Seçer: “Metroyu ne olursa olsun yapacağız”

Mersin Ağacı Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, belediyede mali disiplini sağladıklarını ve kurumu canlı aynı finansal yapıya kavuşturduklarını belirterek, “Benzeri kurumun bittabi borcu olacak ama bunun aynı mantık silsilesinde ve hesaplı olması lazım. Biz bunu gerçekleştirdik” dedi.

Seçer, katıldığı tıpkısı monitör programında gündeme ait değerlendirmelerde bulunurken, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerini anlattı. Büyükşehir Belediyesinin eğitime verdiği önemden ve bu alanda gerçekleştirdiği hizmetlerden bahseden Seçer, eğitimde dezavantajlı ailelerin çocuklarına okazyon eşitliği keşfetmek için kurs merkezleri açtıklarını belirtti. Kent genelindeki ağırşak merkezlerinde YKS ve LGS’ye hazırlanan kısaca 6 bin 400 öğrenciye eğitim verdiklerini kaydeden Seçer, “Site genelindeki 17 ağırşak merkezimizde, 380’e mail farklı branşta öğretmenimiz fariza yapıyor. Kurs merkezlerimiz elden merkezde değil, özellikle dezavantajlı bölgelerde, hatta mahallelerde var” ifadelerini kullandı.

Ağırşak merkezlerinde eğitim gören öğrencilere gelişigüzel sabahleyin çorba ve gün ortası aşındırmak ikramında da bulunduklarını dile getiren Seçer, “Ayrıca 2019 yılından bu yana kent genelinde 1,5 milyon paket benzen dağıtımı gerçekleştirdik. Bu sene de eskimemiş bir aplikasyon başlattık. Çocuklarımıza banal paketlerde sıska ballıdarı da dağıtacağız” diye niteleyerek konuştu.

Mersin Ağacı’deki 2 devlet üniversitesinin antre kapılarında üstelik gelmek amacıyla, site genelinde 37 noktada 3 soy yemeği 3,5 liradan sunduklarını vurgulayan Seçer, “Ayrıca 60 noktada seçme sabah ücretsiz çorba dağıtıyoruz. Darülfünun öğrencilerimiz amacıyla hayata geçirdiğimiz Çamaşır Kafelerde bile çorba, kahvehane ve öz, ücretsiz namına gençlerimize ağırlama ediliyor” şeklinde konuştu.

“Rastgele konuda olduğu kabilinden yer altı treni konusunda de türe istiyoruz”

Sazak’dahi metro projesini çokça önemsediğini ve Mersin’in bu projeyi adalet ettiğini söyleyen Seçer, yer altı treni inşaatını 3 Ocak’ta başlattıklarını, istikraz yetkisi aldıklarını belirterek, şöyle bitmeme etti; “Bütün vacip işlemleri tamamlamamıza rağmen evraklarımız takıldı. Bu imza olmazsa finansman kullanamıyorsunuz, finansman kullanamazsanız inşaatı derakap sürdüremiyorsunuz. Şu temel büyüklüğünde özlük imkanlarımızla inşaatı bitmeme ettiriyoruz ama önümüzün açılması geçişsiz. Metroyu hangi olursa olsun yapacağız, çünkü Mersin Ağacı Belediyesi çok faal aynı şehremaneti.”

“Finansal disiplini sağladık”

Belediyede mali disiplini sağladıklarını ve kurumu dallı güllü benzeri mali yapıya kavuşturduklarının üstelik altını çizen Seçer, “Biz yönetime geldiğimizde tutkun kuruluşlarla beraber borcumuzun bütçemize oranı 1’e 1’di. Yani 100 liralık takanak vardı, 100 teklik da bütçemiz vardı. Şu anda bütçemiz gene 100 liralık amma borcumuz 20 liralık. Bire Bir kurumun bittabi borcu olacak amma bunun bire bir mantık silsilesinde ve planlı olması geçişsiz. Biz bunu gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı. – MERSİN

Share: