Son an haberi | Yerli silahlar 80’in üzerinde ülkeye ihraç ediliyor

Türk mühendisler yoluyla geliştirilen domestik silahlar dünyaya ihraç ediliyor. 80’in üstünde ülkeye ihraç edilen domestik silahlar Türk defans sanayii sektörünün ihracatına de kebir katkı sağlıyor. 25-28 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenecek YER EXPO Defans, Havacılık ve Feza Uran Fuarı’nda domestik istihsal silahlar üstelik sergilenecek. Alelhusus ESIR yoluyla demet gören silahlar Asya ve Afrika’daki ülkelerin manşet kuvvetleri aracılığıyla yeğleme ediliyor.

Türkiye’nin ve Avrupa’nın arz balaban endüstri kümesi SAHA İstanbul marifetiyle planlı KAYRAN EXPO Defans, Havacılık ve Feza Endüstri Fuarı, 25-28 Ekim 2022 tarihleri ortada gerçekleşecek. Defans endüstri şirketlerinden KOBİ’lere, üniversitelere, tedarikçilere ve Ar-Ge merkezlerine büyüklüğünde defans, havacılık ve feza sektörünün kül paydaşlarını fuarda benzeri araya gelecek. Fuar bir zamanda hem katılımcılara hem dahi ziyaretçilere heybetli teşrikimesai fırsatları sunacak.

Türkiye bu yılın önce 9 ayında savunma ve havacılık sanayiinde geçtiğimiz yılın ayrımsız dönemine göre yüzdelik 42,2 artışla 2 milyar 636 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 10 yıl önceki 800 milyon dolar civarında olan defans sanayii ihracatı bu yıl fuarla alay malay 4,5 milyar doların üstünde olması hedefleniyor.

Öte yandan Türk mühendisler yoluyla geliştirilen yerli silahlar bile fuarda sergilenecek. 80’in üzerinde ülkeye ihraç edilen yerel silahlar Türk savunma sanayii sektörünün ihracatına birlikte kebir ulama sağlıyor. 25-28 Ilk Teşrin 2022 tarihlerinde düzenlenecek KAYRAN EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda yerli istihsal silahlar sergilenecek. Hele BENDE yoluyla ilişki gören silahlar Asya ve Afrika’daki ülkelerin kolluk kuvvetleri eliyle üstelik yeğleme ediliyor. Sarsılmaz Zırh Endüstri A.Ş.’nin Düzce’deki fabrikasında 300’ün üzerinde eser Türk mühendisleri marifetiyle geliştirilerek dünyaya ihraç ediliyor.

Bahadır: “Fuarla birlikte savunma sanayiinde 4,5 bilyon doların üzerinde bire bir ihracat hedefliyoruz”

YER İstanbul Umumi Sekreteri İlhami Bahadır, “YER Expo’ya 57 büyüklük katılacak. Bu ülkelerin 11’inde nazır düzeyinde katılımı olacak. Antrparantez bire bir ülkeden bile başbakan düzeyinde aynı ortaklık olacak. Bu fuarda ilk defa sergilenecek olan mahsulat de var. Bu fuarda özellikle öne sezmek istediğimiz insansız bahir araçları konusu olacak. İnsansız deniz araçları konusunda dahi Türkiye tıpkı insansız çekicilik araçları kabilinden bir potansiyel elde etti. Bu fuarda ecnebi katılımcılarımıza insansız bahir araçlarımızı sunuyor olacağız. Bire Bir şekilde mühimmat teknolojilerimizde, elektronik sistemlerde ve insansız karaca araçlarında çok şanlı gelişmeler var. Türkiye’nin son dönemlerde alelhusus artım trendinde olan defans sanayii ihracatı, bu fuarla alay malay 4,5 bilyon doların üstünde bire bir dış satım hedefliyor” açıklamalarında bulundu.

Aliş: “Defans sanayii sektörünün 2023 yılındaki ihracatında yüzde 30 çoğalma olacağını düşünüyorum”

Sarsılmaz Zırh Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Berceste Aral Aliş, 80’in üstünde ülkeye dış satım yaptıklarının altını çizerek, “Birçok alanda 300’ün üzerinde ürünümüz var. Ayrımlı kategorilerdeki ürünlere sahip olmak ihracata yeryüzü iri desteği sağlıyor. Sadece Amerika, Avrupa veya Afrika değil, dünyanın temas ülkesinde var olmaya başladık. Sivil silahlarımızı bundan sonra KUL’ye ihraç ediyoruz. Manşet kuvvetlerinin kullandığı silahları bile çoğunlukla Asya ve Afrika kıtalarındaki ülkeler alıyor. Türkiye’nin savunma sanayisinde iri ayrımsız ihracat artışı var. Şu anda dış satım yapan sektörler içerisinde arz iri çoğalma oranı savunma sanayiinde. Şu anda Türkiye’nin savunma sanayii ihracatı 4 milyar dolar seviyesinde. Savunma sanayii sektörünün 2023 yılındaki ihracatında yüzdelik 30 henüz fazla artım olacağını düşünüyorum” dedi.

Sarsılmaz Silah Uran Genel Müdür Yardımcısı Nuri Kızıltan, “Defans sektörü Türkiye’üstelik hele sonuç 10 yıldır emniyetsiz benzeri ivme kazandı. Dünyada her noktada patırtılı getiren tıpkı aşamadayız. 80’in üzerinde ülkeye dış satım yapıyoruz. Şu anda az daha 3-4 ordunun silahını karşılayacak yapıya geldik ve bu noktada siparişlerimizi bile aldık. Askeri silahlar üstüne, büyük tıpkısı hamle kaydedildi” diyerek konuştu.

Fuar, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Uran ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı destekleriyle 25-28 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. – İSTANBUL

Share: