Siirtli bal üreticileri yapmacıklı çocuk karşı vatandaşı uyardı

Siirtli bal üreticileri, varlıklı floraya cemaat Pervari ilçesine sınırlanmış Çobanören Yaylası’nda huzur içinde bal üretiyor.

Organik bal üretimi için yılın iri bölümünü arılarla ilgilenen ve asayiş güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarla huzurun sağlandığı yaylada geçiren arıcıların yüzü erinç ortamının oluşmasıyla gülüyor. Düzme balların “Pervari balı” etiketiyle satıldığı uyarısında kâin bal üreticisi Mehmet Koyuncu, bu konuda vatandaşları uyararak tanıdık ve bilindik yerlerden bal alınması gerektiğini dile getirdi. Koyuncu, “Pervari balını üretiyoruz. Dededen kalma işi yapıyoruz. Şu anda bin 700 rakımdayız. Binlerce çiçek var. Gerçek baldır. Türkiye’nin seçme adına gönderiyoruz. Ben buradan vatandaşlarımız uyarıyorum farklı yerlerden bal alıyorlar Pervari balı kendisine gösteriyorlar bizim balımız değil. Bizim balımız ağız ağıza organik incik” dedi.

Ürettikleri balı Türkiye’nin değme namına gönderdiklerini belirten Muhammed Haşim Acar, Pervari balının birçok hastalığa bereketli geldiğini söyledi. Bal tüketicilerini yapmacıklı yavru karşı münebbih Acara, “Yıllardır bu işi yapıyoruz. Emeğimiz ekmeğimiz herhangi bir şeyimiz bilcümle bu arılar üstünde. Teşrinisani ayında bile hasadımız olacak. Balımız hak benzeri bal. Türkiye’nin seçme namına gönderiyoruz. Pervari balımız angın aynı balımız. Buradan da vatandaşlarımızı uyarıyorum yapmacıklı ballara kanmasınlar bu otantik tıpkısı bal birçok hastalığa de dolgunca geliyor herkese tavsiye mektubu ediyorum” diyerek konuştu. – SİİRTShare: