Sivas haberi | Anadolu’nun koyun ihtiyacı Sivas’tan karşılanıyor

Rum’nun kucak ihtiyacı Sivas’tan karşılanıyor

SİVAS Sivas’ta mevcut Ulaş Ekincilik İşletmesi Müdürlüğünde 72 bin dekar alanda 18 bin Kangal Akkaraman ırkı koyun yetiştiriliyor, Ulaş Tarım İşletmesi Müdürlüğü ülke ihtiyacının yüzde 10’unu karşılıyor.

Sivas’ın Ulaş ilçesinde, Ekincilik İşletmeleri Umumi Müdürlüğüne bağlı Ulaş Tarım İşletmesi Müdürlüğü bünyesinde bulundurduğu 18 bin Kangal Akkaraman koyunu ile ilgi çekiyor. Balaban cansiparane bakımı yapılan seçkin 100 koyundan 51’i koşa doğuruyor. Diğer kucak ırklarından ayrımlı kendisine iki eğe kemiği çok olan Kangal Akkaraman koyunu bütün iklim şartlarına adapte olup, uyum sağlayabiliyor. Toplamda 18 bin kucak yetiştirilen Ulaş Ekincilik İşletmesi Müdürlüğü, Sivas bölgesinin yüzde 30, İç Anadolu bölgesinin bile yüzde 10 kucak ihtiyacını karşılayabiliyor. 72 bin dekar arazide yaylımı yapılan koyunlar drone ile havanda birlikte görüntülendi.

“Başka koyunlara bakarak biraz elan anaç”

Ulaş Tarım İşletmesi Müdürlüğü Hayvancılık Şefi ve Ekincilik Mühendisi olan Fatih Şimşek, Kangal Akkaraman koyunu karşı bilgiler verdi. Şimşek, “Halihazırda 9 bin kucak anamız var. Antrenör katımındayız. TİGEM’in kuruluş amacı damızlık yetiştiriciliği. Irkımız Kangal Akkaraman. Bozuk Akkaraman lokal tipi olan benzeri ırktır. Sabık yıl itibariyle bakanlık yoluyla ağız ağıza Kangal ırkı kendisine geçiyor bundan sonra literatürde. Başka koyunlara göre az buçuk elan kurnaz. Ayrımsız kaburganın çok olduğu söyleniyor. Bazılarında görülüyor bazılarında görülmüyor. Sair koyunlara bakarak bu ırk henüz efdal. Etkili ağırlığı daha fazla. İkizlik oranı normalde 18-20 iken bizde 35-40 arasıdır. Biz az buçuk henüz mebzul bakıyoruz. Bildirme iri özelliklerinden biri bilcümle iklim şartlarına adapte olup, neva sağlayabilir. Temas yerde beslenmesi makul olan benzeri soy. Hali hazırda 9 bin tane asıl toplamda 18 bin pare hayvanımız bulunan. Bu hayvanları biz yılda 3 bin 3 bin 500 çekici tohu dediğimiz, sabık seneki kuzularını İç Küçük Asya; Sivas ve bölgesine satmaktayız. Bin bin 500 tanede erkeği belletici adına satıyoruz” dedi.

“Yüzdelik 51 oranında ikizlik elde ettik”

Balkır, yüzdelik 51 oranında ikizlik elde ettiklerini söyleyerek, ” Yüzde 51 oranında ikizlik elde ettik. 100 koyunun 51 tanesi koşa doğuruyor. İyi tıpkısı hizmet ve beslek yapılması yerinde fena hâlde tıpkı ikizlik elde ediyorsunuz. 300 başa tıpkısı güdücü çalıştırıyoruz. 600-650 antet sürülerimiz var. Maya birliği dediğimiz mevkilerimiz var. Herhangi Bir mevkide değişik ahılar olur. 9 bin çıban hayvan dediğimiz kâffesi bir arada değil. Farklı değişik yerlerde 72 bin dekar olan arazide yayıyoruz. Sivas bölgesinin yüzde 30, İç Küçük Asya bölgesinin üstelik yüzde 10 civarında tıpkı karşıladığımız oluyor. Damızlık birliklerine efsanevi satıyoruz. Konya; Nevşehir, Sivas, Kırıkkale ve Kırşehir, yüzer kelle iki yüzer temel ihtiyaçlar doğrultusunda dağıtımını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: