Süphan Dağı’nın 2 bin 300 rakımında bal üretimi

BİTLİS’in Adilcevaz ilçesinde  florası varlıklı Türkiye’nin üçüncü şişman erdemli dağı olan 4 bin 58 rakımlı Süphan Dağı’nın 2 bin 300 rakımlı eteklerinde bal üretimi işleyen arıcılar, bu sene dolgunca bire bir rekolte bekliyor. Batman’dan gelen 30 yıllık arıcı İzzettin Gökmen, keven ve kekik özellikle girmek amacıyla varlıklı nebat florasına topluluk olan alanlarda bal üretimine başladıklarını, 380 arı kovanından bu yıl 2 ton verim beklediklerini söyledi.

Bitlis ve yer illerde bal üretimi yaparak geçimini sağlayıcı arıcılar, ilkbahar ayları ile alay malay kovanlarını, erdemli rakımlı ve zengin bitki örtüsüne eş yaylara yerleştiriyor. Bati bir faaliyet eden arıcılar, erdemli rakımlı yaylalarda bu yıl daha ensesi kalın bitey bulunduğunu, bunu de mübarek yağışlı şita ayları ve havaların geç ısınmasından kaynaklandığını söyledi. Adilcevaz sınırları içerisinde bulunan Türkiye’nin yeryüzü faziletkâr rakımlı 3’üncü dağı olan 4 bin 58 rakımlı Süphan Dağı’nın 2 bin 300 rakımlı eteklerine nazil arıcılar, eli nimetli yağışlı şita ayları ve havaların geç ısınmasından muhit bal üretimde bu yıl ongun tıpkı rekolte beklediklerini ifade etti.

‘GEZİCİ ARICILARIZ’

Batman’dan mevrut arıcı İzzettin Gökmen, geven ve kekik özellikle görünmek amacıyla, varlıklı nebat florasına topluluk olan alanlarda bal üretimine başladıklarını tabir etti. Gökmen, “Güneydoğu Rum bölgesinde arıcılık sezonunun bitmesiyle gelişigüzel Batman’dan Süphan Dağı’nın eteklerine geldik. Biz seyyar arıcılarız. Nerede faziletli yer, birinci sınıf bal, polen, bitki ve çiçek varsa oralara arılarımızı yerleştiriyoruz. Şu anda Süphan Dağı’nın 2 bin 300 rakımında kâin alanlara kovanlarımızı getirdik. İlkbahar ayında Batman, Sason ve Kozluk’ta bal üretimi yaptık. Oralarda sezonun bitmesiyle buranın bitey ve balı kaliteli olduğu üzere kovanlarımızı buraya getirdik. Yaklaşık iki kamer burada kalacağız. Buralarda bu sezonun mahsulünü aldıktan sonradan esasen Batman’a gideceğiz. İnşallah buradan gür tıpkısı ürün bekliyoruz. Şu anda burada tahminî 380 civarında öz kovanım var. Buradaki üretimimizden 2 titrem civarında verim bekliyoruz.” dedi.Share: