Siirt’te fıstık üreticilerine erken hasat uyarısı

Siirt’te fıstık üreticilerine erken hasat uyarısı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, AA muhabirine, fıstığın aroması oluşmadan ve dönemi gelmeden hasat edilmesinin nitelik ve verimi düşüreceğini söyledi.

Hasadın, meyveler hasat olgunluğuna geldiği ahit yapılması gerektiğini dile getiren Demirhan, şöyle dedi:

“Er hasat yapıldığında sonuç içi yeşil renkte olur. Geç hasat yapıldığında dış kışır büzüşmekte ve kurumaktadır. İç kâr renginde açılmalar, kalitesinde bozulmaların yanı sıra hayvan ve haşere zararları artmaktadır. Siirt fıstığı hasadı salkımların elle koparılmasıyla yapılır. Salkımların salkım sapının dip ile birleştiği yerde koparılmasına özen gösterilmelidir. Salkımı daldan koparmadan meyveleri tek bir tane seçmece hasat ayırmak akıllıca değildir. Hasat bu şekilde yapılırsa ongun üzerinde salkım sapları ve yersiz meyveler kalmaktadır.”

Ürünün depolama sürecinde şule, nem ve ışığın meyvenin kalitesini etkilediğine belen fail Demirhan, üründe kendine has depolama koşullarına uyulmadığı takdirde bozulmanın hızlandığını, depolanacak alanın serin, kuru ve havalandırılabilir, direkt gündüz ışığı almayan rutubete alın dayanıklı olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Share: