Şehitleri ihtifal programında can anlar

Şehitleri anma programında can anlar

BAYBURT Bayburt Şehit ve Gazi Aileleri Tesanüt Derneği ile Türkiye Bayburtlular Federasyonu eliyle şehitleri yâd programı düzenlendi. Vatandaşların iştirak sağladığı programda martir yakınları şehitlerin fotoğraflarının ve anılarının meydan aldığı sinevizyon gösterisinde gözyaşlarına boğuldu.

Duygusal anların yaşandığı ve Bayburtluların bunaltıcı bağ gösterdiği program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, ardından gazi Yahya Dursun marifetiyle Kuran-ı Verimli okundu ve dualar edildi. ‘Bayburt Şehitlerine Ehil Çıkıyor’ adıyla düzenlenen programda küşat konuşması fail ŞAGDER Başkanı gazi Selami Köksal, sene boyunca dernek eliyle yapılan çalışmalardan bahsetti. Şehitleri kabirleri başında andıklarını belirten Köksal, şehit ailelerinin birlikte olduklarını vurguladı. Köksal, derneğe ve martir ailelerine verdikleri destekten ortalık Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a, İçişleri Başkanı Süleyman Soylu’ya, Kalıp Bankası Başkanı Akan Yıldız Kavcıoğlu’na ve el protokolüne teşekkür etti.

Türkiye Bayburtlular Federasyonu Başkanı Hasan Saka ilerleyen günlerde yıpranmamış tıpkısı organizasyonda bir araya geleceklerini programda duyurarak, Çanakkale’dahi 29 Bayburtlu martir olduğunu, ŞAGDER ile gelişigüzel Bayburtlu bağırsak güvenlik şehitlerinin ailelerini Çanakkale’ye götüreceklerini söyledi. Bayburt Belediye Reisi Hükmü Pekmezci ise şehitleri anarak, böylesi bire bir programda olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu bildirdi. Gazilere ince ömürler temennisinde mevcut Pekmezci, Bayburt Belediyesi olarak gelişigüzel zaman martir ailelerinin birlikte olduklarını sözlerine ekledi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ise, memleketin bir nice yerinde görev yaptığını fakat şehitlerin kabir başında dizgeli aynı şekilde anmayı Bayburt’ta gördüğünü belirterek, ŞAGDER’e teşekkürname etti. Epcim, Kop Şehitleri tevessül etmek için bütün şehitleri rahmetle anarak, programda emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Konuşmaların ardından Bayburtlu şehitlerin fotoğraflarının meydan aldığı sinevizyon gösterisi izletildi. Şehit Serkan Sucu’nın annesi Songül Saka ise oğlunun fotoğraflarını görünce gözyaşlarını tutamadı. İç çekerek yaş döken ve “acılar baştan tazelendi” diye niteleyerek gözyaşlarına bilge olamayan Saka, sinevizyon gösterisi bitene büyüklüğünde ağladı.

“Memleketi birilerine tasdik etmeye niyetimiz bulunmayan, biz bile martir olmaya hazırız” diye konuşan ve can anlar etkili Şehit Rıfat Altıkat’ın abisi Hakkı Altıkat, “Şehitlerin hepsi bizim şehidimiz ayrı sair yok ama zarfında cömert olunca az buçuk henüz değişik oluyor. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Bunlar yurt için olması gereken şeyler. Memleketi birilerine doğrulama etmeye niyetimiz yok, icabında tığ birlikte martir oluruz” ifadelerini kullandı.

“Tanrı devletimize kırıcı, arıza vermesin, devletimiz var olsun, vatan esen olsun”

10 Mabeyin 2016 yılında Beşiktaş’taki sefil yıldırı saldırısındaki patlama sonrası 2 buçuk yıl sonra şehit sakıt Muammer Ateş’in dayısı Vahdettin Oğul ise yeğeninden bahsederken gözyaşlarını tutamadı. Yeğeninin 2 buçuk yıl kadar bitkisel hayatta yaşam mücadelesi verdiğini nâkil Mahdum, “Şehidimiz Beşiktaş patlamasında martir oldu. 2 buçuk yıl nebati hayatta yaşadı. Annesi hiç yanından ayrılmadı. Bugünü düzenleyenlere haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Bugünleri bilcümle yaşamamız geçişsiz, şehitleri unutmamamız geçişsiz. Şehidimiz 5 kız kardeşin bir tane erkeğiydi. Duygularım haddinden fazla efdal. Hep şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimize minnetlerimi sunuyorum, Tanrı hepsine detaylı ömürler versin. Cenabıhak devletimize kırıcı, bozulma vermesin, devletimiz var olsun, vatan sıhhatli olsun. Allah şu zaman içeride ve dışarıda vatanımızı savunan güvenlik güçlerimizin yar ve yardımcısı olsun” ifadelerini kullanarak gözyaşlarını sildi.

Öte yandan program Bayburtlu Abdurrahman Önül’ün manzara almasıyla bitmeme etti. İzleyenler Önül’ün ilahilerine bütün ayrımsız ağızdan zevcelik etti.

Share: