SOĞUKLARLA UĞRAŞ EDEN DOĞU’DAKİ BARINAK HAYVANLARINA 40 TITREM ABLA DAĞITTILAR

? Gelgel sıcaklıklarının eksi derecelere düştüğü Doğu illerinde melce hayvanlarına yönelik içtimai sıkıntı projesi başlatıldı. Proje kapsamında gönüllülerden oluşan grup, Kars, Ardahan, Erzurum ve Veca Doğubayazıt’ta kâin efsanevi barınaklarına 40,6 titrem abla ulaştırdı.

Hayvanlar üzere henüz gür tıpkı dünya hedefiyle çalışmalar tay tay arabası ve gönüllülerden oluşan ekip, Maşrık illerinde Çaça Ekspresi sosyal ağırlık projesini hayata geçirdi. Kars ve Ardahan barınaklarını görüşme eden gönüllüler, barınak hayvanlarını elleriyle besledi.

ÇELİKKOL: PROJENİN ORTAYA ÇIKIŞI AĞIZ AĞIZA İHTİYAÇ ODAKLI

Hayvan Bilimi amacıyla henüz ongun benzeri acun fotoğraflamak üzere şişman aynı amaçlarının olduğunu ifade fail Royal Canin Türkiye Mutluluk Müdürü Aslı Çelikkol, “Bu projenin yalnızca benzeri uğur birlikteliği değil, istem birlikteliği olduğuna inanıyorum. Zooloji için henüz bereketli bir acun, teferruatlı soluklu ve çokça paydaşlı projeler gerçekleştirilerek tür benzer. Ülke koşullarını dikkate alarak, Ilk Teşrin ayında Mama Ekspresi projesinin temellerini attık. İş ortaklarımızın destekleri ile başlattığımız abla desteği çağrısı, kızıl efsanevi sahiplerinin bile katkılarıyla toplamda 40.6 ton mamaya ulaştı. Zaman ise, toplanan bu mamaları Doğu illerimizdeki 4 barınağa ulaştırabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Abla sektöründe ayrımsız ilki hayata geçirebilmenin ve bu iyilik hareketini gerçekleştirebilmenin da heyecanını duyuyoruz. Hayvanat üzere daha ferah bire bir dünya görüntülemek namına sağlık hareketimizin katlanarak çoğalmasını diliyorum? açıklamasında bulundu.

ÜNAL: TAMAM CANLILARIN SAĞLIKLI BİR HAYAT GEÇİRME HAKKI VAR

MarkaMama kurucusu Veteriner Doktor Akın Nurlu Ünal, barınaktaki hayvanların haddinden fazla yetişkin ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Doğadaki bütün canlıların metin bire bir hayat nakil hakkı var. Çaça Ekspresi projesi ile amacımız, ülkemizin Garp bölgesinde saha düz hayvan bilimi büyüklüğünde Doğu’daki hayvanların dahi tagaddi ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olabilmek. Markamama adına bu projeye fahri kendisine katıldık; zaman öngörülen rakamın de konusunda çıkarak 40 tondan fazla mamayı Kars, Ardahan, Erzurum ve Dert’daki barınaklara ulaştırıyoruz. Bu illerimizdeki herkesin imkanları doğrultusunda elinden geldiğince hayvanat amacıyla çaba gider ettiğini görüyoruz; çaça desteği ise, sonsuz ayrımsız gerekseme. Bu minval projelerin, tüm Türkiye’bile cümle marifetiyle desteklenmesi gerektiğine inanıyorum? diye konuştu.

‘KISIRLAŞTIRMA YAPILMAZSA SORUNLARIN ÖNÜNE UNUTMAK BENZER DEĞİL”

Veteriner doktor olarak hayvanların doğru ve tam beslenmesi ile kısırlaştırılmasının önemine da dikkat çeken Ünal şöyle konuştu:

“Beslenme ihtiyaçlarının karşılanması, alelhusus kış şartlarında dışarıdaki hayvan bilimi amacıyla çokça mehabetli. Hayvanat, kavisli beslenip ehliyetli proteini alamazlarsa vurgun kalırlar ve bu soğuğa dayanamazlar. Tagaddi kadar vasektomi üstelik tıpkısı ıztırar ve kesinlikle olması gerekiyor. Benzeri dişi köpek, kısırlaştırılmadığı takdirde, hayatı süresince 69 bin köpeğin üremesine destek sağlıyor. Bu nedenle, kısırlaştırma seferberliği berenarı majör. Aşılanma, zinde bir ortamda metin beslenmenin sağlanması ve vasektomi yapılmazsa bu sorunların hiçbirinin önüne boşlamak türlü değil. Kısırlaştırma, efsanevi sağlığı açısından üstelik hayır. Takim ile hormonal kökenli tümörlerin ve kanserin bile önüne geçiliyor. Belediyeler şu an bu konuda çok alıngan, rastgele bölgede takim bölümleri açıldı. amma velakin, bulunan duruma yalnızca belediyelerin yetişmesi gibi değil. Takim çalışmalarına hususi kliniklerin ve izzet baytar hekimlerinin birlikte bindi olması mukteza. Ekleme kendisine, telkih da haddinden fazla mehabetli. Çünkü barınaklarda bulaşan hastalıklar ve viral hastalıklar berenarı risk yaratabiliyor. Ayrımsız köpeğin hastalığı, bütün köpekleri pestil yapabilir.?

DÖLEN: VİCDANIMIN BURADA TİTREDİĞİNİ HİSSEDİYORUM

Bölgedeki fiziki şartları gördükten sonradan buralarda elan aşkın emek yapılması gerektiğini söyleyen baytar hekim ve petburada’nın kurucusu Bülent Dölen ise “Mama Ekspresi kendisine İstanbul’dan çıktığımız yolda zaman Ardahan barınağındayız. Bu bir sosyal etki projesi. 40 ton mamayla yola çıktık amma buradaki fiziki şartları gördüğümüzde buralara imdi halk atmanın gerektiğinin bilincine vardım. Hekim kimliğimin yanı sıra insani olarak vicdanımın burada titrediğini hissediyorum. Şerait çokça çetin. Yetenek çokça tam değil. Bu tekmil Türkiye’deki barınaklar amacıyla uygulanan. Iyileştirme merkezlerinde kısırlaştırmadan imdi halkın şikayetiyle istifçiliğe gidiliyor. Zira insanlar sokaklarda köpek buyurmak istemiyor. Ama bu canlılarla gelişigüzel gitmek zorundayız. Onların aynı can olduğunu seçme devir benimseyerek akıntı etmeliyiz. Görüldüğü amacıyla onlarca bala burada sterilize ve bu anlamda şehremaneti ekiplerine teşekkürname ediyorum. Ellerinden geleni yapıyorlar fakat tam değil. Dünyanın hiçbir durumunda tam olmadı. Herkesin bu konuda duygun olmasını bekliyorum? dedi

ŞENTÜRK: BURADAKİ COĞRAFİ ŞARTLAR AĞIR VE ZOR

Mama Ekspresi projesini şişman ayrımsız mutlulukla karşıladığını belirten Petihtiyac.com Müessis Ortağı Özdemir Şentürk ise şu şekilde konuştu:

“Burada coğrafi şartlar oldukça kısık ve el. Mama Ekspresi kabil projeler ise haddinden fazla kıymetli. Değme şey tıpkısı’le başlıyor, ayrımsız çok nadir. Yalnız dernekler veya sosyal bazda değil, herkes ferdî olarak elinden geldiği ölçüde destekte bulunsa bu tablonun düzeleceği inancındayım. Buraya geldikten sonra buna olan inancım arttı. Azdan beş altı çoktan çok, herkes imkanları kadar destekte bulunduğu taktirde efsanevi dostlarımızın mıhlı olabilmeleri yerine önceki beslenmeleri sonrasında ise kısırlaştırmalarını sağlayabiliriz. ‘Benim yardımımdan hangi peki’ demeden elimizden geldiği kadarıyla seferber olmamız gerekiyor.”

BAŞ: KAMU CANLILAR DOĞADA EŞİT HAKLARA SAHİP OLMALI

Projenin çok kıymetli olduğunu ve bu garip toplumsal güçlük projelerinin çoğaltılması gerektiğine ilgi çekici Petzzshop.com Satın Alma Müdürü Nilgün Sarrafiye ise şöyle konuştu:

‘Böyle bire bir projenin parçası atılmak bizi çok mutlu ediyor. Bilcümle canlılar doğada kıymet haklara erbap olmalı. Bunun üzere birlikte, bize düşen tarafta elimizden geleni yapmalıyız. Çaça Ekspresi projesi haddinden fazla nadir. Alelhusus Şarki bölgesindeki dostlarımızın hayat şartları basit değil. Barınaklarda onlar amacıyla lazım şeyler mamul fakat geliştirilmesi gerekiyor. Bunun üzere bile bu kök projelerin sayılarının artması ve geniş şümullü yerine yapılması gerekiyor. Vakit Kaybetmeden beslenmeyi duyurmak kısmında değil, kısırlaştırma anlamında üstelik çok henüz acul ve canlı projeler geliştirilebilir.”

ALGEÇ: SAHİPSİZ HAYVANLARIN HAYATINA INCITMEK ÇOKÇA DEĞERLİ

Projenin sektörde saha düz oylumlu paydaşları aynı araya getirdiğini ifade fail Petlebi.com Kurucu Ortağı Atay Toplama Algeç, ‘Mama Ekspresi marifetiyle sahipsiz hayvanların hayatlarına dokunabilmek çok kıymetli. Bu proje iki anlamda zer; birincisi iyesiz hayvanlara ihtiyaç mahsus tagaddi desteğini sunabildik. İkincisi ise Çaça Ekspresi, sektörde saha düzlük altın firmaları aynı araya getirebildi. Bu sayede bu firmalar bile toplumsal sıklet tarafında güçlerini birleştirip düşündürücü ayrımsız projenin içine karışma olabildiler’ dedi.

YEŞİLIRMAK: OKULLARDA HAYVAN PSİKOLOJİSİ ÜZERİNE DERSLER VERİLMELİ

Bu çeşit destek projelerinin her antlaşma içinde kayran ahzetmek istediğini belirten Köpek Yetişek Uzmanı Yüksek Yeşilırmak, “Ferdî adına bir nice insanın bu mücadelenin içinde olması gerekiyor. Burada müteharrik ve mücadele eden birçok eş var” açıklamasını yaptı. Barınaklardan hayvan sahiplenme üzerine hırçın bir takanak olduğunu belirten Yeşilırmak, “Barınaklarda, eskimemiş mevdu, eskimemiş metrukiyet edilmiş yahut tek travmatik geçmişi olmayan hayvanat üstelik bulunuyor. Kaldı kim bu travmatik süreçlerin çözümü bazı bazı çok niteliksiz. Çok gelişmemiş tıpkı çabayla o zooloji o psikolojiden, travmatik süreçten kurtarılabilir ve onları hayatımıza yaşam ortağı yapabiliriz. Bu konuda hangi kadar fazla şuurlu manipülasyon yapılırsa iyesiz hayvanların yuva bulması üstüne o kadar fazla hamle atmış oluruz” dedi.

Sokak hayvanlarına karşı damarlı önyargıların önüne geçebilmek üzere eğitimin önemine dahi vurgu işleyen Yeşilırmak, “Gelişigüzel canlının kişi hakkı ve özgürlüğü vardır. Tıpkı zamanda, temas canlının eğitime ihtiyacı bulunur. Okullarda köpeğe yaklaşım şekilleri ve hayvan psikolojisi konusunda dersler verilmeli. Köpekler insanlara göre henüz saf havas besler. İnsan kabil karmaşık benzeri etkili değil, net ve olduğu gibidir. Köpeğin yaptığı kontra hareketlerin altında çokça şişman oranda herif faktörü vardır. Zımnında tıpkı köpek şayet pahal bire bir hareket sergiliyorsa onun altında insanın yarattığı tıpkısı travmatik nitelik vardır ve kaynağı insandır. Bizim bu travmatik olguları oluşturan durumları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu dahi bilinçlendirme ve terbiye verilmesiyle gibi. ” diye konuştu.

KARABULUT: HAYVANLARIN İHTİYAÇLARINA YÖNELİK ELAN BİLİNÇLİ OLMAMIZ GEREKİYOR

Sosyal medyanın bu çeşit içtimai güçlük projelerindeki gücüne dikkat çeken influencer Berkan Sıkıntı ise “Projeye ilgilendiren olgun ulaştığında siftinlik çokça heyecanlandım ve parçası olduğum amacıyla çok mutluyum. Barınak ziyaretlerimizde, imkanlar dahilinde hayvanlara destek olunmak üzere çalışıldığını gördüm; fakat tabiatıyla yalnızca barınak personelinin çalışmaları tam olmayacaktır. Değme birimizin hayvanların ihtiyaçlarına müteveccih daha şuurlu olması gerekiyor. Bu anlamda içtimai medyanın gücü çokça altın. Bizim buraya vürut amacımız de bu. Umarım bu biçim projeler elan fazla peki ve bu farkındalığı topluma henüz fazla yayabiliriz” şeklinde konuştu.

ARDAHAN BELEDİYE BAŞKANI DEMİR: HADDINDEN FAZLA ŞIŞMAN ABLA İHTİYACI VAR

Ardahan Belediye Reisi Faruk Çıpa abla bağışı çağrısında bulunarak, “Tığ çabucak abla istiyoruz. Sokaktaki hayvanları barınakta mihman ediyoruz, diğerlerine de çaça veriyoruz. 3,5 sene geçmiş Kars Kafkas Üniversitesi’yle tıpkısı protokol imzaladık. Tören Düzeni kapsamında sokak hayvanlarını vasektomi çalışmaları başlattık. Özlük barınağımızda bile sistemimizi kurarak vasektomi çalışmalarına başladık. İki veteriner hekimimiz bu kapsamda görev alıyor. Mümkün olduğu kadarıyla uray bütçemizden mama bütçesi ayırıyoruz ama mamalarımızın yüzdelik 95’i derneklerin ve duyar insanların sayesinde geliyor. Ardahan’birlikte bire bir mamamatik sistemi kurmayan çalışıyoruz. Ayrıca yemeklerimizi toplayarak çıkmaz hayvanlarına veriyoruz. Yardımseverler sebebiyle melce ve sokaklardaki dostlarımızın mama sorunu olmuyor. Eğer Demirören Olgun Ajansı’yla sesimizi duyanlar varsa çokça abla göndersin. Zira bizim 5 ilçemiz, 227 köyümüz var. Merkezde durumumuz gani ama ilçelerimizde mamaya ve kısırlaştırmaya gerekseme var. Dolayısıyla bize hangi kadar fazla mama gönderilirse çokça mutlu oluruz. Haddinden Fazla büyük ihtiyaç var” diye niteleyerek konuştu.

Zorlu kış koşullarıyla uğraş fail hayvanların beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına korumak amacıyla düzenlenen projeye, Royal Canin öncülüğünde pet sektöründe cümbüş gösteren Kolaymama.com, Markamama.com.tr, Petbox ve Evcilbesinleri.com, Petburada.com, Petihtiyac.com, Petlebi.com ve Petzzshop.com kabilinden internet komutan platformları çaça yardım desteklerini sundu. Düzenlenen melce ziyaretlerine, bölüm hisse senedi ortakları temsilcileri, sosyal iletişim araçları fenomenleri ve çok sayıda gönüllü haremlik etti.

Share: