Sultanbeyli’de polisin şehit olduğu kaymakamlık; TIR şoförüne evvel duruşmada tahliye

SULTANBEYLİ’üstelik dur ihtarına yaraşmayan otomobili kovalarken motosikletiyle TIR’a çarparak martir olan polis memuru Hüseyin Yaman’ın (24) ölümüne ve bir polis güçleri memurunun dahi yaralanmasına sebep olduğu iddiasıyla yargılanan TIR şoförü Vedat Semavi’nin ilk duruşmada tahliyesine değişmeyen verildi.

İstanbul Anadolu 2. Çetin Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya mevkuf maznun Vedat Mavi getirildi. Duruşmada şehit olan polis güçleri memuru Hüseyin Duman’ın babası Mustafa Duman ile kazada yaralanan polis güçleri memuru Gökmen Baykara ve taraf avukatları hazır bulundu.

Sanık Vedat Gökçe suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “Görüngü tarihinde yeşil ışığın yanmasıyla yola bitmeme ettiğim tam anide al ışığın yandığı taraftan motor aracımın sol dolay kısmına çarptı. Motosikletin geldiğini fark edince frene bastım fakat motosiklet sürücüsü durmadı. Kazada temas kusurum yoktur. Motosikleti gördüğüm anda kilolu olduğum için durdum ama kendisi durmadı. Kaza olunca çabucacık araçtan inip baktığımda temas ikisi de dertli vaziyette olduğunu gördüm. Fenomen yerine mevrut başka aynı motorlu kol dahi engelleme etti ve hastaneye kaldırıldılar. Kaza öncesinde rastgele siren sesi duymadım. Polis Güçleri motosikleti olduğunu fark edebileceğim bir ışıkta görmedim. 4 aydır tutukluyum. Şehit ailesine başsağlığı diliyorum. Tahliyemi arzu ediyorum” dedi.Ilçe sırasında yaralanan polis memuru Gökmen Baykara ise fenomen anını anlattı. Polis Güçleri memuru Baykara, “Olay haset ölüm fail ekip arkadaşım Hüseyin Kötü ile gelişigüzel kaçan şahısları idrak etmek amacıyla motor ile peşlerine düştük. Motosiklete biner binmez şimşekli fener ve siren seslerini açtık fakat lep kamerası kategorik değildi. Kovalamaca sırasında hızımız 60 km/h civarıydı. Izleme sırasında kişiler yoldan geçti arkasında sanığın kullandığı tırla çarpıştık. Fakat kazanın lacerem olduğunu hatırlamıyorum. Şimşekli Fener ve sirenler küşade olduğu için TIR şoförünün bizi görmesi gerektiği kanaatindeyim. Geçiş üstünlüğümüz birlikte olduğu halde bize öğün vermediği ve kazaya etken olduğu için sanıktan şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.

SAVCI SANIĞIN TAHLİYESİNİ TALEP ETTİGörüşü sorulan mahkeme savcısı az hususların giderilmesini, dosyaya sunulan uzman raporunda eksiklik durumu, tutuklu bulunduğu süre gözetilerek sanığın tahliyesine karar verilmesini temenni etti. Müddeiumumi, mahkemenin maznun üzerine adli arama hükümlerinin uygulanmasını dahi istedi.

“GÖRÜNGÜ YERİNDE KEŞİF YAPILARAK YENİDEN BİLİRKİŞİDEN IFADE ALINSIN”Martir polis memuru Hüseyin Kötü’ın babası Mustafa Tütün’de sanıktan şikayetçi olduğunu ve  cezalandırılmasını istediğini belirtti. Şikayetçi avukatı, “Dosya kapsamında meydan alan kaza tayin tutanağında şehit polisimizin aklı başında olduğu belirtilmişken, elan sonradan alınan raporda ise detone olduğu müstahkem. Biz raporlar arasındaki bu çelişkinin giderilmesi amacıyla görüngü durumunda his yapılarak baştan bilirkişiden anlatim alınmasını istiyoruz. Sanığın ise bu aşamada mevkufiyet halinin devamına karar verilmesini kâm ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

SANIĞA TAHLİYE KARARIMahkeme heyeti, kaymakamlık belirleme tutanağı ile bilirkişi raporu arasındaki çelişkinin giderilmesi üzere dosyanın Adli Tababet Kurumu Gidiş Geliş İhtisas Dairesi’ne gönderilerek tabir hazırlanmasına karar verdi. Astronomi, vakfedilmiş sanık Vedat Semavi’nin vakfedilmiş kaldığı süre ve kâin delil durumu dikkate alınarak sıkı dışı huruç yasağı şeklinde adli kontrol üzere tahliyesine hükmederek duruşmaya erteledi.

İDDİANAMEDEN

Küçük Asya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, polis memuru Hüseyin Tütün’ın İstanbul Itimat Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Bölüm Müdürlüğü’nde görev yaptığı anlatıldı. 11 Mayıs 2022 tarihinde polis memuru Yaman’ın motosikletle Sultanbeyli ilçesindeki Fatih Bulvarı ile Beydağı Çıkmaz birleşimindeki bulvarda uyartı ışıklarına ve megafon çağrısına uygunsuz yavru M.A.A.’yı idrak etmek için takip etmeye başladığı anlatıldı. Polis memuru Hüseyin Yaman’ın bu tam Fatih Bulvarı üzerindeki kültürlü kavşakta aynasız Vedat Semavi’nin idaresindeki TIR’la çarpışarak martir olduğu ve motosiklette kâin polis memuru Gökmen Baykara’nın bile yaralandığı kaydedildi. Eksper raporuna dahi saha sunulan iddianamede, yabansı Vedat Semavi’nin tali kusurlu bulunduğu hatırlatıldı. İddianamede dalavereli Vedat Gökçe’nin “Taksirle ölüme ve yaralanmaya illet olma” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapishane cezasıyla cezalandırılması isteniyor. Ayrıca iddianamede M.A.A. üzerine ayrı tıpkı anket yürütüldüğü belirtilmişti.

Share: