Siirt’te adli sene küşat töreni yapıldı

Siirt’te adli yılın başlaması dolayısıyla merasim düzenlendi.

Adliye bahçesinde planlı tören, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Vali Vekili Fatih Aldanmaz, adli yılın dobra olması dileğinde bulunarak, adaletin, devletin varlığının sebebi olduğunu söyledi.

Ecdadın fethettiği topraklarda huzur ve güvenin adaletle üretim edildiğini belirten Kurt, gelecek nesillere bırakılacak sunma iyicene mirasın üstelik türe anlayışı olduğunu kaydetti.

Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca da şiddet camiasının hak kabil çokça yüce tıpkı etki taşıdığını dile getirdi.

“Murafaa salonumuzda duvarda yazılan Hazreti Ömer’in ‘Adalet Mülkün Temelidir’ sözü devletin orduyla değil, parayla değil, erke kaynakları, endüstri ve tecim ile değil adaletle yaşadığını belirtiyor.” diyen Sarıca, “Zira adaleti kül manasıyla kuruluş ettiğimizde ayrıksı herhangi bir öz filhakika kendiliğinden ati, gelişecek, yaşayacak, ülkeyi ve toplumu kuşatacaktır. Bu suretle demokrasinin, âdem haklarının, hukuk devletinin, yaşayan bire bir hesaplı yapının, kalkınmanın, refahın, huzurun, güvenliğin ve barışın teminatı hür kalifiye bire bir yargıya sahip olmaktan geçmektedir.” ifadesini kullandı.

Sarıca, şehit Cumhuriyet Altını Savcısı Mehmet Dürüst Kiraz’ın memleketinde fariza yapmaktan şişman bahtiyarlık duyduğunu sözlerine ekledi.

Törende, Siirt Adalet Komisyonu Başkanı Erhan Obut da herkesin adaletin elan acul, faal ve elan hakkaniyetli olarak yerine gelmesi amacıyla elinden geleni yapması gerektiğini aktardı.

İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Altay ve Siirt Barosu Başkanı Kenan Hakim dahi birer danışma yaptı.

Törene Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, İl Bitirmiş Komutanı Liva Emrullah Nazik, İl Inanma Müdürü Melik Yıldırımoğlu, bilge ve savcılar, baro üyeleri ile adliye çalışanları katıldı.Share: