Serencam dakika haberleri! Bakan Varank, Amasra’daki maden ocağındaki patlamaya ilgilendiren konuştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki eroin ocağındaki patlamayla ilgilendiren gerekli soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Bilcümle boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan kim varsa cezasını çekecektir. Bundan üstelik sakıncasız olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek tarafından düzenlenen “Zirve Kartal: Giris¸imcilik ve I·novasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini tıpkısı mortocu hatipli kendisine evinde kabil hissettiğini söyledi.

Zaman esasen bu hissiyatın verdiği huzurla, uyumlu vakit geçirecekleri, sevinçli sohbetler yapacakları ayrımsız program manzara ettiğini anlatım fail Nazır Varank, fakat esbak Bartın’dan bağırsak yakan, haddinden fazla dağ duyum aldıklarını, beyaz zehir ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin buruk olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan yağmur, yakınlarına sabrı cemil yakarma ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime birlikte müstacel şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu evvel adan itibaren devletimiz tam imkanlarını seferber etti. Icra Vekili arkadaşlarımız Bartın’a her an çalışmaları yakından takip ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız dahi Diyarbakır’daki programını halel etti, bugün oraya geçerek çalışmaları şahsen kontrol edecek. Arama kurtarma ilkin kalkmak üzere, patlama ile ilişkin birlik konularda hep kurumlarımız çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Bölgedeki esenlik ekipleri ve hastaneler çorlu kardeşlerimiz için seferber edildi. Bunlara ilave kendisine tıpkısı ivedi engelleme ünitesi kuruldu. Yeniden gerekseme halinde cankurtaran uçaklarımız, helikopterlerimiz zaten görevlerini beğenmek amacıyla el altında bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan kim varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun kabilinden keder hadiselerin birtakım provokatörlerin istismarına yalınlık arkaç geldiğini aktararak, “Lütfen kimesne provokatif ve dezenformasyon içeren art niyetli içeriklere değer etmesin. Patlamayla ilişkin lazım soruşturma filhakika başlatıldı, parçalanmamış boyutlarıyla tetkik bitmeme ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu mevcut ki varsa cezasını çekecektir. Bundan da tehlikesiz olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, bildirme akla yatkın bilgiler, zaten eskiden resmi kurumlarımız marifetiyle şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya üstelik bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Temenni ve kül çabalarının elan fazla fert kaybı olmaması ve madencilerin sağ salim kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Bakan Varank, “Rabbim hem göçük altında küsurat kardeşlerimizin hem de onlara ulaşmaya etkin ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah bir daha hakeza kazalarla, keder olaylarla bizleri sınav etmesin.” dedi.

“İmam hatip öğrencilerine milletle birlikte devletin de eş çıktığı tıpkısı ortamda yaşıyoruz”

Vekil Varank, bugün girişimcilik ve inovasyon temas etmek amacıyla aynı araya geldiklerini anımsatarak, böyle ayrımsız organizasyonun benzeri mortocu dil cambazı lisesinde düzenleniyor olmasının özellikle kendi jenerasyonundaki insanlar üzere ne büyüklüğünde manidar olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diyerek bağırsak geçirmeden, şükretmeden geçemediğini anlatım eden Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız bakımından sizler 2002 öncesi döneme tanık olmadınız. İyi kim da olmadınız, zira o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin kadar bahtlı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maatteessüf onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın kapkara zihniyeti bizzat imam hatiplerin üstüne kâbus kabil çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, kandırma odalarına bağımlı tutuldular, kadınlar başörtüsü sebebiyle bir nice imkandan mahrum bırakıldı. Ama Recep Tayyip Erdoğan diyerek bir kahraman mortocu hatipli bundan sonra ve kül bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun zaman değişik tıpkı iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının önder hatipli olmakla alım duyduğu tıpkısı devletin vatandaşlarıyız. Zaman önder hatip okullarına, imam hatip öğrencilerine milletle alay malay devletin birlikte cemaat çıktığı ayrımsız ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden artık önder hatip neslinin omzunda çokça elan nazik, güç sorumluluklar var. Nedir o? Değme açıdan eş bir nesil olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine cebin üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, hesaplı ve teknolojik bağımsızlığı tahkim edecek bir zürriyet olmalarının sunu iri hayali olduğunu söyledi.

“Sevgili çoluk çocuk, şunu katiyen unutmayın” diyerek seslenen Vekil Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve önünde mütemadi çalıştığımız ayrımsız idealimiz var. Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu. Tığ bu vizyonla nazik teknolojilerin yalnız pazarı değil, bir zamanda üreticisi olan benzeri Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz tam çalışmaların merkezine da gençlerimizi koyuyoruz.” diye konuştu.

Havacılıktan uzaya, savunma sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan sentetik zekaya büyüklüğünde birçok alanda yaptıkları atılımlara gençlerin önderlik etmesini istediklerini vurgulayan Varank, punt verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin benzeri sınırı olmadığına yüz kere şahit olduklarını, bu başarıları temas alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını pekiştirmek istediklerini, bunun üzere dahi çocukluktan darülfünun ve sonrası döneme büyüklüğünde hayatlarının gelişigüzel aşamasında gençlere en modern imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Uygulayım Bilimi atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerimize burada bireşimli zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve gök eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde değme yıl rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in birlikte bu amaçla kurguladıkları sair muhteşem aynı projeleri olduğunu belirten Varank, “Hele lise ve darülfünun çağındaki gençler Teknofest’te dünyanın yer kullanılmamış uygulayım bilimi alanlarındaki yarışmalara öz projeleriyle katılıyorlar. Zat geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız gelgel araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal üstelik Teknofest’te adı yoğun duyulan okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Icra Vekili Varank, gördüğü sayının kötü olmadığını, ancak bunun birlikte artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım üstüne koca kaynağı kapasitesini yükseltmek amacıyla yıpranmamış döl yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“kendi kendine öğrenme metoduyla etkin dünyanın gözde yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne kadar 1.000’e mümasil gencimiz bu okullarda eğitim bilimi almaya başladı, bu gençler çokça bol birer yazılımcı yerine heveskâr hayata atılacaklar. Tekrar gençlerimizin fen ve uygulayım bilimi aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Başlangıçta hemen Antalya’bile düzenlenen Dünya Gözlem etkinliklerini Rum’nun sair illerine yaygınlaştırdık. Antalya’dahi, Diyarbakır’birlikte, Van’da, Erzurum’bile çokça degaje katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve uzay teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine destek oluyoruz.”

Türkiye’nin yer balaban teknoparkının Bilişim Vadisi olduğuna işaret fail Varank, Enformatik Vadisi ile Türkiye’de patika açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, bindi olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların ilmî çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, temas alanda gençlerin yanında olduklarını çıktı bile hükümetler adına yanlarında olmaya bitmeme edeceklerini belirtti.

Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik amacıyla ayrı benzeri başlık oluşturduklarını tabir fail Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi nesir edecek kapsamlı politikaları bu strateji çerçevesinde uyguluyoruz. Teknoloji tabanlı amal başta tevessül etmek üzere girişimcilik sürecinin rastgele aşamasını hızlandıracak altyapıları ve ihtiyaç mahsus destekleri sağlayarak müteşebbislerin, hele zinde müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, gurk merkezleri ve TEKMER gibi yapılarla yenilikçi hareket fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle esasta Türkiye’bile aynı dinamizm inşa ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziki imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine kadar birçok kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar bittabi çok cesim ama tek başına ehliyetli değil. Çünkü girişimcilik dediğinizde en kocaman hususlardan birisi girişimcilerin kıytırık bir şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu hala girişimcinin önündeki yeryüzü nazik soru işareti olarak önümüzde duruyor. Biz de icap zat kurduğumuz gerekse bindi sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Uygulayım Bilimi-İnovasyon Fonu ve Lehçe Girişim Sermayesi Fonu şahsen bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Bilişim Vadimizde tığ özlük envestisman fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Dil Cambazı Lisesi mezunu olduğunu, amma farklı dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla çokça çalıştığını belirterek, “Beraber politika yaptık, savaşım yaptık ve nedeniyle Kartal ile olan umu bağımız haddinden fazla farklı.” dedi.

Bu fonların birlikte Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları birçok mali desteğin bulunan olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ilgilendiren genişlik kapsamlı ve güncel bilgilere ulaşmak için “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini konuşma edilmesini tavsiye mektubu etti.

“Eskimemiş Türk markaları fark etmek için kabadayı girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Varank, “Siz yeter kim yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya devam edin” diyerek, kapılarının seçme ant sonuna büyüklüğünde belirgin olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası için çok büyük hedeflerin bulunduğu aktaran Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna göre çalışıyoruz. Yenilikçi ve uygulayım bilimi tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere çok henüz acul ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle toptan piyasalarda adından hezel ettirecek bakir Türk markaları fark etmek amacıyla külhanbeyi girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye devam edeceğiz. Efendimizin dahi buyurduğu gibi rızkın 10’da 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı asla boş bırakmadan, önce gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp sonradan kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza devam edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları tehlikesiz olun bizi fazlasıyla gururlandırıyor. Geçen yıl Türkiye’üstelik erken aşama girişimler, startuplar 1,5 bilyon dolar yatırım aldı, bu sene bu ölçü önceki 7 ayda 1,5 bilyon doları buldu. Sabık yıl Avrupa’dahi baziçe yatırımı alanında arz çok yatırım alan şehir İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’de bildirme aşkın yatırımı ki almış diye bakıyorsunuz yine bir Türk vatandaşı oyun girişimciliği alanında yer aşkın yatırımı almış.”

Nazır Varank, geçen dönme Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden yıpranmamış mezun biriyle tanıştığını anımsatarak, zat şirketini kurduğunu, baziçe geliştirdiğini, 9 şahsiyet ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan sonra birlikte, ego siftinlik şundan çekicilik duyuyorum, ‘Biz bu sene 200 milyon liraya mail vergi ödeyeceğiz ve inşallah ben kazanç rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gepegenç bire bir arkadaşınız. 200 milyon dolarlık ek değer üretebiliyor. O arkadaşımız şunu söyledi, aslında hareket yapış şekillerinin hangi büyüklüğünde değiştiğini göstermesi açısından çok makro, ‘Ben 9 arkadaşımı dahi şirkete kuma ettim, hepsi şu anda milyoner’ dedi. Aslında önümüzdeki dönemde eklenmiş değeri gerçekte sizin kabilinden çoluk çocuk oluşturacak. Bizler üstelik onun altyapısını alıştırmak amacıyla çalışıyoruz. Sükse hikayesini siz değerli gençlerimiz yazacaksınız.” diye niteleyerek konuştu.

Varank, uluslararası medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarından bahsettiği istihbarat olduğunu anlatarak, insansız çekicilik araçlarının geliştirildiği ekibin yaş ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun için önem verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’üstelik Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, sıra üretim araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu kasırga verici işlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın gelgel verici olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının peşi sıra Vekil Mustafa Varank, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Kartal Vukuf Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Rum İmam Dil Cambazı Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise açılış konuşmasında, insanın ortamında bulunduğu doğaya engelleme ederek, ekin ve medeniyet kurabilen yegane dirlik olduğunu belirterek, insanın henüz ferah tıpkısı dünya üzere bitimsiz bir teceddüt süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Her dem alışta yenileniyor kalkmak üzere bilgelik, firez ve teknolojik gelişmelerin dahi soluk alıp verdiğini tabir eden Öztürk, “Günümüzde merkezi aynı kavram yerine inovasyon terimiyle ifade edilen bu süreç vukuf ve teknoloji teksir, insan yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü endüstri devrimi yerine adlandırılan içinde bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon namına ortaya çıkıyor.” diyerek konuştu.

Öztürk, çağın düşünüm yörüngesinin etrafında inovasyon, istişare, AR-GE, aşama, tasarım, sürdürülebilirlik, yapay zeka, dijital kültür, robotlar, arttırılmış temel, uslu sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık bile sonuç yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve mutluluk bazında gerçekleşen gelişmeleri konus¸acakları bu zirvede, Vekil Varank’ı görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “İki dönem boyunca gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara çevirici olmasını, hedeflenen bilgelik ve deneme aktarımının gerçekles¸mesini, mecmu katılımcılarımızın bundan bolca kâr görmesini dilek ederim.” dedi.

Bu arada, Bildirme Portföy ve Değişim I·stanbul ana sponsorlugˆunda, KartalDernek tarafından düzenlenen “Doruk Kartal: Giris¸imcilik ve I·novasyon Zirvesi”, Kartal Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Bugün giris¸imcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve feza sanayisinden savunma sanayisine kadar ele alınacak paneller, erte bile devam edecek. Zirvenin keynote sunumlar, önceki kadem dersleri ve yarışmalarla katılımcılara bereketli bire bir birikim yaşatması bekleniyor.

Share: