Seçer: “Yer Altı Treni projesi, park yeri sorununun çözümüne üstelik katkı sunuyor”

Mersin Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, metro inşaatı projesinde vadi kayran otoparkların şehir merkezinde yaşanan otopark sorununa çözüm olacağını belirterek, “Metro inşaatında meydan alan 11 istasyonun 6’sında, toplamda 2 bin 300 araçlık park vadi takanak” dedi.

Sazak Büyükşehir Belediye Meclisinin Teşrinisani Kocaoğlan 3. Inikat Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste birimlerden gelen 1, komisyonlara devretme edilen 5 gelmek üzere 6 husus görüşüldü.

“Mezuniyet alanımızdaki yerlerde canla başla çalışıyoruz”

Başkan Seçer, geçmiş ahit etkisini zait baran zımnında, kentin alelhusus garp ilçelerinin olumsuz etkilendiğini, benzeri vatandaşın hayatını kaybettiği, bir nice merdiven ve ekincilik alanının beis gördüğünü tabir ederek, Büyükşehir Belediyesi yerine bitirme alanları içerisinde canla başla mücadele ettiklerini rapor etti. Ölen vatandaşa Allah’tan rahmet dileyen Seçer, bütün vatandaşlara de eski olsun dileğinde bulundu.

Şehir merkezinde MESKİ’nin mazgal temizliği konusunda haddinden fazla alıngan davrandığını ve mazgalların temizliğini rutin namına yaptığını tabir fail Seçer, “Fakat bazıları ilginç bir şekilde mazgalları açıyor, yerey koyuyor, üstüne dahi tıpkı halı antik koyuyor, mazgalı ortadan kaldırıyor. Bunun esas sebebi; yağmur suyu hatlarına bazı vatandaşlar, sinsice tıpkısı şekilde kanalizasyon bağlıyor. Lağım Döşemi yağmur suyu hatlarına karışınca mazgallardan keskin gösterge veriyor caddeye. Bu ateş kokuyu gölge etmek üzere esnaf hakeza tıpkısı aplikasyon yapıyor. O birlikte bire bir felakete bozukluk olabilecek sonuçlar doğuruyor. Bunlar falsolu şeyler” diyerek konuştu.

” İtfaiye, birey ve dünyalık güvenliği açısından arz kebir birimlerimizin başında geliyor”

Büyükşehir Belediyesinin itfaiye teşkilatı kadrosu ile ilgili açıklamalarda mevcut Seçer, itfaiye aracı teşkilatında iştirakçi kadrosunda personel çalıştırmak kanuncu olmadığı amacıyla, 2021 yılında Belde ve Kentçilik Bakanlığına 282 itfaiye aracı memuru kadrosu için 2 nöbet talepte bulunduklarını, fakat bugüne büyüklüğünde herhangi bir karşılık gelmediğini belirtti. Aracısız birey ve servet emniyeti ile ilişik bir birimden bahsettiklerini kaydeden Seçer, “Afetlere, yangına, taşkına, rastgele bambaşka benzeri olumsuzluğa doğrudan müdahale eden yeryüzü yüce birimlerimizin başında itfaiye teşkilatımız geliyor” ifadelerini kullandı.

İtfaiye Dairesinde görev yapacak personelin, mensur ettikleri Ata Yetişek Merkezinde eğitim alacağını tamlayan Seçer, ” Türkiye’nin seçme yerinden belediyeler, itfaiyecilerini göndersinler burada eğitim bilimi verelim düşüncesiyle yaptık. Toroslar bölgemizde haddinden fazla domuzuna tıpkı yetişek

merkezi. Biz İtfaiye Dairemize alacağımız personelimizi, imdi burada eğitimden geçireceğiz ve emniyetli olabilirsiniz ki hiçbir şaibeye saha vermeden, ağız ağıza afaki kriterleri ortaya koyup imtihan yapacağız” şeklinde konuştu.

“Mersin merkezde park sorunu kalmayacak”

Divan Toplantısında, Akdeniz ilçesine sınırlı Nusratiye Mahallesi’nde kayran düz otopark konusunda yaptıkları revizyonda, zemin durumunu bile göz önünde bulundurduklarını kaydeden Seçer, “Yaptığımız çalışmalarda 2 eğik 400 araçlık benzeri park inşaatının tam ve uygun olduğunu gördük. Bu idarenin tıpkısı tasarrufudur. Antrparantez burası bize Milli Gayrimenkul yoluyla tahsis edilmedi. Burası zaten belediyenin tahsisli ayrımsız alanıydı. Serbest statü değişikliği temenni etmiştik. Milli Yurt birlikte galiba bire bir icar karşılığında tıpkısı amme malını, ayrımsız amme kuruluşuna bedeli karşılığında verdi” diyerek konuştu.

Yer Altı Treni inşaatı projesinde düz alan otoparkların bile şehir merkezinde yaşanan bu soruna hal olacağını tamlayan Seçer, “Metro inşaatında toplamda 11 istasyonumuz var. Bu 11 istasyonun 6’sında, toplamda 2 bin 300 araçlık park meydan takanak filhakika. Bu otoparklar da yaşanan sıkıntının çözümüne yardım sunacak” ifadelerini kullandı.

“Metro projesinde hangi beceri, hangi bile bürokratik tıpkısı ayıp yok”

Komutan Seçer, sedir toplantısında yer altı treni inşaatı üstüne şu ifadeleri kullandı; “Bu yer altı treni inşaatı eninde böylecene biter. Tıpkı yıl gecikmeli biter, 2 yıl tehirli biter ama biter. Bu Mersin’e lazım olan ayrımsız proje. Mersin 5. sırada vergiyi veriyorsa, devletin bütçesine mülk gönderiyorsa, farklı illere ayrılan bütçe kadar Mersin’e dahi ayrılmalıdır.” – MERSİN

Share: