Seyyar biçerdöverciler diyar toprak gezerek hasat yapıyor

Geçimini seyyah biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler, kent kent gezerek hasat yapıyor.

Tahıl ürünlerinin hasadının başlamasıyla geçimlerini biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler ile onlara yardımcı olan işçilerin mesaisi yoğunlaştı.

Batman Ovası’nda 60 bin dönüm alanda yetiştirilen mısırda hasat 100 biçerdöverle sürüyor.

Sabahın er saatlerinde başlayan hasat, akşam ezanı saatlerine kadar bitmeme ediyor.

Değme biçerdöverde iki kişinin görev yaptığı hasatta toplanan mısırlar kamyonlarla taşınıyor.

Batmanlı biçerdöverciler kentin birlikte Mardin, Şanlıurfa ve Bitlis’e üstelik anbean, buğday, arpa ve darı hasat ediyor.

Batman’de yaklaşık 100 biçerdöver çalışıyor”

Batman Biçerdöverciler Derneği Başkanı Ahmet Ermiş, AA muhabirine, kentte darı hasadının 5 devir geçmiş başladığını ve 60 bin dönüm alanda akdarı hasadı yapıldığını söyledi.

Eren, şunları anlattı:

“Batman’da kestirmece 100 biçerdöver çalışıyor. Temas biçerdöverde 2 yaşama çalışıyor. 100 biçerdöverde 200 gönül istihdam oluyor. Aileleriyle hesapladığımızda 1000 güç bu sektörden savuşturmak yiyor. Batman’bile çalışıp ikinci iz üzere Mardin ve Şanlıurfa bölgesine gideceğiz.”

Bu yıl verimin haddinden fazla ferah olduğunu anlatan Eren, çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti.

Eren, hasadın sabahtan akşama büyüklüğünde sürdüğünü dile getirerek, “Bire Bir biçerdöver günde sayı farkı 120 dönüm biçiyor. Biçerdövercilerin dahi yüzü gülüyor.” ifadelerini kullandı.

Biçerdöver operatörü Bünyamin Aziz de senede 6 kamer çalıştıklarını belirterek, önceki 3 ay Batman ve Mardin’dahi buğday hasadı yaptıklarını söyledi.

Daha sonraları Batman’da darı hasadına başladıklarını anlatan Muazzez, “Darı hasadında zaman kestirmece 2 ay sürüyor. Bu yorucu amma ayrımsız o kadar bile hoş benzeri çığır.” dedi.Share: