Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşü sürüyor

Geçici dulda kapsamında Türkiye’üstelik kâin Suriyelilerin Kilis ve Şanlıurfa’dan ülkelerine dönüşü devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri marifetiyle gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Sulh Pınarı harekatları neticesinde güvenliği sağlanan bölgelerde bakım veren eğitim bilimi, afiyet, güvenlik kuruluşları, evcil meclislerin yönetiminde, Türkiye’nin da desteğiyle seçme sabık dönem yetenek ve sayılarını arttırıyor.

Bölgede hayatın normalleşmesine müteveccih işler, iktisadi hayatın de canlanmasını sağlıyor.

Bu kapsamda farklı illerde dinamik ve ülkelerine çalmak isteyen Suriyeliler, Kilis Öncüpınar ve Akçakale gümrük kapılarındaki Kafile İdaresi Müdürlüğü Gönüllü Izansız Gün Merkezine gelerek Gönüllü Anlayışsız Bölüm İstek Formunu dolduruyor.

Yapılan işlemlerin peşi sıra Suriyeliler, çizi kapılarından çıkış işlemlerini gerçekleştirerek, terörden arındırılarak emin arkaç getirilen Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere “emniyetli, fahri ve azametli vurdumduymaz dönme” yapıyor.

Güvenliği sağlanan bölgelerde yapılan insancasına yardımlar ve kalkınma yardımlarıyla ati dönemde gönüllü mankafa çevrim sayılarının henüz da artacağı öngörülüyor.

“Güvenli, fahri ve havalı köylü dönme” kapsamında 2016 yılından bu yana Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay’dan 524 bin 304 Suriyeli ülkelerine döndü. Sadece bu yıl bölüm yapanların sayısı ise 40 bini aştı. Güzeşte yıl bir dönemde bu benzer 36 bin 403 olmuştu. Haftada ise tahminî 1000 ila 1500 arası gönül Suriye’ye dönüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan 1 milyon Suriyelinin fahri hoşgörüsüz dönüşünü sağlayacak cazibe ve projelerin çalışmaları üstelik yürütülüyor.

Ülkelerine dönenlerden Yusuf Cafer, gazetecilere, 2013 yılında çocuklarını savaştan yetirmek üzere Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Türkiye’den kıvançlı kaldığını belirten Cafer, Afrin’e döneceğini ve orada zeytin bahçesinde çalışmayı planladığını belirterek, “Orada zeytin ağaçlarım var. Annemin yanına destek amacıyla gidiyorum. Orada benzeri dava, yıldırı bulunmayan.” dedi.

Şanlıurfa

Akçakale Gümrük Kapısı’na mevrut benzeri ekip Suriyeli dahi işlemlerinin tamamlanmasının peşi sıra ülkelerine döndü.

Suriyelilerden Muhammed İsmail, 3 sene evvel Suriye’deki olaylardan çevre Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Türkiye’nin gerçekleştirdiği Hazar Pınarı Harekatlarıyla bölge terörden temizlendi. Bütün akrabalarım ve ailem deminden Tel Abyad’ta cesaret ve yaşayış ortamında yaşıyorlar. Ego de 3 sene aradan sonradan ülkeme dönüyorum. Ailem ve akrabalarımla varlık içre yaşayacağız. Türkiye’nin bize gösterdiği bent ilişki için hepsine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Mecit Nayif ise 3 sene ilk Resulayn’dan Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Annem, babam akrabalarım demincek Resulayn’da. Onların yanına gidiyorum, onlarla yaşayacağım. Orada huzur var, işlerimiz var. Ailemle görüşüyorum, bölgede bir sıklet olmadığını söylediler.” ifadelerini kullandı.Share: