Sınırdan Artvin’e geçerek alışveriş fail Gürcüler, bildirme çok yağ ile şekere irade gösteriyor

Kemalpaşa ilçesi, alışveriş için özensiz gelen Gürcülerin akınına uğruyor. Türkiye ile Gürcistan arasındaki Sarp Tahril Kapısı’ndan geçerek, sınıra en yakın iskân yeri Kemalpaşa’ya vasıl Gürcüler, zat ülkelerine göre çokça henüz haşat olan azık maddelerine ulaşabilmek için market önlerinde kuyruklar oluşturuyor. bundan sonra zincir marketleri yeğleme fail Gürcüler, özellikle kolilerce nakit yağ ile kilolarca şeker alıyor.

“KARINCA TİCARETİ YAPIYORLAR”

Sonuç yıllarda uyumsuz satışların arttığını ve Sarp Çizik Kapısı’ndan geçen haddinden fazla sayıda kişinin Artvin’in Kemalpaşa, Hopa, Arhavi ilçeleri ile Rize’nin Fındıklı ilçesinde alışveriş yaptığını tamlayan Hopa Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, “Bu yoğunluğun ana sebebi; Gürcistan tarafının kurum gücünün yükselmiş olması, bizim ürünlerimizin fiyatlarının onlara elan alımlı gelmesi. Ağırlıklı yerine sıvı yağ ve türap şekere arzu haddinden fazla özen çekiyor. Karınca ticareti yapıyorlar. Bu ürünleri, hele zincir mağazalardan alarak, götürmekteler. Bizim tarafımızdan müjdeli olan yanı, ülkemizden alıyor olmaları. Bire Bir dış satım kabil düşünebiliriz. Bu alışverişlerin yerel esnafa da yansımasını istiyoruz” dedi.

“GÜRCİSTAN’DA DAHA PAHALIYA SATIYORLAR”

Sarp Temel Kapısı’nda esnaflık işleyen Emirhan Kavak bile “Türk lirasının değer kaybetmesi ile bu arada Gürcü vatandaşlar, buraya gelerek yağ ticaretine başladı. En mail ilçemiz Kemalpaşa’ya gelerek, zincir marketlerden yağları boşaltmaya başladılar. 15 lari verip, karşılığında 100 TL mal alıyorlar. Ürünlerde yarı yarıya fark olduğu için gelip buradan almayı tercih ediyorlar. Hem kişi ihtiyaçlarını karşılıyorlar hem da Gürcistan’da satarak kar ediyorlar. Yağın birlikte bilcümle market alışverişlerini de buradan yapıyorlar” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ ÜRÜNLERİ GERGIN BULUYORLAR”

Kemalpaşa’de taksici Kubilay Veziroğlu ise “Bu yoğunluğun sebebi; Gürcistan parasının ayar kazanması. Türkiye’deki ürünleri, çarkıt bularak, buradan ahzüita yapıyorlar. 100 lari bozdurdukları antlaşma Türkiye’üstelik 600-650 TL’ye denk geliyor. Onlar için güzelce benzeri miktar. Gelip bütün alışverişini yapıyorlar, çoğu de bu işin ticaretini yapıyor. Yağını, makarnasını, salçasını buradan alıp, Gürcistan’da satıyorlar. Çokça ağır sıklet ayrımsız bahir yaşanıyor. Hele hafta sonları bu deniz henüz da artıyor. Burada dahi esnaf kazanıyor” dedi.

“BAZI ZİNCİR MARKETLERDE YAĞ KALMIYOR”

Yalçın Çizik Kapısı’nda kağıt toplayan Hezel Gökkaya üstelik “Burada değme periyot bildirme bir iki 500 yağ kolisi topluyorum. Benzeri kişinin hoppadak 116 çıngı yağ getirdiğini saydım. Bu her devir böyle bitmeme ediyor. 2 aydır yoğun benzeri şekilde yağ ticareti var. Burada zincir marketlerde yağ kalmıyor” diye konuştu.Share: