Şehitler Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı amacıyla tedarik

Şüheda Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı amacıyla hazırlık

Şehitler Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için yenileme çalışması yapılacak

ÇANAKKALE Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Şüheda Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı üzere zir çatı ve ense yapı düzenlenmeleri yapılacak.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Düz Başkanlığınca, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Şüheda Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılına hazırlanıyor. Bölgede alt ve arka yapısının düzenlenmesinin yapılacağı, Şehitler Abidesi 18 Mart 2023 tarihine büyüklüğünde ziyaretçilere sadık kalacak.

Şüheda Abidesi’nde icraat çerçevesinde, hayatiyet enfrastrüktür hatlarının yenilenmesi, mekanik enfrastrüktür hatlarının (sulama, içmece suyu, ateş hatları) yenilenmesi, nebati peyzaj alanlarının yenilenmesi, alanın ziyaretçi yönetimi anlamında henüz fonksiyonel ağıl getirilebilmesi için kaba istinatgâh akslarında revizyonlar, şehir mobilyaları ve brifing, manipülasyon elemanlarının yenilenmesi, Anıt altında saha düz bodrum mekana yönelik su yalıtım sisteminin yenilenmesi, Anıt B giriş kısmına otopark düzenlemesi yapılacak. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Şüheda Abidesi’nde incelemelerde bulunarak, Abide’bile yapılacak olan çalışmayla ilgilendiren bilgi verdi.

Gelecek yıl 2023 yılına gireceklerini ve 2023 yılının Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü olacağını belirten Düz Başkanı İsmail Kaşdemir, şunları söyledi: “Cumhuriyete revan yolun başlangıcı Çanakkale. Çanakkale Halas Savaşı’nın önceki işaret fişeği atılan ve elan sonradan dahi Cumhuriyetimiz car edilmiş ve inşallah 1923’te temelleri atılmış Cumhuriyetimiz 100’üncü yıl dönümünü kutlayacağız. Biz da Cumhuriyetimizin 100’üncü sene dönümünde Tarihi Kayran Başkanlığı kendisine Cumhuriyet’e giden yolun başlangıcı olan Çanakkale’bile, Şehitler Abidesi’nin yenilenmesini, peyzaj düzenlemesini gözden geçirmeyi ve burada Cumhuriyeti 100’üncü yıl dönümünde bire bir bando icraat yapmayı takvimimize aldık. Çanakkale Şehitler Abidesi, Tarihi Düzlük’de en aşkın konuşma edilen aynı düz. Şehitler Abidesi’bile Çanakkale’mizin bire bir simgesi reşit durumda. Zamana, coğrafi koşullara, iklime ilişkin adına benzeri bando yıpranmalar ve eskimeler oluştu. Bu kadar heybetli olan benzeri yere, Tarihi Düz Başkanlığı namına tekrara arkadaşlarımızla gelişigüzel gözden geçirec eğiz. Peyzajını baştan düzenleyeceğiz, ruh hatlarını esasen gözden geçirip, lüzumlu sulama sistemlerini icap yangına cebin müdahale sistemlerini yine gözden geçireceğiz. Bu süreçlerin böylece de Mart ayında bura yine yıpranmamış görünümü, haliyle bura yeniden ziyaretçilerimize kemiksiz kuzuluk ati. Bu çalışmalarımız içerisinde, bu süre içerisinde Mart ayına büyüklüğünde burası asayiş sebebiyle ziyarete kapalı olacak. Burada çok aceleci ve alevli ayrımsız iş olacak. Şuanda işe başlamış vaziyetteyiz. Bugünden sonra da asayiş üzere burası ziyarete merbut olacak. Gerek Şüheda Abidesi’nin altındaki ustalık bakımlar icap buradaki peyzajların gözden geçirmesi. Burası hoşur yangına kırılan toprak, hararet arama sistemlerimiz, yangına müdahale sistemlerimizin tekrar gözden geçirilmesi ve buradaki düzenlemelerin ziyaretçilerimizin henüz çarpık çurpuk, pir bir ortamda ziyaretlerini yapabilmeleri için ayrımsız takım tebeddülat yapacağız. Kullanılmamış görünümüyle üstelik ziyaretçilerimiz buradaki ziyaretlerini artık ruh yoğunluğu içerisinde olacaklar. 18 Mart’ta da bu bakir düzenlemeyle gelişigüzel, sayın cumhurbaşkanımızın katılımıyla buradaki işi cingöz ve hizmete açmış olacağız. Tarihi Kayran’daki bize miras küsurat, atalar yadigarlarını koruyarak, kollayarak, geliştirerek gine vasıtasız geçirmeye Tarihi Alan’ı dünyanın yer çokça ülfet edilen boş albeni müzesi yapmaya kararlıyız. Tarihi Kayran Başkanlığı olarak bile çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bura Tarihi Alan Türkiye’nin kalbi, Türk milletinin ayn bebeği. Tığ de burayı göz bebeğimiz kabilinden koruyor, kolluyoruz” dedi.

Share: