Sığınmacı algısı Nevşehir’de tartışıldı

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu marifetiyle düzenlenen Canlı Türkiye Forumu’nun ikincisi Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesi’nde (NEVÜ) yapıldı.

‘Mülteci Algısı’ temasıyla gerçekleştirilen İç Rum Bölgesi Dinç Türkiye Forumu’na, Ankara, Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat illerinden kısaca 200 canlı katıldı. Deneyimsizlik alanında mesai özne deneyimsizlik örgütlerinin gelişigüzel hisse senedi etme kültürlerini geliştirmesine yardım sağlamayı hedefleyen forumun açım konuşmasını NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin yaptı. Aktekin, “Böylesi oylumlu bir konunun Hünkar Hacıbektaş Veli’nin adını taşıyan üniversitemizde tartışılacak olması bizler üzere iri önem taşıyor. Hacıbektaş Ege Hazretleri Anadolu coğrafyasının kültürel ve inançsal değiş ve dönüşümünde en şişman etkisi olan manevi önderlerimizden biri. Bu zümre öncü esame zaman sizlere tartışacağınız mülteci algısıyla ilişik göz açışınızı birlikte etkileyecek çok ensesi kalın doneler veriyor. Anadolu Coğrafyası tarih boyunca ayrımlı coğrafyadan mevrut insanlara ocak sahipliği yapmış, ayrımlı coğrafyalardan mevrut insanları öz o coğrafyalarının kültür, tecrübe ve birikimlerini buraya getirerek burada var olan kültürle harmanlayarak zenginleştirmiştir” dedi.

Aktekin: “Dünya tarihi haddizatında, göçlerin oluşturduğu benzeri çağ”

Göç olgusunun sosyologların, yöntem bilimcilerin ve tarihçilerin üstünde çokça durduğu ve haddinden fazla eser verdiği ayrımsız laf olduğunu aktaran Aktekin; “Ruz boyunca isteye kapalı yahut mecburi göçler marifetiyle insan hareketliliği daima devam aka gelmiş ve günümüzde dahi malumunuz devam etmekte. Özellikle daha bereketli aynı hayat ve henüz gür bir hesaplı uzanım elde edebilmek için bambaşka ülkelere isteğe sınırlanmış namına göç edenler var. Benzeri dahi çarpışma ve çöz çatışmalar nedeniyle hayatta kalabilmek için zorunlu aynı kafile var. Tabi kim bu göçün misil açtığı türlü çatışmalar, belirsizlikler, sosyolojik ve politik dönüşümler da var. Türkiye bile bunu yeryüzü acul etkili ve ruz süresince barhana alan benzeri talih. Acun tarihi aslında, göçlerin oluşturduğu bir ruz. Türkler Küçük Asya’evet göç etmeseydi bugünkü Türkiye olmazdı. İslam tarihinde Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye taşınma etmesiydi sonraki gelişimler olmazdı. Avrupa’dan Amerika’evet göçler olmasaydı dünya tarihi ayrımlı gelişirdi. Dolasıyla dünya tarihinin esasını oluşturan göçtür. Bugünkü çalıştayında insancasına bakış açısıyla ülkemize ve tamam insanlığa kalburüstü sonuçlar ulaştıracak şekilde ve fikri çalışmalara mesnet olması dileğiyle bu etkinliği düzenleyenlere ve siz katılımcılara teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

Türkiye Cahillik STK’ları Platformu Umumi Heyet Üyesi Dr. Ahmet Özdinç bile konuşmasında; “Bu ikinci çalıştay birlikte mülteci algısını çalışacağız, ne için böyle aynı laf seçtik herhalde tahmin etmek tahakküm değil. Dünyada bugün 2022 yılı itibariyle yerinden zorla akıntı ettirilmiş yerinden zorla gönderilmiş evet da geçmek zorunda artmış 90 milyondan fazla eş var. Türkiye’nin nüfusundan elan aşkın ayrımsız nefer şu zaman kişi evlerinde kişi yurtlarında kendi vatanlarında yaşamıyorlar, ayrımlı tıpkısı yerde varagelmek zorundalar” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının arkası sıra çalıştay, sorunların tespiti, ağız dalaşı, çözüm önerileri oturumlarıyla devam etti. – NEVŞEHİRShare: