Sbide Antik Kenti’ndeki kazılar bölgenin tarihine çırağ tutacak

Karaman’ın Ermenek ilçesi Yukarıçağlar köyünde mevcut Sbide Antik Kenti’ndeki kazılar, bölgenin tarihine kandil tutacak.

Antik kentte bu sene 30 Nisan’da başlayan hafriyat çalışmaları, 3. sezonunda Karaman Müze Müdürlüğünce Selçuk Ecza Deposu ve Ateşçi Belediyesi sponsorluğunda yürütülüyor.

Sbide Antik Kenti, Yukarıçağlar’ın kuzeyindeki “Hisarkaya” ya bile “Odalık Tahtı” kendisine isimlendirilen yamaçlarda yer alıyor. Hafriyat çalışmalarının sürdüğü antik kentin kalıntıları, serbest aynı alana yaygın durumda bulunuyor.

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, AA muhabirine, Küçük Asya coğrafyasının evvel çağdan bu yana birçok medeniyete familya sahipliği yaptığını söyledi.

Karaman’ın Itidalli Anadolu’birlikte tarihi, kültürü, ekonomisi, insanlarının çalışkanlığıyla Türkiye’nin önemli şehirlerinden olduğunu tabir fail Akkoyun, “İnsanlarımızın henüz bereketli şartlarda yaşayabilmesi, ilimizin kalkınması amacıyla yekpare amme kuruluşları adına hep birlikte çalışıyoruz. Bunların yanı sına şehrin kültürünün tarihinin ortaya çıkarılması, turizme kazandırılması ve korunması ebette hem azamet namına bizlerin hem da vatandaşlarımızın görevi.” diye konuştu.

Akkoyun, aynı şehrin ekonomisi, sanayisi ve tarımının geliştirilmesi kadar tarihi ve kültürel varlığının ortaya çıkarılması, bunların korunması ve turizme kazandırılmasının bile koca olduğunu belirtti.

“Sbide Antika Kenti’ndeki kazıları çok önemsiyoruz”

Bu anlamda Karaman gestalt ve ilçelerindeki bazı alanlarda hafriyat çalışmalarının sürdüğünü anlatan Akkoyun, şunları kaydetti:

“Bu çalışmalarda tarihi varlıklarımızın, tarihi eserlerimizin ortaya çıkarılması ve turizme kazandırılması amaçlanmakta. Bu kapsamda Ermenek Yukarıçağlar köyünde bir kazı çalışmamız var. Bunun birlikte Gökçeseki, Kisse ve Topraktepe örenlik yerinde hafriyat çalışmaları sürüyor. Sbide Antika Kenti’ndeki kazıları çok önemsiyoruz. Burada haddinden fazla balaban tıpkı antika şehir var. Sur yapılanması, kilisenin yapısı ve büyüklüğü, nekropolün büyüklüğü, buranın muhteşem ayrımsız meydan olduğuna bel ediyor.”

Kazıda cesim buluntulara ulaşıldığına meni fail Akkoyun, “Elde edilen buluntular sunu alıngan şekilde incelenmekte. Bulunan kadeh, arazi, seramik eşyalar, sikkeler, aile eşyaları, çalışmalar bittikten sonradan sergilenecek. Ati yıllardaki kazılarda, bölgenin şimdiye büyüklüğünde gizli eskimiş, tarihine çerağ tutacak doküman ve verilere ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

Share: