Şire pazarında icraat nazik oranda tamamlandı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Halfettin Mahallesinde bulunan şire pazarında yapılan ve iri oranda tamamlanan sokak sağlıklaştırılması ve cephe giydirme çalışmalarını inceleyerek yetkililerden icraat karşı bilgiler aldı.

Malatya’nın kent hafızasını ve belleğini koruyarak gelecek nesillere aktarmak üzere çalışmalarını sürdüren Malatya Büyükşehir Belediyesi, şehrin majör mekanlarından biri olan şire pazarında alnaç giydirme ve çıkmaz sağlıklaştırması çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmaların nazik oranda tamamlandığı bölgede incelemelerde bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan, çalışmalar için yetkililerden bilgiler aldı ve bölgedeki esnafı ülfet etti.

” Şehir estetiğiyle ilişkin fena hâlde icraat yapıyoruz”

Şire pazarında yapılan icraat hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Latif Okyay, “Şehrimizin altyapı ve üstyapı yatırımlarının birlikte site merkezinde kent estetiğiyle ilişkin güzel çalışmalar yapıyoruz. Daha geçmiş kuyumcular çarşısı, hastane minibüs durakları kadar alanlarda cephe restorasyon ve sokak sağlıklaştırılması çalışması yapılmıştı. Mecbur çarşı otobüs durakları ve soykan parkı uğrunda kâin otobüs duraklarında restorasyon çalışmaları yapıldı. Şire pazarının olduğu sokakta Sayın Başkanımızın ziyaretleri sırasında esnaflarımızın talepleri olmuştu. Bizler üstelik Başkanımızın talimatları doğrultusunda çalışmalarımıza başladık. Alnaç yenileme, boya ve sıva çalışmaları iri ölçüde tamamlandı. Tente ve tablo çalışmalarını de boya ve sıva çalışmaları tamamlandığında esnafımızın hizmetine sunacağız” dedi.

“Mufassal yıllardır yapılmayan çalışmayı Selahattin Başkanımız başlattı”

Halfettin mahallesinin stratejik tıpkısı mahalle olduğunu belirten Halfettin Mahalle Muhtarı Misyon Ceyhan, ” Mahallemiz ciddi aynı mahalledir. Zaman nüfusu 50 bine ulaşan bir mahalledir. Esnaf yoğunluğu açısından şire pazarının olduğu benzeri mahalleyiz. Büyükşehir Belediyemiz etraflı yıllardır yapılmayan çıkmaz sağlıklaştırma çalışmasını mahallemizde başlattı. Şu asıl kadar 50’ye mümasil binamız boyanmıştır. Bunların giydirilmesi, kaplaması ve levhalama çalışmaları yapılacaktır. Halfettin Mahallesi beniz yıldır alamadığı hizmeti Selahattin Başkanımızın sayesinde aldı. Mahallem ve şahsım yerine Başkanımıza ve ekibine teşekkürname ederim” ifadelerini kullandı.

” Şehrimizin ayrışık yerlerinde çıkmaz sağlıklaştırma çalışmalarını başlattık”

Şire pazarının Malatya’nın hariç açılan penceresi olduğunu dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Şehrimiz kadim benzeri site. Şehrin sokaklarıyla, caddeleriyle filhakika görsel anlamda altyapısı ile üstyapısıyla rahat debi edilebilecek, rahat erişilebilecek aynı formasyonda olması geçişsiz. Özellikle şehrimizde sakat şehrin bulunduğu yerlerde bağımlı binalarımızın badanalarının, boyalarının süzgün olması ve o eskimenin getirdiği bezginlik ve yıpranma benzeri zamanda göz yorgunluğunu birlikte birlikte getiriyor. Bu anlamda arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz çalışmalarda şehrin güçsüz mahallelerinin tıpkısı dakika evvel yenilenmesi noktasında alnaç giydirmeleri ve çıkmaz sağlıklaştırılması noktasında lüzumlu cazibe ve programlar yapıldı. Bu program çerçevesinde şehrimizin heterojen yerlerinde çıkmaz sağlıklaştırma, cephe giydirme ve restorasyon çalışmalarını başlattık. Büyük bir kısmı bitirildi. Halfeti mahallemizde ve eski şire pazarı bölgemizde binaların cephe giydirmeleri ve çıkmaz sağlıklaştırması çalışmaları yapılmaktadır. Çalışmaların Malatya’mıza, Malatyalı esnaflarımıza kılıklı olmasını arzu ediyorum.

Şire pazarının alelhusus Malatya’nın dış yüzü olması nedeniyle dışarıdan mevrut misafirlerimizin, ecnebi ve domestik turistlerimizin şire pazarında alışverişlerini yapmaları hasebiyle şire pazarı Malatya’nın dışa açılan ayrımsız penceresidir. Bu pencerenin görsel anlamda adamakıllı olması ve sunturlu görünmesi geçişsiz. Bu anlamda birlikte yapılan çalışmaların tıpkı dakika ilk bitirilmesi, vatandaşlarımızın hizmetine sunulması ve görsel kirliliğinde önüne geçilmesi noktasında arkadaşlarımızın yaptığı çalışmaları tebrik ediyorum, berceste olsun” diye konuştu. – MALATYA

Share: