‘Sen yapamazsın’ diyenlere direnim 9 yıldır motosiklet ustası adına çalışıyor

‘Sen yapamazsın’ diyenlere taannüt 9 yıldır motor ustası kendisine çalışıyor

Erkek ustalara taş çıkarıyor, otomobillerin motorunu onarım ediyor

2 yavru 1 torun sahibi Ümmügül Aydoğdu sanayideki ayvaz ustalara taş çıkartıyor

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Biga ilçesinde canlı 2 bala 1 torun sahibi Ümmügül Aydoğdu (43), 9 yıl geçmiş ‘sen yapamazsın’ diyenlere direnim, aldığı kalfalık, maharet ve maharetli öğretici belgesiyle, sanayide otomobillerin motosiklet ustası yerine çalışıyor.

Biga ilçesinde kıpırdak Ümmügül Aydoğdu, senelerce muhtelif işyerlerinde aşçı olarak çalıştı. 9 sene ilk eşi İbrahim Aydoğdu (44), Biga 1 nolu Sanayi’de Ağabey Otomotiv’i açmaya değişmeyen verdi. Ümmügül Aydoğdu, aşçılık mesleğini bırakarak, sanayide işyeri açan eşi İbrahim Aydoğdu’ya arılık, yemek ayırmak amacıyla müzaheret etmeye başladı. Ümmügül Aydoğdu, derece derece motor ve zir bando tamirinin beraberinde araçların süreli bakımını fail eşine yardım etmeye başladı. Motosiklet ustalığı merakı git gide artan ve araçların motorları, bakımları, parçaları üzerine araştırı yaparak hikmet sahibi olmaya başladı. İlk adına kalfalık belgesini, arkası sıra ustalık ve mahir belletmen vesika alarak, eşinin işyerinde motor utası kendisine çalışmaya başladı. 9 yıldır eşi, kızı, oğlu ve damadı ile gelişigüzel etkin Ümmügül Aydoğdu, aracını yaptırmaya gelen anahtar sahiplerinin, ‘sen yapamazsın’ diyenlere inat 9 yıldır motosiklet ustası kendisine işinde kalburüstü tıpkı şekilde çalışıyor. Araçlarının bakımını, ast mızıka, motosiklet tamiri yaptırmak amacıyla Ağabey Otomotiv’e mevrut eş ve karı komütatör sürücüleri karşılarında avrat motosiklet ustası Ümmügül Aydoğdu’yu görünce şaşkınlarını gizleyemiyor.

Biga Sanayisinde tek avrat motor ustası kendisine etkin Ümmügül Aydoğdu, “Daha eski mesleğim aşçılıktı. Eşim sanayide dükkan açtı. Ego ona yardım etmek üzere aşçılık mesleğimi bıraktım. Dükkanı silip, süpürürken, takımlar silerken bu işe heveslenmeye başladım. Bilahare ben bu işi yapacağım diye karar verdim. Araçlara sakınma kıvılcım isterken bu işi öğrenmeye başladım. Sanayide beni görüp birlikte sen bu işi yapamazsın diyenlere taannüt bu işi öğrendim. Ustası oldum ve 9 yıldır birlikte motor ustalığı yapıyorum. Dirayetli olmadan önce, kalfalık belgemi, sonradan teknik belgemi sonrasında ise becerikli öğretici belgemi aldım. Şu zaman işimi haddinden fazla seviyorum ve severek yapıyorum. İnsanlar gelip bir hatun ustayla karşılaştığında alışılmamış oluyorlar, şaşırıyorlar. Amma sonrasında araçları amacıyla yapılan işten memnun kalınca fikirleri değişiyor. 9 yıldır bir aracın civar takımını, yağ değişimini, bakımlarını, motorla ilgili hangi varsa yapıyorum. Dükkanımıza mevrut müşteriler araçlarına ben bakarken, şaşırıyorlar amma sonrasında araçlarını teyit ettiğimde yapılan işten mutlu kalıyorlar. Dükkanda eşim, ben, kızım ve oğlum karı şirketi namına çalışıyoruz” dedi.

Biga’üstelik aracını yaptırmak üzere gitmediği uz ve servis kalmadığını tamlayan Kamil Dağlı, aracındaki sorunu Ümmügül Aydoğdu ustanın çözdüğünü kaydederek, şunları söyledi:

“Aracımızı sanayide bir nice ustaya gittik. Ama bir sonu alamadık. Ümmügül ustayı duyduk. Arabamızı getirdik. Ümmügül kankızıl bilgisayar tespiti ile aracın arızasını buldu. Arızanın giderilmesi için söylediği parçayı aldık. Arıza çıkaran parçayı değiştirdi. Aracımız akim araç kabilinden performansı gibiydi, memnun kaldık. Daha Çok aracımızı Ümmügül ustaya getiriyoruz. Aracımızı önce getirdiğimizde Ümmügül ustaya şaşırmıştık. Tedirginliğimiz olsa bile aracımızı götürecek yordamlı kalmamıştı. Ustamıza güveneceğiz dedik, ustamızda aracımızı yaptı. Ümmügül ustaya güvendiğimize üstelik değdi.”

Share: