Sıla Şentürk’ün cani zanlısının yargılanmasına başlandı

Giresun’üstelik 16 yaşındaki Sıla Şentürk’ü öldüren Hüseyin Birey Gökçek’in “taammüden ve canavarca hisle çocuğu bilerek katil” suçundan ağırlaştırılmış dünya malı boyu delik cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Giresun 1. Güç Ukubet Mahkemesindeki davanın geçmiş duruşmasına, maznun Hüseyin Can Gökçek mevkuf bulunduğu Van F Tipi Efdal Güvenlikli Ilişkin Ukubet İnfaz Kurumu’ndan Patırtılı ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden katıldı.

Sıla Şentürk’ün annesi Asiye ve babası Bekir Şentürk’ün dahi amade bulunduğu duruşmada, Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ortaklık talebi duruşma heyetince akseptans edildi.

Sanık Hüseyin Can Gökçek, ifadesinde, fenomen günü beraber andırmak üzere anlaştıkları Sıla Şentürk’ün evine gittiğini, günücülük dolayısıyla aralarında tartışma çıktığını kanıt ederek, cinayeti işlediğini kabul etti.

Mahkeme başkanının iddianamede geçen “sanığın eylemi öncesinde ‘Uçakta bıçak gider mi?’ şeklinde internetten kontrol yaptığı” bilgisine müteveccih sorusuna maznun Gökçek, bıçaklara merakı ve ilgisinin olduğunu, dar dışındaki değişik sitelerde bu nedenle aramalar yaptığını öne sürdü.

Baba Bekir Şentürk, sanıktan şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Anne Asiye Şentürk de kızını sanıktan kurtarmaya çalıştığını dile getirerek, “Sanığın cemi anlattıkları yalandır. Sonsuz bizi suçlamaktadır. Çocuğumu ondan kurtarmaya çalışıyordum. Evlendirme kadar tıpkısı niyetimiz yoktu. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Duruşmada tanıkların dahi ifadelerine başvuruldu.

Tanıklardan babaanne Hatice Şentürk, olay günü evde olduğunu vurgulayarak, “Eve zahir girdiğini görmedim. ‘Babaanne’ diye niteleyerek ses duydum. Yukarıya çıktım yerde yatıyordu. ‘Ne yaptın?’ dedim. O birlikte ‘torunun sözünü tutmadı’ dedi. Henüz sonra dışarı çıkıp yardım istedim.” diye konuştu.

Sıla Şentürk’ün ailesi ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, sanığın bildirme ciddi cezayı almaları yönündeki taleplerini iletti.

Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için 29 Kasım’a ertelendi.

İddianame

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 1. Ciddi Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, maznun Gökçek’in ifadeleri ile Giresun Adli Tababet Ofis Müdürlüğü ve Trabzon Adli Tıp Kol Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesinin ölü açımı raporlarına vadi veriliyor.

Sanık amacıyla Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesince verilen “hatır sağlığı mecmu” raporunun dahi yer aldığı iddianamede, Gökçek üzerine “tasarlayarak ve canavarcasına hisle çocuğu isteyerek cani” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu dam cezası kâm ediliyor.

İddianamede, sanığın eylemi öncesinde “Uçakta bıçak masraf mi” şeklinde internetten taharri yaptığının belirlendiği kaydediliyor.

Sanığın, cinayet öncesi ve sonrası işlemiş olduğu suçu gizlemeye dönük eylemlerine bel edilen iddianamede, sonsuz komütatör muhavvil sanığın, almaç ve ayrımsız araç cihazlarının kaynak almasından kaçındığı belirtiliyor.

Olay

Ankara’dan Giresun’a gelerek, ailesiyle yaşadığı Deniz Boyu Mahallesi’ndeki evinde Sıla Şentürk’ü 16 Şubat’ta bıçaklayarak öldüren Hüseyin Fert Gökçek, Kalaba-Giresun Hava Meydanı sahih yakalanmıştı.

Hüseyin Fert Gökçek, mağdura müteveccih “cinsî istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun tasarruf etmek” suçlamasıyla aynı davadan henüz yargılanıyor.

Share: