Sonuç dakika haberleri | Ocak ocak gezerek aileleri ikna yazar, çocukları okula kazandırıyorlar

YENİ yetişek öğretim sezonunun başlamasından sonraları okula gelmeyen öğrenciler amacıyla Dert Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü aracılığıyla ‘Okulum Beni Bekler’ projesi başlatıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek ve öğretmenler, çeşitle sebeplerle okula gelmeyen öğrencileri belirleyip, evlerinde ülfet ediyor. Aileleri ikna eden öğretmenler, çocukların okula devam etmesini sağlıyor.

Ağrı Milli Terbiye Müdürlüğü, okula devam edemeyen öğrenciler amacıyla ‘Okulum Beni Bekler’ projesi hazırladı. Çeşitli sebeplerle eğitimine devam edemeyen öğrencileri yeniden okula kazandırmak için Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasar Kökrek ve öğretmenler evleri ülfet etmeye başladı. Ziyaretlerde aileler görüşülerek inandırma edilirken, öğrencilerin okula gitmesinin önündeki mesail de çözülüyor. Ağrı genelinde projenin uygulandığını tamlayan Milli Yetişek Müdürü Hasan Kökrek, “Bizler öğrencilerimizin tamamını okula vermek için hafta içi, hafta sonu gözetmeksizin daima sahada himmet yürütüyoruz. Ayrıca biliyorsunuz kim bizler günlük yerine öğrencilerimizin bitmeme çizelgelerini kontrol ediyoruz. Tıpkısı hafta olduğunda da aileleri ziyarete gidiyoruz. Öğrencilerimize bire bir birlikte çağrım var. Tamam birlikte biz kendilerine ulaşamazsak, onlar bizlere çokça bayındır bir şekilde lüzum telefonla gerekse sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirler. Bizler bir lahzada öğrencilerimizin evlerine her an, sorunlarını çözüp okula anlayışsız kazandırıyoruz” diyerek konuştu.

RABİA ÇELİK OKULA KAZANDIRILDIİl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, okuluna benzemek isteyen Şinasi Ünal Kız İmam Hatip Lisesi 9’uncu derslik öğrencisi Rabia Çelik’in toplumsal medyadan gönderdiği kuvve üstüne merkeze 11 kilometre uzaklıktaki Aslangazi köyüne gitti. Polat’in ailesiyle görüşerek okula dönmesi yönünde ikna fail Kökrek, şu ifadeleri kullandı: “Gerçekte 10’uncu sınıfta olması gereken öğrencimiz, güzeşte yıl ailesinin değişik nedenlerle okula göndermemesi sebebi ile bu yıl tekrardan 9’uncu sınıftan devam edecek. Kendisi bizlere ulaşarak okula katılmak istediğini söyledi. Biz üstelik tezce köyüne gelerek ailemizi musahabe ettik. Ailemizin öğrenciyi okula göndermeme gerekçelerini ortadan kaldırdık ve kızlarını okula göndermeleri noktasında ikna ettik. Kızımız üstelik bu duruma çok bahtiyar oldu. Daha Çok eğitim ve öğreniminden geri kalmayacak. Bizde öğrencilerimizin her tip maddi ve manevi ihtiyaçlarını ortadan kaldıracağız. Öğrencimiz ısrarla hemşire doğmak istediğini ve hayallerinden bizlere bahsetti. Tığ üstelik bu hayallerini gerçekleştirmesi için öğrencimizin gelişigüzel zaman yanında olacağız.”‘VAZGEÇMESİNLER, ÇABALAYINCA OLUYOR’Ailesinin onayıyla yeniden okuluna dönecek olmanın sevincini yaşadığını belirten Rabia Çelik, arkadaşının telefonundan milli eğitim müdürünün içtimai iletişim araçları namına ulaştığını bildirdi. Gelecekte hemşire almak istediğini aktaran Çelik, “Öncelikle çokça mutluyum. Çünkü gine okuyacağım. Antrparantez Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğümüzün üstelik bizlere destekleri üstelik olacağı amacıyla ailem aynı daha beni okuldan almayacak. Buraya köye büyüklüğünde gelip evimizde bizi müzakere eden hep öğretmenlerime teşekkürname ederim. Buradan benim durumumda olan bütün arkadaşlarıma sesleniyorum. Banko vazgeçmesinler. Çabalayınca rastgele öz için giriyor. Haddinden Fazla mutluyum. Çok teşekkür ediyorum. Gelecekte bacı gelmek istiyorum. Eskiden beri bu benim hayalim” dedi.’KIZIM ARTIK OKULLU’Maddi sıkıntıları sebebiyle kızları Rabia’yı okula gönderemediklerini tamlayan Korkunç Polat, şunları söyledi: “Öncelikle başöğretmen beye teşekkürname ederiz. Çıktı daha çok kızımız onlara yaşama. Tığ bile sistem kabilinden çocuklarımızın okumasını istiyoruz. Fakat maddesel durumumuz yetmediği üzere kızımızı okula gönderemedik. 3 kız, 1 erkek çocuğum var. İmkansızlık sebebiyle çabucak amiyane kızım okula gidiyordu. Ama zaman sağ olsunlar buraya büyüklüğünde geldiler ve sorunumuz çözüldü. Kızım artık okula gideceği amacıyla çokça mutluyuz.”KARDEŞLER OKULA KAVUŞTURULDU

Çelik ailesine teşekkürname ederek mütenevvi hediyeler veren Kökrek ve beraberindeki öğretmenler, elan sonraları merkeze kısaca 22 kilometre uzaklıktaki Kocataş köyüne gitti. Semerkant Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi 10’uncu dershane öğrencileri Yusuf ve Mehabetli Ayyıldız kardeşlerin anne babasıyla görüştü. Kökrek ve öğretmenler değişik nedenlerle 2 yıldır okula gelmeyen öğrencilerin ailesini kandırma ederek onları de okula kazandırdı.Share: