Sazak merkezli nitelikli dolandırıcılık operasyonunda 50 çirkin yakalandı

Mersin merkezli 14 ilde, içtimai medyadan “kripto para yatırımı” vaadiyle nitelikli dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla 50 çirkin gözaltına makbuz.

İl Inanma Müdürlüğü Siber Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri, günce kiralık evler ile apart otellerin odalarında kurdukları paneller eliyle “fishing” (oltalama) linkleri oluşturarak nitelikli ayyarlık yaptıkları öne sürülenlere yönelik çalışma başlattı.

Bu kapsamda, kendilerini “saklı yazı dünyalık borsası yatırım uzmanı” kendisine tanıtıcı şüphelilerin, ele geçirdikleri içtimai medya hesapları ve internet sitelerinden “genişlik bağan mal yatırımı 5 bin liralık” vaadiyle paylaşım yaptıkları, ilişim gönderdikleri çokça sayıda kişinin vezneci kartları ve hesaplarına erişim sağladıkları belirlendi.

Şüphelilerin, etiket bilgileri ve GSM hatları üzerinde oynama yaparak etiket kartları, eğreti etiket belgeleri, banka kartları ve IBAN hesabı oluşturdukları, bu bilgiler sebebiyle “bilişim sistemleri eliyle ayyarlık” ve “bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık” suçlarını işledikleri saptandı.

39 vatandaşı dolandırmışlar

Mersin, İstanbul, Adana, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Bingöl, Antalya, Konya, Malatya, Bursa ve Van’da dinç 39 vatandaşı kısaca 720 bin teklik dolandırarak nahak kazanç sağladıkları müstakbel sürülen 88 şüphelinin kimliği tayin edildi.

Mersin Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca haklarında teftiş kararı sunulan zanlılara yönelik 14 ilde şafak vakti ameliyat düzenlendi.

Operasyonda 50 kaba gözaltına alındı, haddinden fazla sayıda sayısal malzeme ele geçirildi.

Polisin, adresinde bulunamayan 38 zanlıyı yakalamaya yönelik çalışması sürüyor.

Share: