Serencam an haberi… ÇABUKLUK TEKNESİNİN ÇARPMASIYLA ÖLÜMDE, DENİZDE KEŞİF

BALIKESİR’dahi, ivinti teknesiyle Elvan Fırat Taşdöğen’e (46) çarparak ölümüne sebep olduğu iddiasıyla tutuklanmadan yargılanan Ender Kıytırık’ün (51) davasında, denizde irfan yapıldı. Sanık ve tanıklar, Periferi Düzenlilik Komutanlığı’na ilişkin bota alınırken, ifadelerine başvuruldu. Olayın kıya olduğunu belirten Elvan Fırat Taşdöğen’in eşi Aydın Taşdöğen, sanığın vacip cezayı alacağına inandıklarını belirtti.

Olay, 7 Ağustos 2021’da meydana geldi. Ankara’dan ailesiyle dinlence için Balıkesir’in Erdek ilçesi Deniz Boyu Mahallesi’ndeki yazlık evlerine mevrut Elvan Fırat Taşdöğen, Çuğra sahilinde denize girdi. Bu sırada Ender Bayağı, iddiaya bakarak, hız teknesiyle yanaştığı iskeleden asayiş çemberine yakın kendisine serian debi etti. Aşağılık’ün kullandığı bölge, kestirmece 50 metre mesafede yüzen Elvan Fırat Taşdöğen’e çarptı. Kolu parçalanan Taşdöğen, kaldırıldığı Erdek Neyyire Sıtkı Kerem Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Evli ve 1 yavru annesi Taşdöğen’in cenazesi, Ankara’birlikte toprağa verildi. Olayın peşi sıra Ender Sıradan, gözaltına alındı. Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde üstencilik eden, dünkü tabur ekiplerinden 1923 Mustafakemalpaşa Spor Kulübü’nün çarkıt başkanı Ender Âdeta, gönderme edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İTİRAZLA TUTUKLANDI, YENİDEN AZADE KALDI

Kurnaz ekipleri, Ender Aşağılık’ün kullandığı atiklik teknesine ahali koydu. Müddeiumumi ile bilirkişiler de keşif yaparak birikim tanıklarının ifadesine başvurdu. Şikayetçi avukatının itirazı ile Ender Küçük, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Bir süre cezaevinde mütezayit Küçük, avukatlarının başvurusuyla erkin kaldı. Soruşturmanın sonunda Amiyane için ‘bilinçli taksirle ölüme illet olmak’ suçundan 6 yıla büyüklüğünde kodes cezası istemiyle Erdek Esas Ceza Mahkemesi’nde sorun açıldı. Ender Beribenzer, duruşmada hakim karşısına daha çok. Maznun Adi ile tarafların avukatları ve Taşdöğen’in ailesi, salonda amade bulundu. Duruşmada hezel düzlük maznun Ender Alelade, olayın ilçe sonucu meydana geldiğini söyledi. Savunmanın ardından mahkeme heyeti, olay yerinde baştan sezme yapılmasına değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

O DENİZDE KEŞİF YAPILDI

Kararın peşi sıra hız teknesinin Renkler Fırat Taşdöğen’e çarptığı denizde, keşif gerçekleştirildi. Ender Süfli ile kaza takkadak teknede olan kızı ve sahilde kâin şevahit, keşfe katılırken, güllabi ekipleri ise çevrede güvenlik önlemi aldı. Mahkeme başkanı, sanık ve tanıkları tek tek Periferi Düzenlilik Komutanlığı’na ilişkin bota alarak, fenomen anını canlandırdı ve ifadelerine başvurdu. Ayrıca tanıkların ifadeleri, sahilde benzeri kat henüz makbuz.

‘OLAYIN CİNAYET OLDUĞUNU BİLİYORUZ’

Keşfin arkası sıra Elvan Fırat Taşdöğen’in eşi Işıklı Taşdöğen, şunları söyledi

‘Ben görüngü günü Ankara’daydım, saat 19.00 civarında eşime mıntıka çarptığını söylediler. Apar topar tığ Erdek’e geldik. Geldiğimizde bibi yaşadığını zannediyorduk. Kolu fay, kaburgalarında birlikte fay falanca var, dediler. Onun haricinde ben ağır sıklet bakıma girdiğimde bibi eşimi arıyordum. Ta kim doktor ‘Başınız iyi olsun’ diyene büyüklüğünde. Yani biz şu olayın kıya olduğunu biliyoruz. Hız mercine dahi anlatıyoruz durumumuzu. Niçin kıya Şu gördüğünüz alanda zir fevk 45 metre ileride yüzülüyor. Bir boyu ancak geçecek mesafede. Türk ve Avrupa kişmiri sularında öğrendiğimize göre, bu yüzme alanı namına akseptans 200 metre içerisine motorlu araçların girmemesi gerekiyor. Meğerse ivinti teknesi iskeleye birkaç emanet bırakıyor. Motorunun arızalı olduğunu kasten aracısız adına sahile paralel şekilde gitmeye kalkıyor ve bu kalkarken birlikte 2 kafayı gördüğünü söylüyor. Buna karşın üçüncü kişiyi görmedim, diyor. Birisi bu kafalardan sol tarafında kalıyor eşimin birisi esen tarafında; şu şamandıraların 2 metre açığında. Bu büyüklüğünde yakın mesafede bu görüngü oluyor. Kendileri kimi itirazlarda bulunuyor ama çarpmanın şiddetini motelden duyuyorlar ve koşarak geliyorlar. Adli tıbbın raporu belli. Bu rölantide çarpan benzeri teknenin vereceği hasar değil. Zaman keşifte tanıkları defalarca dinlediler. Gene esasen dinlediler. Görgü tanıkları, şahitler bütünü benzeri ifadeyi verdiler. Şahitler gördüklerini anlattılar. İnşallah muktezi cezayı alacağına inanıyoruz.?Share: