Seyit Torun: “21. Yüzyılda Kere Çilesini Çalmak Kalabalık Halkına Uygun Mıdır?”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun, TBMM Genel Kurulu’nda; ” Cıvıl Cıvıl’nun ve bölge illerinin yıllardır beklentisi olan Samsun-Kalaba-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin-Sarp demir yolu projesi söylenildi, söylenildi, bibi bir tane bir girişim atılmadı. 21’inci yüzyılda defa çilesini soldurmak Kargaşa halkına uygun mıdır, buradan şavullamak istiyoruz. Yıllardır övündüğünüz el konusunda maalesef Kalaba’de sınıfta kaldınız” dedi.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Ordu Mebus Seyit Torun, TBMM Genel Kurulu’nda bugün gündem dışı kortej adına Kalaba’nun sorunlarına değindi. Fındık konusunda yıllardır bütün benzeri şeyin söylendiğine özen çekici Torun, şöyle konuştu:

“İşte, TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) girecek mi devreye, girmeyecek mi; aya karşılık açıklanacak mı, açıklanmayacak mı? Halbuki diyoruz kim; tıpkısı fındık kanunu çıkaralım, tıpkı yıllık, beş yıllık, on yıllık, yirmi almanak bir planlama yapalım ve daha çok üretici birlikte uzlaştırıcı üstelik tedarikçi da önünü görebilsin, maliyetlerini ona göre ayarlayabilsin. Ama herhangi bir yıl olduğu gibi, bir kişinin iki dudağının beyninde fındık hapsolmuş durumda. Bu sene içine doğrudan dirimlik desteği ve basılmış desteği birlikte koyularak 54 liralık açıklandı amma maalesef azade piyasada 43-44 liranın üstüne çıkmadı. Yurttaş, gene kıygın, tekrar maatteessüf herhangi bir yılki görüntü kırıklığını yaşıyor.

“BİR YABANCI INHISAR FİRMASININ ELİNE MAHKUM EDERSENİZ…”

Fındığın yarattığı eklenmiş değer dünyada 120 milyar dolar amma bizim Türkiye’dahi bunun 2-2,5 bilyon dolarını kullanıyoruz. Halbuki ayrımsız planlamayla gelişigüzel yıllara sari bu rakamı artırabiliriz, fındıktan elde ettiğimiz geliri artırabiliriz ama maatteessüf kendi haline bırakırsanız takkadak ayrımsız yabancı inhisar firmasının eline mahküm ederseniz seçme sene tıpkısı şeyleri konuşur dururuz.”

“YILLARDIR BİTİREMEDİNİZ”

Karadeniz Bölgesi’nde kere sorunu yaşandığına dikkat çeken Torun, “‘Yol, sefer’ diyerek övündünüz amma Cıvıl Cıvıl’üstelik Karadeniz Periferi Yolu’nun geçtiği tek site Fatsa kaldı. Fatsa Çevre Yolu Projesi’ni altı sene evvel ‘mega proje’ diye niteleyerek açıkladınız ancak şeş yıldır bırakın bitirmeyi, projeye başlayamadınız birlikte. Ünye-Atmaca-Niksar Yolu Projesi’ne yıllardır kazma vuramadınız; Gürgentepe- Gölköy yolu yıllardır bitirilemedi. ‘Sayacabaşı’na viyadük, Dokuz Dolambaç mevkisine tünel çalışması yapın’ dedik, görmezden geldiniz. Fatsa-İslamdağ- Korgan yolunu yıllardır bitiremediniz.

“MAATTEESSÜF SINIFTA KALDINIZ”

Ordu’nun ve mıntıka illerinin yıllardır beklentisi olan Samsun-Cıvıl Cıvıl-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin-Dik demir hat projesi söylenildi, söylenildi, bibi biricik tıpkı adım atılmadı. 21’inci yüzyılda kez çilesini almak Ordu halkına uygun mıdır, buradan eşmek istiyoruz. Yıllardır övündüğünüz kez üzerine maatteessüf Kalabalık’da sınıfta kaldınız.”

“ORDU’NUN TOPLANMIŞ ARAZİSİNİN YÜZDELIK 74’Ü EROIN KONTROL SAHASI İLAN EDİLMİŞ DURUMDA”

Kalabalık’daki beyaz zehir kontrol sahalarına de dikkat çekici Torun, “Ordu’nun bütün arazisinin yüzdelik 74’ü şu anda beyaz zehir taharri sahası ilan edilmiş durumda, yüzde 74’ü. Bütün ruhsatlandırma sayısı 437. Yani, tarım alanlarının yüzde 76’sı, orman alanlarının yüzdelik 70’i, meraların yüzde 64’ü madenlerle ruhsatlandırıldı” diye konuştu.

Share: