Serencam an haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 sevimli, gidiş geliş kazalarında öldü

EMNİYET Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 trafik kazasında 289 sevimli hayatını kaybederken, 29 bin 840 gönül de yaralandı. Yılın geçmiş 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Itimat Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut trafik kazalarına ilişkin verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i isim, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı kalkışmak amacıyla mecmu 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 emanet yaralandı, 289 birey de olay durumunda hayatını kaybetti. Yılın ilk 8 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a bundan sonra. Ağustos ayında arz çokça kaymakamlık gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da beniâdem, yaralanmalı ve maddi hasarlı hep 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 kişi hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Sunma bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 sürücü alkollü olarak komütatör kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 komütatör ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da ayrımsız sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi de kameralara yansıdı.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında arz sık tanıdık sürücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını nöbet, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak derbent ve kaplamanın ensiz olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan izlem ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan darp, dönem kurallarına uymamak, kırmızı kandil veya görevlinin dur işaretinde durmamak, araç giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere fethetmek, gelgeç ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü azaltmak, alkollü kendisine komütatör iletilmek, ötede çabucacık anahtar ahzetmek, mürur yasağı olan yerlerden artırmak ve falsolu şekilde yahut haram olan yerlere park demek?Share: