Seydişehir’de Seyyid Harun Ege Mekân Düzenlemesi 2. Etabının temeli atıldı

Konya Büyükşehir Belediye Reisi Kasıt İbrahim Altay, Seydişehir’e ayar katacak Tarihi Tarz Seyyid Harun Ege Yer Düzenlemesi 2. Adım Ana Atma Programı’na katılarak, ilçe esnafıyla ve öğrencilerle buluştu.

Konya Büyükşehir Belediye Reisi Tasavvur İbrahim Altay, Seydişehir’de Tarihi Merkez Seyyid Harun Veli Belde Düzenlemesi 2. Girişim Esas Atma Programına katılarak ilçede esnafla ve öğrencilerle ayrımsız araya geldi. Asıl atma programında konuşan DOĞRU Parti Seydişehir İlçe Başkanı Kemalettin Atalay, Seydişehir’e heybetli eserler kazandırdığı amacıyla Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tasavvur İbrahim Altay’a teşekkürname etti. Seydişehir Şehremini Mehmet Tutal, çalışmanın önemine ilgi çekerek, Seydişehir’in banisi konumunda kâin Seyyid Harun Veli Hazretlerine hizmet etmenin tıpkısı çekicilik olduğunu söyledi. Tutal, “Caminin etrafı Seyyid Harun Iye Hazretleri’ne yakışan bir pozisyonda değildi. Büyükşehir Belediyemizle alay malay birinci etabını tamamladık, ikinci etabın başlangıcını yapıyoruz. Konya Büyükşehir Belediye’miz bundan sonra elden Türkiye’de değil, dünya üzerindeki bir nice ülkede misal belediyecilik noktasında kösemenlik yapar hale geldi. Hedef Başkanımız de hem Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı hem Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı de beraber yürütmekte. Namına Allah’tan kolaylıklar diliyoruz” diye konuştu.

“Seydişehir amacıyla vakit kaybetmeden 2022 yılında 114 milyon liralık hamur harcadık”

Konya Büyükşehir Belediye Reisi Garaz İbrahim Altay ise, Seydişehir’in majör yatırımlarını Seydişehir Belediyesi ve AK Tümen İlçe Başkanlığı’yla istişareli yerine yürüttüklerini anlatım etti. İlçede bugüne büyüklüğünde çok makro hizmetler ortaya koyduklarını kaydeden Komutan Altay, “İtfaiye binamız hizmete girdi. Liseli gençlerimiz üzere hazırladığımız Ortaöğretim Medeniyet Akademisi açılışını gerçekleştireceğiz inşallah. Şu dakika çalışmalarına başlandı. İlkokul ve ortaokuldaki çocuklarımız üzere Bilgehanemiz bakım veriyor. KOMEK’imiz, Şehir Konak’ımız hizmete açıldı. Gene KOSKİ, tasfiye tesisi başta almak için birçok ast çatı ve kayırıcı çatı projelerini yürütüyoruz ve bugüne kadar toplamda Seydişehir’e 304 milyon teklik kaynak ayırdık. Ama hele şurası vurgulamak istiyorum; yalnız 2022 yılında harcadığımız kaynağın toplamı 114 milyon lira. Yani 304 milyon lira hep bütçenin 114 milyon lirasını bu yıl harcadık, harcamaya üstelik devam edeceğiz inşallah. Bunun süresince genişlik önemlisi, ilçe belediyemizin önceliklerini belirlediği, kent içindeki yunak asfalt çalışması. Doğrusu Seydişehir’in havasını değiştirdi. bununla birlikte yeniden Seydişehir’imize 14.1 kilometre uzunluğunda mahalle yolu yaptık” ifadelerini kullandı.

“Seydişehir’in kalbi baştan canlanmış olacak”

Seyyid Harun Iye Hazretlerinin cami ve türbesi etrafında cesim bire bir işin başlangıcını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Altay, “Seydişehir’in kalbi, Seyyid Harun Ege Hazretleri’nin camisinin ve türbesinin bulunduğu alandayız. 2014 yılından itibaren burada planlama çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bir Numara adım çalışmayı tamamladık. İkinci etapta kamulaştırma çalışmaları bitti ve bugün temelini atarak 28 bin metrekarelik alanda devletleştirme maliyeti ile gelişigüzel kısaca 50 milyon lira ayrımsız işin da başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Elden buradaki yapacağımız inşaatın maliyeti 30 milyon liralık. Böylelikle Seyyid Harun Veli Hazretleri’ni ziyarete mevrut insanları, Konya ve Seydişehir’e uygun tıpkı şekilde karşılamayı dilek ediyoruz. Buradaki dönüşümün başlangıcıyla alay malay Bedesten’dahi ilçe belediyemizin yapmış olduğu icraat ve bizim yapacağımız çalışmalarla gene Seydişehir’in kalbi adeta yeniden canlanmış olacak” şeklinde konuştu.

” Türkiye Yüzyılı’nda Konya’ya yakışır hizmetler yapacağız”

Konya’nın Türkiye’deki gelişmelere paralel tıpkısı evolüsyon örneği gösterdiğine ilgi calip Başkan Altay, Türkiye’nin dünyada hezel sahibi olacağı bu yüzyılda Konya Büyükşehir Belediyesi namına Reisicumhur Recep Kınama Erdoğan’ın birlikte olacaklarını vurguladı. Başkan Altay, “Bittabi Konya anında gelişiyor, Türkiye tezelden gelişiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde bizim birlikte katıldığımız tıpkı programda makro tıpkısı düşünce verdi kamu dünyaya. ‘Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcını gerçekleştirmiş olduk. Tığ buna samimi inanıyoruz. İnşallah gelecek yüzyıl, ‘Türkiye Yüzyılı’ olacak. Türkiye, şişman bir hırsla yükleniyor ve bundan sonra global bire bir ağırbaşlı haline geldi. Biz bile Konya Büyükşehir Belediyesi ve kaymakamlık belediyeleri kendisine ‘Türkiye Yüzyılı’nda şehrimize reva hizmetler yapmayı arzu ediyoruz” cümlelerine meydan verdi.

SELIM Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyesi Osman Başarmış Kavruk’un üstelik katıldığı programda konuşmaların peşi sıra Seyyid Harun Iye Çevre Düzenlemesi 2. Etabının temeli dualarla atıldı. Temel atma programının ardından Arasta Çarşısı’ndaki esnafa tatlıca işler dileyen Başkan Altay elan sonraları ilçede mevcut Bilgehanede öğrencilerle tıpkı araya geldi. Başbuğ Altay serencam kendisine Seydişehir KOMEK’i mülakat ederek kursiyerlerle dostça etti. – KONYA

Share: