Sözleşmeli üretim yasası geliyor: Tarlaya zorunlu teşrinievvel dönemi başlıyor

Tekirdağ’a mevrut Ekincilik ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, kontratlı üretim yasası üzere çalışmaların başladığını ifade ederek, “Deminden dedik ki bir zaman mülkiyet senin amma lazım ekerim ister ekmem diyemezsin. Zira çıktı böyle bire bir lüksümüz kalmadı. Ülkede toprağın yüzde 15’inin ekilmemesi acıklı tıpkı uzanım” dedi.

Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider’ in katılımıyla Bağcılık Enstitüsü’nde Kız Kardeşim programı düzenlendi. Program çerçevesinde 40 karı eğitim görecek. Programda mütekellim Bakan Yardımcısı Gizligider, kadının ekonomideki önemine de değinerek açılış konuşmasını yaptı.

Nazır Yardımcısı Gizligider yaptığı açıklamada, “İnşallah sözleşmeli tarım yasasını başlatıyoruz. İnşallah bu yasama döneminde gelmesini gönül ediyoruz. Hakeza sistemden girişten çıkışına kadar ayrımsız türel himaye sağlayacağız. Uymazlık etmeye imkanı kaçınan. Eğer kazara engel ederse orada bire bir herkes var. Kâin tarım kanununda birlikte elhak bunun yeri var. Bunun bütçesini bile ayıracağız ve sonunda oradan da direkt bire bir bindi sistemi ortaya çıkma. Biz deminden yıpranmamış dönemde aynı madde dedik. Yersiz bir metrekare da kalmasın. Ama kısaca yüzde 15, yüzde 17 gibi aynı büyüklük Türkiye’bile ekilmiyor. Miras sorunlarıyla ekilmiyor. Kim barhana sorunlarıyla ekilmiyor. Demin dedik kim bire bir zaman iyelik senin ama lüzum ekerim gerek ekmem diyemezsin. Şurası yapacağız Cenabıhak cevaz verirse. TBMM’deki hazırlıklarımız angaje etmek üzereyiz. Şimdi diyeceğiz kim sen bunu ekmiyor musun yoldaş. Eyvallah bunun için 1 sene müddet düşünüyoruz, amma ayrıntıları komisyonlar tartışacak. O devir ben bunu baştan o mahalle karye herhangi bir neyse onlara evleviyet tanıyarak internet üzerinden ihalemi yapacağım. Eken buyursun eksin. Sana birlikte yerin kirasını vereceğim. Çünkü bundan sonra hakeza ayrımsız lüksümüz kalmadı. Ülkede toprağın yüzdelik 15’inin ekilmemesi kederli bire bir uzanım” şeklinde açıklamada bulundu.

“Sen mazotu düşünme, sen gübreyi tefekkür”

Icra Vekili Yardımcısı Gizligider, “Ekincilik politikamız çokça kesin sloganımızda bu. ‘Sen üret yeter’ diyoruz. Gerisi bizde. Ne emretmek bu? Sen mazotu hatır, sen gübreyi tefekkür. Tığ Allah’ın izniyle bunu hep bu arada halledeceğiz. Söz Gelişi önümüzdeki sene vereceğimiz çiftçiye dolaşım periyot, aha her bir mızıka paralar yatıyor. Bu destekleri biz bu sefer eklenmiş vereceğiz. Yani Cenabıhak’ın izniyle bir zamanlar vereceğiz. Hayalimiz odur ki hele mazot ve basma kabil yani dolara endeksli ürünlerde tamamını karşılamayı ciddi ürünlerde hedefliyoruz. Mart ve April ayında birileri dedi ki ülkede deri yok, şeker hastalığı, buğday bulunmayan. Zira bulunmayan olmasını istiyorlardı. Tığ çıktık dedik kim değil fukaralık fazlamız olacak. Çokça şükür bu yıl fazlamız var. Buğdayda tahminî 18 milyon ihtiyacımız var. 20 milyon titrem kadar inşallah ayrımsız bildirme olacak” dedi.

“Çatışan iki mevki Türkiye’nin adaletine sığındı”

Gizlgider açıklamasının devamında Türkiye’nin haddinden fazla balaban bir mutluluk olduğunu tabir ederek, “Kimesne o gemilerin Ukrayna’dan çıkmasını çözemedi. Türkiye oturttu bunları ve gereğini ödeme etti. Acun gıda arzına, acun barışına parçalanmamış dünyaya zaman aldırdı. Çatışan iki büyüklük Türkiye’nin adaletine sığındı” diye konuştu. – TEKİRDAĞShare: