Selen tarlasında bin 500 değişik buğday genotipi tohumu toprakla buluştu

Sivas Malumat ve Teknoloji Üniversitesi, Tarım Bilimleri ve Uygulayım Bilimi Fakültesi aracılığıyla oluşturulan Ar-Ge Merkezinde yapılan reform çalışmaları Türkiye’nin tahıl üretiminde devrim oluşturacak.

Sivas Marifet ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Uygulayım Bilimi Fakültesinde Türk tarımına nazik katkılar sağlaması hedeflenen, bin 500 buğday garip adayı üzerinde reform çalışmaları sürüyor. Sivas Haber ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Karaköy başkanlığında sürdürülen çalışmalarda soğuğa, kuraklığa ve mütebeddil iklim koşullarına liberal çeşitlerin geliştirilmesi amaçlanıyor. 2023 yılında hasadı planlanan buğday kabil adayları yakın şita öncesi toprakla buluşturuldu. Üzerinde çalışılan kısaca bin 500 türün ekimi, bilim tarlası adı sunulan tarlada gerçekleştirildi.

Türkiye’nin makarnalık buğday tür sayısının bir iki olduğunu söyleyen Tolga Karaköy, “Makarnalık buğday üstüne bizim asıl sıkıntımız var. Türkiye genelinde makarnalık buğdaylarda çeşitler biraz bunun için özellikle bu bölgede makarnalık buğdaylar üzerinde yoğun tıpkısı iş yapıyoruz. Ekmeklik makarnalık buğdaylar birlikte bire bir zamanda kışlık rüşvet ıslahı çalışmaları yürütüyoruz. Kışlık arpalar yöremizde çok heybetli tıpkısı konumda” dedi.

“Yaklaşık bin 500 nüsha cins adayımız var”

Prof. Dr. Miğfer Karaköy bin 500 aday üzerinde çalıştıklarını belirtip, “Şu anda Sivas Vukuf ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Zirai ARGE merkezinde bulunuyoruz. Bu merkezde hububat reform çalışmaları çerçevesinde ekimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Islah çalışmaları süreklilik belirtmek zorundadır. Güzeşte yıldan mevrut kabil adaylarımızın burada ekimlerini yapıyoruz. Tıpkı zamanda burada ektiğimiz materyallere bakir melezlemeler yaparak açılan jenerasyonlar süresince bizim yöremize bölgemize akıllıca olan çeşitlerin geliştirilmesi üzere çalışılmalarımıza bitmeme ediyoruz. Şuanda burada gördüğünüz sistem üniversitemizin iş birliği yapmış olduğu Tekfen Tarım, Çukurova Üniversitesi, Sivas Bili ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Ekincilik Bilimleri Fakültesi işbirlikleriyle yürüyen düzeltme programıdır. Bu düzeltme programı çerçevesinde kısaca 1500 skor çeşit adayımız, aynı şekilde melezlemelerden gelen hatlarımızın şu anda burada ekimini yapmaktayız. Önümüzde kim hafta itibariyle düzelti çalışmaları çerçevesinde tahıl ekimlerimizi bitirmiş olacağız” dedi.

Karaköy Türkiye’nin ihtiyacı olan çeşitlerin artırılması konusunda yaptıkları çalışmalardan bahsederek, “Makarnalık buğday konusunda bizim kök sıkıntımız var. Türkiye genelinde makarnalık buğdaylarda çeşitler az sayıda bunun için hele bu bölgede makarnalık buğdaylar üstünde dokunaklı aynı faaliyet yapıyoruz. Ekmeklik makarnalık buğdaylar aynı zamanda kışlık arpa ıslahı yapıyoruz. Kışlık arpalar yöremizde çokça şanlı aynı konumda. Çünkü yöremizde arplar alelumum yazlık olarak ekiliyor. Bu durumda verimi düşüren tıpkı faal namına karşımıza çıkıyor. Tıpkı şekilde yulaf üzerine olan çalışmalarımız var. Bölgemiz konusunda konuşursak biraz kök var. Bu çeşitleri artırmak namına üstelik yulaf konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sivas Vukuf ve Teknoloji Üniversitesi tahıllar önemli mahsulat olduğu amacıyla bu çalışmalara çok ehemmiyet veriyor. Bu çerçevede kurulduğumuz günden itibaren çalışmalara şişman önem veriyoruz. Bunun beraberinde lüzumlu şeker hastalığı pancarı, lazım soya fasulyesi, gerekse yemleme bitkileri üstüne çalışmalara sakil şekilde devam ediyor” diye konuştu. – SİVAS

Share: