Sporcuların performansı ilmî analizlerle artırılacak

Gaziantep Üniversitesi’nde kurulan “Sporcu Performans Ölçüm Değerlendirme ve Iyileştirme Merkezi”nde, çeşitli analizlerle sporcuların performanslarında artım sağlanıyor.

Merkezde, başvuran sporculara evvel yerine cihazlarla evvelce yaşadığı sakatlığının olup olmadığına bakılıyor. Sporcunun sakatlığı yok ise eğin tahrir analizi yapılıyor. Çıkan sonuca bakarak sporcunun hevesli yahut tıfıl kendisine yaptığı spor branşına bakarak çalışma programı düzenleniyor. Eksper akademisyenler marifetiyle beslenme ve geliştirmesi gereken kas gruplarına müteveccih emek grafiği hazırlanıyor.

Kuvvet, dayanıklılık, teknik, eş güdüm, aksülamel ve gövde tahrir analizleri yapılan sporcuların sezon öncesi ve sonrası başarılı tıpkısı çizge çizmesi üzere ilmî raporlar düzenleniyor.

Gaziantep Üniversitesi ve Uluğ As Efdal Teknoloji Uygulama ve Araştırı Merkezi (ULUTEM) ortada imzalanan protokolle 25 testin yapılabildiği merkezin elverişsiz içi ve yetersiz dışındaki bando ve sporculara hizmet vermesi hedefleniyor.

Uluğ Bey Efdal Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Koşuk Şekeroğlu, AA muhabirine, merkezin öncelikle toprak ve ülkeye daha sonra ise sıkı dışına hizmet vermeye hazır olduğunu söyledi.

Sporcular amacıyla şanlı ayrımsız minval olduklarını anlatan Şekeroğlu, şöyle bitmeme etti: ???????

“Şu anda heveskâr sporcuların efdal performansa ehil olmaları gerekiyor. Örneğin bire bir sporcu birkaç posta efdal başarım gösterip devamlılık haline getiremiyorsa takımlar bu sporcuları yeğlemek istemiyor. Hevesli takımlarda fariza alacak sporcu adaylarının kendilerini yetiştirmesi gerekiyor. Bu sporcuları alıp çalıştıracak takımların dahi sporcuların performanslarını görmeleri gerekiyor. Şu anda Erzurum’dahi veya İstanbul’da özel sektöre ilişkin sportmen takat sınırı testleri yapılıyor. Bu bölgedeki sportmen ve takımlar için maliyet demektir. Buralarda yaşayacakları çekicilik değişimleriyle belki üstelik performanslarını birlik kendisine gösteremeyecekler. Gaziantep’te hakeza tıpkı hizmeti vererek öncelikle şehirde meydan alan müptedi ve heveskâr sporcuları üniversitemize çağırma ediyoruz.”

Mehmet Vural: “Sporcuların mevsimsel performansını ölçebiliyoruz”

Merkezde sınav ve takdir işleyen Spor Bilimleri Fakültesi Asistan Mehmet Vural üstelik sporculara ilk olarak beden tahrir analizi yaptıklarını hatırlattı.

Yaklaşık 25 takdir ve testle kudretli bir çizge ortaya koyduklarını nâkil Vural, şöyle bitmeme etti:

“Hele futbolcularda suç sonrası iyileştirme ve sahaya dolaşım süreçlerinde geçerliliği ve güvenilirliği olan cihazımız var. Bunun dışında takımların sezon öncesi ve sonrası toplu performanslarını ölçebiliyoruz. Bando namına birlikte ferdî kendisine birlikte temas tip ölçümü yapabiliyoruz. Bir sporcunun veya takımın performansını belirleyip bu kısaslar üzerinden geçirdiği alıştırma süreçleri izleme edilip ne cins gelişimler ortaya koyduğunu yaptığımız testlerle ortaya koyabiliyoruz. Sporcuların tıpkısı sezonluk performansını grafik adına ölçebiliyoruz.”

Sporcular merkezden memnun

Voleybolcu Batuhan Tendürüst ise 6 yıldır profesyonel spor yaptığını ve merkezle yeni tanıştığını söyledi.

Merkezin kendileri için müfit olduğunu dile getiren Güre, “Sezon öncesi ve sonrası aradaki farkları görebiliyoruz. Buna bakarak gelişimimizi sağlıyoruz. Takdir aletleriyle zat analizimizi yapıyoruz. Antrenman ve tagaddi hayatımızı bu şekilde yönlendirebiliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Üniversitede doktora öğrencisi olan ve acemi kendisine yüzme sporu özne Cemre Didem İyipınar üstelik merkezde yüzme branşını elan ongun tanıdığını söyledi.

Merkezde bukağılık antrenmanları ve birçok peklik aletinin dahi bulunduğunu aktaran İyipınar, “Bu cihazlar hemen imtihan değil idman için de kullanılabiliyor. Sakatlandığımız antlaşma spora hangi zaman çevrim sağlayabileceğimi öğreniyorum. Angarya ölçümleri yapabiliyoruz. Vücut tahrir durumunu bu cihazlarla sağlayabiliyoruz. Burası benim farkındalığımı daha çok artırdı.” ifadelerini kullandı.

Share: