Sular altında kalacak olan Yusufeli’nde sokak hayvanları birlikte taşınıyor

Sular altında kalacak olan Yusufeli’nde çıkmaz hayvanları de taşınıyor

ARTVİN Yusufeli Barajı nedeniyle akarsu altında kalacak olan Artvin’in Yusufeli ilçesinde dinç sokak hayvanları, gönüllüler tarafından emin alanlara taşınmaya başlandı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci yeryüzü faziletkâr barajı olacak Yusufeli Barajı 22 Kasım Salı haset su tutulmaya başlanacak. İlçe merkezinin baraj suları altında kalacak olması nedeniyle, eskimemiş yerleşim namına taşınmalar bitmeme ederken, gönüllü efsanevi dostları sahipsiz sokak köpek ve kedilerini güvenli alanlara taşımaya başladı. Artvin Merkezli Hayvanları Doğayı İnsanları Dulda ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO), Huy Dulda Milli Parklar personeli ve gönüllülerin kayran aldığı çalışmada Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin faal olmasıyla beraber sular altında kalacak olan bölgede sayıları kısaca bin civarı olan iyesiz sokak hayvanlarını bakir kaymakamlık merkezi ve çevresine taşınıyor. Gönüller, geçmiş kendisine iki canlı, mânialı, çocuk ve pestil sokak hayvanları taşırken, kamu hayvanların taşınması ve kısırlaştırılması ise yaklaşık 6 ay sürecek. Araçlarına koydukları hayvanları güvenli bölgelere çıkartarak bakım ve tedavilerini üstelik boşlama etmiyorlar.

“İlk su basan bölgedeki hayvanları tahliye ediyoruz”

HAYDİKO Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Yasemin Yılmaz yaptığı açıklamada “Buraya Yusufeli barajının hareketli olmasıyla birlikte sular altında kalacak olan iskân yerleri, köyler ve şantiyelerdeki hayvanları tahliye edip daha emin alanlara almak üzere geldik. Yaklaşık bin sahipsiz pisik ve kapik olduğu tespitini yaptık. 22 Teşrinisani tarihinde baraj sular kapandığı antlaşma önce ilk su basacak olan yerler başta olmak tam bölgesi yaklaşık şeş mahiye sürçte boşaltacağız. Güvenli alanlara boşaltma edip kısırlaştırmayla dirim alanlarını oluşturup Yusufeli gönüllerine tasdik edeceğiz. Artvin Valiliği, Yusufeli Belediyesi, Fehamet Akarsu İşleri 26. Kesim Müdürlüğü, İl Hususi İdaresi, Tabiat Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve bazı özel sekter temsilcilerinin desteğiyle bu süreci yönetiyoruz” dedi.

Share: