirlenen saatte sirenler çaldı.

Öğrenciler, eğitim gördükleri sınıflarda rahle ve sıraların altına çökerek tıpkısı müddet bekledi, daha sonra elleri başlarının üzerinde binadan çıktı.

AFAD, UMKE, Türk Kızılay, Düzce Belediyesi İtfaiyesi ve gönüllü istirdat dernekleri, öğrencilere beklenen zelzele ve yangında yapılacaklar konusunda terbiye verdi.

Etkinliğe katılan Düzce Valisi Cevdet Atay, öğrencilere kıyamet üstüne yapılması gerekenleri anlattı.

Karabük

İl Müftülüğüne vabeste Haliliye Kur’an Kursu’nda planlı tatbikatta, öğrenciler sirenler çalmasıyla sıraların altına çökerek “çök-uyum-tutun” tekniğini uyguladı.

İkinci sirenle gelişigüzel binaları tahliye eden öğrenciler, ivedi toplanma alanlarında tıpkısı araya geldi.

Tatbikata katılan Ilbay Fuat Gürel, yer sarsıntısı anında panik olunmaması gerektiğini belirterek, “‘Çök-fent-tutun’ tekniğini infaz etmek makro. Panikle kadeh önlerine ya birlikte basak boşluklarına koşmazsak, ölümler bu kadar artmaz. Merdiven boşluklarından kaynaklı ölümlerin haddinden fazla fazla olduğunu gördük. Çocuklarımıza afetlerle mücadele ika yöntemlerini öğretebilirsek kayıplarımız bir iki tamam.” diye niteleyerek konuştu.

Zonguldak

Zonguldak İl Müftülüğünde gerçekleştirilen tatbikatta, sağlık, itfaiye, polis, açıkgöz ve AFAD ekipleri hazır bulundu.

Ekipler, müftülük çalışanlarını ve Kur’an Kursları’nda yetişek gören çocukları emin şekilde binadan tahliye etti.

AFAD İl Müdürü Ahmet Güngör, gazetecilere, tatbikata ait bilgelik verdi.

Tatbikatı, Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri üstelik izledi.

Kocaeli

İzmit İlçe Müftülüğüne sınırlı Gölkent Koca Yatılı Hafızlık Kur’an Kursu’nda gerçekleşen tatbikata, Vali Seddar Çetin, AFAD İl Müdürü Mehmet Güvenli Koçan, İl Müftüsü Sinan Dünya da katıldı.

Öğrenciler, ekiplerin kontrolünde sınıflardan güvenle tahliye edilerek evgin toplanma noktasına getirildi.

Ilbay Seddar Yavuz, tatbikata ilgili şunları söyledi:

“Tatbikatın amacı, hareket meydana geldiğinde hemencek çökmeyi, kapanmayı, tutunmayı ve deprem geçtikten bilahare birlikte hemencecik tahliye etmeyi, tahliye ettikten sonraları şişman yaşam alanlarında özellikle kurs, okul üzere alanlarda tadat gerçekleştirilmesi ve çöküntü altında rastgele biri var mı bulunmayan mu tespitlerinin dimdik yapılması, kontrol kurtarma faaliyetlerinin bile ferah şekilde yapılmasını sağlamaktır. Tatbikatlarımıza bu sene içerisinde bitmeme edeceğiz.”

Share: