Sular altında kalacak olan ilçede yıkımlar bitmeme ediyor

Sular altında kalacak olan ilçede yıkımlar devam ediyor

İlçenin yıkımlar öncesi ve sonraki vahi havadan görüntülendi

ARTVİN – Artvin’de baraj suları altında kalacak olan Yusufeli ilçesinde yıkımlar devam ediyor. İlçenin yıkımlar öncesi ve ahir muattal havadan görüntülendi.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle üzeri yüksekliğiyle Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci sunu erdemli barajı olan Yusufeli Barajı 22 Son Teşrin tarihinde akarsu tutmaya başladı. Baraj kapaklarının kapanmasıyla, su seviyesi 78 metreyi buldu, depolanan akarsu miktarı ise 83 milyon metreküpe ulaştı.

Su seviyesi seçkin ahit yükselmesiyle karaca yolları başta atılmak amacıyla baraja andıran köylerdeki evler ve mahalleler birer birer sular altında kalıyor. Bakir yerleşme hesabına hicret işlemi az daha tamamlanırken, boşaltılan konutlar ve kamu kurumlarına ilişik binalar hurdaları için yıkılıyor.

İş makinesi eşliğinde gerçekleştirilen yıkımlar, su seviyesinin kaza merkezine ulaşmadan tamamlanması planlanıyor. 2013 temeli atılan Yusufeli Barajı, çalışmaları 9 sene sürdü. 22 Kasım 2022 tarihinde akarsu tutmaya başlayan Yusufeli barajı öncesi ve sonrası alarga görüntülendi.

Share: