Tapduk Emre Türbesi’nin Bilecik’te olduğu iddiası

– Tapduk Emre Türbesi’nin Bilecik’te olduğu iddiası

İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Nişan;

“İnkara mevkiinde Tapduk Emre mezarı olduğunu biliyoruz”

“Defineciler burayı talan etmiş, erbap çıkmamız gerekiyor”

BİLECİK – İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Dağ, Türkiye’nin 6 ilinde olduğu iddia edilen Tapduk Emre Türbesi’nin anne ilçelerinde olduğunu söyleyerek, “İnkaya mevkiindeki havza Tapduk Emre Türbesi diye niteleyerek geçiyor. Resmi tıpkı vesika var mı, bulunmayan, amma ruhlu benzeri firez var” dedi.

Tapduk Emre’nin mezarının yeri değişmez namına belirlenememiş olmakla gelişigüzel Eskişehir, Nevşehir, Manisa, Aksaray ve Afyonkarahisar’bile Tapduk Emre’ye ilişik olduğu iddia edilen mezarlar bulunur. Bu iddiaların yenisini Bilecik’in İnhisar İlçe Şehremini Mehmet Acı ortaya attı. Nişan, Tapduk Emre’nin mezarının ilçelerindeki İnkaya mevkiinde olduğunu iddia ederek, “Burası esasta Tapduk Emre Türbesi diyerek geçiyor. Filhakika duvarlarından üstelik muhtemelen bu oyuntu birlik ortada kalıyordu. Rastgele tarafta gördüğünüz gibi cidar katıntısı hala duruyor ve o duvarın tam ortasında bile mihrap var. Vatandaşımız burayı ziyaretgah namına kullanmış bir vakitler, amma giderek yıkılmış, baygın, ehil çıkılmayınca harabe haine mevrut. Tapduk Emre mezarı diyerek geçiyor, amma resmi tıpkı vesika var mı, namevcut, hareketli aynı firez var. Yıllardan beri, bizim çocukluğumuzdan beri, ilkokuldayken bile buranın ahali beyninde musahabe edildiği ve Tapduk Emre Türbesi adına bilindiğini biliyoruz” dedi.

“Defineciler burayı fesih etmiş”

Dağ açıklamasının devamında kendisinin çocukluk yıllarında türbenin duvarların olduğu söyleyerek, “Elan sonra bakımsızlıktan topluluk çıkmayınca yıkılmış, beraber bile defineciler gördüğünüz gibi herhangi bir tarafı kazıyorlar. Bilmiyorlar kim Müslüman mezarlığında define olmaz, Müslümanlar mezara gömülürken kefenden bambaşka hiçbir husus koymazlar ama millet geliyor kazıyorlar yıkıyorlar. Tarihi arşivlere girdiğimizde hakeza ayrımsız özdek görmüyoruz ancak umum arasında tüvana bir söylence olarak anlatılır. Yunus Emre’nin şiirlerinden dahi hareketle burada öz var, şiirlerini dereye attığı; Molla Kasım’ın gelip adisyon sorduğu, hakeza hikayemsi anlatımlar var. Anca veya böyle buraya topluluk çıkmamız gerekiyor. Bura içinde tıpkısı proje yaptırmayı düşünüyorum. İnsanlarımız gelip musahabe etsinler yahut yakarış etsinler. Tarihimize, geçmişimize ehil çıkalım diyerek uğraşıyoruz ancak uray olarak gücümüz yetmiyor. Ego bunun projelerini hazırlayıp, vali makamına, hars makamına götürüyorum. İnşallah oralardan kök bulursak güzelce ayrımsız şekilde restorasyon ve belde bakımını yapmış olacağız” dedi.

Tapduk Emre kimdir?

Tapduk Emre, stabil olmamakla beraber 1200 ile 1300’lü yıllar arasında günümüzde Aksaray kendisine adlandırılan İç Küçük Asya bölgesinde yaşamıştır. Tapduk Emre, Hacı Bektaş Ege, Mevlana ile benzeri çağda yaşamıştır. Tapduk Emre ile ilgilendiren bilgiler oldukça azdır. Halbuki Tapduk Emre, Yunus Emre’nin hocasıdır. Yunus Emre kadar ayrımsız ulu şahsiyeti yetiştirmiştir. Bu manada o, dergah sahibi tıpkısı fena hâlde, emare ve mürşittir. Büyük ihtimalle Yunus Emre kadar gelişen olmasa de, o ayrıksı aydınlatıcılar, istem erenleri yetiştirmiştir. Tapduk Emre, Hacı Bektaş Veli ile bire bir çağda muammer ve o ‘Ulu Hünkar’ ile ilgiler geliştirmiştir.

Share: