Sedefnur Çağlar’ın 7. kattan giz düşüşünde geçmiş mahkeme

Sedefnur Çağlar’ın 7. kattan sır düşüşünde ilk duruşma

7. kattan suratsız şekilde düşen Sedefnur Çağlar artık yürüyemiyor

Sedefnur’un erkek arkadaşı Ahmet A.:

“Sedefnur ayağını korkuluğun konusunda koyarak atladı. Herhangi Bir şey bir anda oldu. ‘Sedef Hastalığı’ diye bağırdım”

KOCAELİ – Kocaeli’de darülfünun öğrencisi Sedefnur Edvar’ın polis güçleri memuru sevgilisiyle tartıştıktan bilahare nahoş bir şekilde 7. kattan düşerek kırıcı yaralanmasına ilgilendiren davanın önceki duruşması görüldü. Vakfedilmiş yargılanan maznun Ahmet A. suçlamaları kabul etmeyerek, “Sedefnur telefonda apayrı kadınlarla olan mesajlaşmalarımı görmüş, adisyon sordu. Ben duvara yaslanarak oturdum. Mesajları okumaya bitmeme etti. Göğsüme ve omzuma vurarak ‘Nasıl yaparsın?’ dedi. Kendisi balkona akla yatkın yöneldi. Ben telefonu alıp hariç atacak sandım. Sedefnur ayağını korkuluğun üstüne koyarak atladı. Temas madde çabucak oldu” dedi. Sedefnur’un avukatı ise taze kızın yürüyemediğini, yatalak olduğunu ancak konuşabildiğini tabir etti.

9 Eş tarihinde saat 06.30 sıralarında Haliç ilçesinde mevcut benzeri sitenin 7. katında meydana mevrut olayda, Kocaeli Üniversitesi Mimari Fakültesi serencam derslik öğrencisi Sedefnur Çağlar polis memuru sevgilisi Ahmet A. ve Elif Ş. ile gelişigüzel polis memuru Orhun Ç.’nin evine gitti. Burada çoluk çocuk aynı süre fasıla geçirdi. İddiaya bakarak sabahleyin er saatlerde Sedefnur ile Ahmet A. beyninde tartışma imdi. Bu sırada Sedefnur Çağlayan berbat tıpkı şekilde 7. kattaki dairenin balkonundan düştü. Dokunaklı yaralanan Edvar, tehlikeli bakımda otama altına alındı. Olayın ardından harekete güzeşte polis ekipleri, evde kâin polis güçleri memurları Ahmet A. ile Orhun Ç.’yi ve Elif Ş. isimli güre kızı gözaltına aldı. İfadeleri alınan şahıslardan Ahmet A. tutuklanırken, değişik iki koca ise başıboş bırakıldı. Bu süreçte 2 polis memuru dahi açığa makbuz. Yaklaşık 1 kamer boyunca hastanede yavaş bakımda tedavi gören Sedefnur, ailesinin isteğiyle memleketi Sivas’a götürüldü. Sivas’taki evinde tedavisine bitmeme edilen Sedefnur’un sağlık sorunları sebebiyle 285 aktarılma boyunca ifadesi alınamadı. Olaya ait hazırlanan iddianamede, Ahmet A.’nın ifadesinde çelişkiler olduğu, olay haset alkollü olduğu ve kanında esrar tespit edildiği belirtildi.

“Sedefnur komaya girene kadar ispirto içiyordu”

Ahmet A.’nın Kocaeli 1. Yoğun Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlandı. Salonda maznun Ahmet A., şahitler Orhun Ç., Elif Ş., canip avukatları hazır bulunurken, Sedefnur Çağlayan’ın ise konuşamaması ve evinden ayrılamaması cihetiyle beyanının alınamadığı ve duruşmaya katılamadığı dile getirildi. Sedefnur Çağlayan’a ilgilendiren günlüğün ise duruşma heyetine tasdik edildiği belirtildi.

Olay gününü anlatan sanık Ahmet A., “2018 yılından beri Kocaeli’da polis memuru kendisine çalışıyorum. Sedefnur’la 2019 yılında sevgili olduk. Kendisi bazı bazı cıvıl cıvıl, bazen birlikte durgundu. Sedefnur iki yol intihar girişiminde bulundu. Biri benim evimde oldu. Benzeri keresinde Sedefnur’u tuvalette elinde jilet ile yığılmış halde buldum. Neden yaptığını sorduğumda ailevi problemleri olduğunu söyledi. İntihar emreylemek istediğini ancak bayıldığı için bunu gerçekleştiremediğini söyledi. Elan bilahare arkadaşıyla onunla konuşarak bunu yapmaması gerektiğini söyledik. Sedefnur komaya girene büyüklüğünde etil alkol içiyordu. Bir keresinde onu balkonda gördüm ve kendime akla yatkın çektim. Kendinde değildi, gözleri da kapalıydı. Sabaha kadar başında bekledim. 2 dakika geç kalsaydım neler olabileceğini, ailesine şüphesiz adisyon vereceğimi söyledim ve ayrıldık” dedi.

“Sedefnur sudan ucuz kalınca saklı yazı para borsasına girmeye başladı”

İntihar girişimi cihetiyle ayrıldıklarını ve 4 kamer süresince konuşmadıklarını söyleyen Ahmet A., “Aynı müddet sora Sedefnur beni arayarak ailevi sorunlarını ve derslerini düzelteceğini söyledi. Ego dahi onu sevdiğim için barıştım. Basit dediği kabilinden oldu, evire çevire bir ilişkimiz oldu. Ego onun ablası ve eniştesiyle tanıştım, o benim annemle tanıştı. Sedefnur’un annesinin, kızının benimle evlenmesine icazet vermediğini öğrendim. Bunun sebebinin ise benim özel harekat polisi olmamla alakalı olduğunu öğrendim. Sedefnur’un babası hastanede yatınca caba kaldı. Sedefnur bedava kalınca kripto dünyalık borsasına girmeye başladı. Kendi evinin kirasını bile oraya ödeyerek kaybetti. Onunla tartışarak neden sorumsuzca davrandığını sordum. Ben üstelik kriptoya girdim ama envestisman gayeli girdim, yüklü miktarda yatırmadım. Sedefnur’a eşlem birlikte verdim bu konuda” ifadelerini kullandı.

“Bambaşka kadınlarla olan mesajlaşmalarımı görmüş”

Ahmet A., savunmasına şöyle devam etti:

“Ben arkadaşım Orhun Ç. ile otururken Sedefnur bana, ‘Parasızlıktan bıktım’ diye idea attı. Orhun’un sevgilisi Elif ile tanışsın kaynaşsın diye bu arada buluştuk. Bu Arada dışarda kemirmek yedik, bilahare bütün beraber eve gittik. Ben alkolün etkisiyle uyuyakalmışım. Sedefnur hatırlamadığım tıpkı saatte beni sarsarak uyandırdı, yastık attı. Sedefnur telefonda ayrıksı kadınlarla olan mesajlaşmalarımı görmüş, hesap sordu. Ego duvara yaslanarak oturdum. Mesajları okumaya devam etti. Göğsüme ve omzuma vurarak ‘Nasıl yaparsın?’ dedi. Gerçek olduğu üzere tıpkı özdek demedim. Sinirle telefonu balkona akıllıcasına attı. Telefon sanırım iç tarafa düştü. Kendisi balkona makul yöneldi. Ben telefonu alıp dışarı atacak sandım. Sedefnur ayağını korkuluğun üstüne koyarak atladı. Gelişigüzel şey çabucak oldu. ‘Sedef Hastalığı’ diye bağırdım. O esnada sitenin dışında karakol gezen ekipleri görerek onlara bağırdım, durdular. Mutfağa telefona koştum. Attığı telefon benim miydi değil miydi anlayamadım. Ayaklarımın bağı çözüldü çömeldim ve yeri yumrukladım. O esnada Elif’le Orhun sesimi duyup geldi. İddia edildiği kabilinden ego kimseyi itmedim. Umarım yeryüzü mümasil zamanda Sedefnur iyileşir” dedi.

“Umarım tam anlamıyla sağlığına kavuşur”

“Geleceğim, işim, ailem mahvoldu” diyen Ahmet A., “O gece Sedefnur ispirto kullandı, ego de kullandım. Uyuşturucuyu birkaç çağ önce kullanmıştım, görüngü günü kullanmadım. Sedefnur’la evlenme fikri bizim kuma kararımızdı. Sedefnur’un kendini atacağı aklıma gelmedi. Bilseydim müsaade verir miydim? Sedefnur’un us öldüğünü düşündüm. Umarım kamu anlamıyla sağlığına kavuşur. Eş ile hiç görüşmedim bu süreçte. Matbuat mensupları beni kabile kamet afiş etti, haklarımı onlara helal etmiyorum. Bu durumun temel mağduru ben ve ailemdir. Umarım Sedefnur sakat sağlığına kavuşur” diyerek konuştu.

“Ego Sedefnur’un çıkıp, ‘Şaka yaptık’ demesini bekliyordum”

Ahmet A.’yı 5 yıldır tanıdığını belirten Orhun Ç. ise, “O gece düet beyninde seçkin ağız dalaşı yoktu. Genel ışıklı bir sohbetimiz vardı. Fenomen haset önce önce Ahmet’le buluştuk, çay kahvehane içtik. İlk önce Elif’i, sonra Sedefnur’u aldık. Dışarıda aşındırmak yedik. Eve gittik, orada bile koridor geçirdikten bilahare ego uyudum. Ahmet’in feryatlarıyla uyandım. Ahmet bana, ‘Ambulansı uzaklık, tutamadım yetişemedim’ dedi. Ego Sedefnur’un çıkıp, ‘Şaka yaptık’ demesini bekliyordum. Balkondan aşağıya bakınca inandım. İnsan kazanç edemiyor. Odaya geçerek Elif’e olanları anlattım. Amirlerimi de aradım olayı anlattım. O şeb ben amiyane sarhoştum. Ahmet’te sızmıştı. Sedef Hastalığı bire bir yudum dahi etil alkol almadı. Sedef Hastalığı bizden henüz eğlenceliydi, pozitifti ortamda” şeklinde konuştu.

“Ahmet ‘Nasıl yaparsın?’ diyerek sayıklıyordu”

Görüngü haset evde olan Elif Ş., “Sedefnur ve Ahmet’le fenomen gecesi tanıştım. Orhun odaya geçip uyudu. Ahmet’te koltukta uyudu. Biz az buçuk Sedefnur’la konuştuk, bilahare ego üstelik odaya geçerek uyudum. Daha bilahare nida sesine Orhun’la uyandık. Ağız Dalaşı sesini on paralık duymadım. Ahmet ‘Nasıl yaparsın?’ diyerek sayıklıyordu” ifadelerini kullandı.

“Sedefnur bana, ‘İntihar emreylemek istesem bileklerimi kesmem, yüksekten atlarım’ demişti”

Olaya ilgilendiren bildiklerini anlatan Sedefnur’un aile arkadaşı Elifnur G., “Sedefle okulda tanıştık. Ahmet ile hempa grubu ile tanıştık. en üst ikilinin evlilik kararı aldığını biliyorum. Sedefnur’un sinir krizleri çokça çok oluyordu. Maddesel konuda Ahmet, Sedefnur’a apotr oluyordu. Sedefnur’un günlüğü vardı. Rastgele fırsatta hayatı sevmediğini söylüyordu. Bir keresinde Sedefnur bana, ‘İntihar gelmek istesem bileklerimi kesmem yüksekten atlarım’ demişti. Maddesel sıkıntısı vardı. Sedefnur bana, ‘Ahmet’e çokça sinirlendiğimde günlüğü kalay arşivi kendisine kullanıyorum’ demişti” diye niteleyerek konuştu.

“Sedefnur yürüyemiyor, yatalak fakat konuşabilmektedir”

Sedefnur’un avukatı Naim Ince ise, “Sedefnur yürüyemiyor, yatalak fakat konuşabilmektedir. Kendisi beyan verebilecek durumdadır. Beyanının alınmasını irade ediyoruz. Tanıklarımız mevcuttur ve dinlenmelerini temenni ediyoruz. Beyanları kovuşturmaya katkı sağlayacaktır. Sanığın mevkufiyet halinin devamına ve cezalandırmasını istiyoruz” dedi.

“Sedefnur’un ölüm ve dirim arasında gidip geldiğini günlüğü inceleyici psikiyatrist belirtmiştir”

Sanık avukatları ise savunmalarında, “Sedefnur Çağlar hep 80 sefer hastaneye başvurmuş ve bunların iri çoğunluğu psikiyatri bölümüyle alakalıdır. Sedefnur’un ahiret yolculuğu ve yaşam ortada gidip geldiğini günlüğü inceleyen psikiyatrist belirtmiştir” ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, sanığın alıkonulma halinin devamına, Sedefnur’un ifadesinin kaynak ve araç sistemiyle eksper eşliğinde alınmasına değişmeyen vererek, duruşmayı erteledi.

Share: