Şırnak haberi! Eylülde yalın sunu erdemli Cizre’de yer düşük Erzurum’da kaydedildi

Türkiye’bile bu yılın ilkgüz ayında sunu erdemli yalım 46,7 mertebe ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, bildirme düşük yalaz ise sıfırın altında 3,5 evre ile Erzurum’da ölçüldü.

AA muhabirinin Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, sabık kamer averaj flama yurdun bazen bölgelerinde zaman normallerinin üstünde gerçekleşti.

İstanbul, Gökçeada, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Isparta, Senirkent, Eğirdir, Denizli Acıpayam, Antalya Demre, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman, Düzce Akçakoca, Sinop, Kastamonu Cide, Maşrık Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde sezon normallerinin üstünde olan sıcaklıklar yurdun başka bölgelerinde zaman normalleri civarında ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları ortada 20,9 mertebe namına ölçülen eylül ayı ortalama sıcaklığı, bu yılın ilkgüz ayında 21,9 rütbe yerine kaydedildi.

Bu yılın eylül ayında en düşük alaz sıfırın altında 3,5 merhale ile Erzurum’da, sunma efdal kıvılcım ise 46,7 merhale ile Şırnak Cizre’birlikte tayin edildi.

Bölgelere göre sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde ortalama yalaz, İstanbul, Gökçeada çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin değişik kesimlerinde sezon normalleri civarında gerçekleşmişti. Bölgenin eylül ayı ince yıllar sayı farkı sıcaklığı 20,6 merhale, sabık ay ise 21,2 adım kendisine ölçüldü. Bölgede arz düşük sıcaklık 3,2 kademe kendisine Balıkesir’üstelik, bildirme faziletli alev ise 38,7 adım yerine Balıkesir Gönen’birlikte gözlendi.

Iye Bölgesi’nde sayı farkı flama, Dikili, Kuşadası, Yatağan çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin başka kesimlerinde zaman normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin ilkgüz ayı tafsilatlı yıllar ortalama sıcaklığı 22,2 basamak iken, 2022 eylül ayında 22,9 etap yerine ölçüldü. Bölgede sunu bağan yalın 1 dereceyle Gediz’birlikte, bildirme faziletkâr yalım ise 38,6 dereceyle Nazilli’da belirleme edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise averaj şule, Isparta, Fethiye, Senirkent, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz çevrelerinde sezon normallerinin üzerinde, bölgenin farklı kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan detaylı yıllar sayı farkı sıcaklığı 24,1 dereceyken güzeşte kamer 24,8 adım namına ölçüldü. Bölgede arz bağan yalaz 0,4 merhale yerine Göksun’da, yer erdemli alev ise 41 dereceyle Kahramanmaraş’ta gözlendi.

İç Anadolu Bölgesi’nde sayı farkı şule, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman çevrelerinde sezon normallerinin üzerinde, bölgenin değişik kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Bölgenin eylül kocaoğlan teferruatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 18,3 kademe iken, güzeşte kamer 19,4 derece olarak gerçekleşti. Bölgede bildirme bağan alev, sıfırın altında 3,3 dereceyle Sivas Kangal’da, bildirme faziletli yalın ise 38,4 dereceyle Kırıkkale’dahi tespit edildi.

Ortalama yalaz Karadeniz Bölgesi’nde Akçakoca, Sinop, Cide çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin başka kesimlerinde sezon normalleri civarında yaşandı. Eylül kocaoğlan etraflı yıllar ortalama sıcaklığı 19,2 evre olan bölgede geçen kamer sıcaklık 20,1 evre namına ölçüldü. Bölgede yeryüzü düşük yalım 1,3 dereceyle Bayburt’ta, bildirme faziletli sıcaklık ise 41,5 dereceyle Artvin’birlikte kaydedildi.

Şark Küçük Asya Bölgesi’nde sayı farkı yalım, bölgenin cenup doğusunda mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, gayrı kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Eylül ayı detaylı yıllar sayı farkı sıcaklığı 18,5 evre olan bölgede, sabık kamer alaz 20 adım olarak tespit edildi. Bölgede bildirme bağan flama sıfırın altında 3,5 dereceyle Erzurum’da kaydedildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde birlikte ortalama kıvılcım, nahiye genelinde mevsim normallerinin üzerinde yaşandı. Bölgenin eylül kocaoğlan teferruatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 25,9 evre olurken, bu yılın eylül ayında 27,4 evre olarak gerçekleşti. Bölgede yer bağan alaz 7,8 dereceyle Birecik’te, yer yüksek yalaz ise 46,7 dereceyle Cizre’de gözlendi.

Share: