Siirt’te pekmez ve pestil telaşı başladı

Siirt’te üzüm hasadının başlamasıyla birlikte pekmez ve bastık yapımına başlandı.

Tarlalarındaki üzümleri toplayan köylüler, pekmez ve bastık amacıyla kazan kurmaya başladı. Köylüler, bağlardan topladıkları üzümleri makinaya dökerek suyunu çıkarıyor. Üzüm suyundan elde edilen şıra, kazanlarda saatlerce kaynatılıp pekmeze dönüştürülüyor. Hazırlanan üzüm suyu sonsuz dönüşümlü adına karıştırılırken, asıl vaziyette kovalara alınarak bozulmamış bezlerin konusunda incerek serilip kurumaya bırakılıyor. Kuruduktan sonraları üreticiler, mahsulleri site merkezine getirip satarak familya bütçesine yardım sağlıyor.

Pestil ve pekmezin yapım aşamasının oldukça edisyon olduğunu belirten müstahsil Yunus Eşin, bu gelişim için çok uzun maharet gerektiğini ve pekmez ve bastık imal işi köylülerin barışma kaynağı olduğunu söyledi.

Eşin, “Zaman hasada başladık. Bu üzüm hem pekmez oluyor hem dahi pestil. Yaptığımız pestil ve pekmezi Siirt’e getirip satıyoruz” dedi.

Bağ ve bahçede topladıkları üzümlerle pekmez ve pestil yaptıklarını tabir fail ekinci Dayanabilen Sevinç, üzümleri ezdikten sonraları elde ettikleri suyuyla kazanlarda saatlerce kaynattıktan sonradan pekmez ve pestil yaptıklarını, elde ettikleri ürünleri de Siirt’e getirip sattıklarını dile getirdi.

Sevinç, “Çiftçiyiz, uğraştığımız bağlam ve hayvancılıkla geçimizi sağlıyoruz. Deminden bastık zamanımızdır. Beyaz Zehir üzümü topluyoruz pestil yapıyoruz. Yağız üzümü üstelik pekmez yapıp satıyoruz” şeklinde konuştu. – SİİRT

Share: