Sivas haberleri… Sivas’ta yemeklik ve sanayi tipi patateste verim birlikte teşrinievvel alanları dahi artıyor

Türkiye’nin muhteşem kumpir üretim merkezlerinden Sivas’ta, yemeklik ve endüstri tipi patateste rekoltenin sabık yıla göre tahminî 2 mezuniyet artarak 420 bin tona ulaşması bekleniyor.

Tohumluk kumpir üretiminde Türkiye birincisi, yemeklik ve uran tipi patateste geçmiş 10’dahi meydan kayran Sivas’ta, kestirmece 10 periyot önceki başlayan hasat bitmeme ediyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, AA muhabirine, bakanlığın destekleriyle alelhusus sonuç yıllarda ülkede sertifikalı tohumluk kullanımıyla hastalıktan üryan, artağan, kalitesi yüksek patates üretiminin arttığını söyledi.

Patateste verimi kısıtlayan yer makro faktörün tohumluk olduğunu belirten Talih, “Seçilen garip hangi büyüklüğünde erdemli ürün potansiyeline topluluk olursa olsun kullanılacak soy sop zinde ve mergup özelliklere topluluk değilse hedeflenen başarıya yankılanmak gibi olmayacaktır.” dedi.

“420 bin ton rekolte bekliyoruz”

Yıldız, Sivas topraklarının yıpranmamış, patates hastalıkları ve zararlıları yönünden temiz olduğunu, bu sebeple üreticiler marifetiyle tercih edildiğini dile getirerek şunları kaydetti:

“Sivas’ın rakımının erdemli olması dolayısıyla üretilen patateslerin zayıf konu oranı yüksek ve bu de depo dayanıklılığını artırmaktadır. Özellikle iklime sınırlı hastalıkların mücadelesinde elan bir iki kimyevi merhem kullanılmaktadır. İlimizde üretilen patatesler alelhusus albenisi erdemli, birinci sınıf, mübarek ve ticari yönden da kendisini ispat etmiş durumdadır. Bilcümle bunlardan ortalık hem yemeklik hem bile tohumluk patates üretimi özne firmalar aracılığıyla yeğleme ediliyoruz. Sivas’ta 2021’dahi tahminî 72 bin dekarda ekimi yapılan yemeklik ve endüstri tipi patates, bu sene 87 bin dekar civarına ulaştı. Bu yıl değişik kül bitkisel ürünlerde olduğu kabil fazlalaşan aynı sene geçiriyoruz. Tahminî 420 bin titrem civarında üretim bekliyoruz.”

Kader, ilk teşrin alanındaki artışa kıyasla verimin çok daha faziletli olduğuna dikkati çekerek, sabık sene 200 bin titrem civarında rekolte elde edildiğini, bu yıl ise bu rakamın kestirmece 2 mezuniyet artmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Share: