Tarihi ahşap han restore edilerek bölüm yüzüne çıkartılacak

Tarihi ahşap konak restore edilerek gün yüzüne çıkartılacak

115 almanak tarihi konakta yenileme çalışmaları başlatıldı

KASTAMONU – Kastamonu’dahi çökme riski ile yüz yüze mütezayit ve öfke sunu fail 115 almanak tarihi konakta restorasyon çalışmaları başladı. 1 yılda bitirilmesi planlanan faaliyet ile tarihi eğlek zaman yüzüne çıkartılacak.

Kastamonu’dahi, kent merkezinde mevcut kullanılmayan, çamaşır azgını evet da tembel vaziyetteki konakları satın düzlük Kastamonu Belediyesi, konakları restore ediyor. Bu çerçevede geçen yıllarda satın alınan 115 yıllık tarihi konakta de restorasyon çalışması başlatıldı. Batma riski ile yüz yüze artan ve bu sebeple kızdırma oluşturan konak, Kastamonu Belediyesi bünyesinde kurulan ‘ahşap birimi’ yoluyla restore edilecek. Yenileme çalışmalarının 1 sene içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Konağı müzakere fail Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek görevlilerden icraat karşı bilgi aldı.

“3 kıvrım ve 14 odalı konağımızın restorasyonunu 1 yılda bitireceğiz”

Konağın 14 odalı ve 3 bükülmüş olduğunu söyleyen Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Konağımızın birde bodrumu var. İki tanede ahırdan müteşekkir. Baya büyük bire bir han. Birkaç yıl önceki uray vasıtasıyla alınmış aynı han ve nedeniyle bizde ahşap birimimizle bu restorasyonumuzu gerçekleştireceğiz. Biliyorsunuz Türkiye’birlikte ilk kez uray bünyesinde ahşap birimini kurduk, restorasyonlarımızı kişi çalışanlarımızla ve kendi bünyemizde yapıyoruz. Hem haddinden fazla daha sağlıklı hem de daha az zikıymet yapmış oluyoruz. Belediyemiz bünyesinde 24 kıta konağımız var. 11 tanesi restore edildi, düşüncesiz kalanlar ise sırasıyla restore edilmektedir. Bu konağımız ise fazla yıpranmıştı. Bundan muhit elan çok beklemesi akıllıca olmazdı. Çünkü üstünü birlikte kapatmıştık. en son Avcılar Konağımızın restorasyonu bitmişti, arkası sıra hemen buraya başladık. İnşallah bu konağımızın restorasyonunu sunma bodur sürede bitirip hizmete arz etmek istiyoruz. Elbette bunlar zorlukla işlemler, iğneyle kuyu kazmak kadar restorasyonlar ince sürüyor. İnşallah aynı yıl içinde burasını de bitireceğiz. Şayet elan beş altı olsaydı tabi ki elan bodur bir sürede restoresi biterdi ama bu eğlek amacıyla hesabımız yaklaşık 1 sene kabil bir müddet süresince bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

“Umum konaklarımızı hızlı bir şekilde restore edeceğiz”

Kastamonu Belediyesi tarafından şehir merkezindeki bilcümle konakları restore edeceklerini tamlayan Başbuğ Vidinlioğlu, “Kastamonu elan öncede biliyorsunuz eski aynı simge beyliği olmasıyla birlikte daha tekessür konaklarıyla anılıyor. Bizde karı sayısı çok azdır, beş altı kesim odalı ev icat etmek haddinden fazla zordur. Ağırlıklı adına eskiden kalma olanların hemencek çabucak hepsi konaktır ve bunlarda en birkaç 7-8 lime odadan başlayan konaklarıdır. 40 odalıya kadar konağımız mevcuttur. Bu eğlek ise 14 odalıdır, orta ölçeklidir. İnşallah restoresini yeryüzü gelişmemiş sürede bitireceğiz. Bu konağın çabucak ense tarafında Akteke Konağımız var, bakış belediyemizin konağıdır. Gene benzeri sokakta belediyemize ilişkin bir bambaşka han mevcuttur, benzeri kurumumuza tahsis ettik. İnşallah bunları bundan sonra restore ederek turizme kazandıracağız. Aceleten bu konaklarımızın restorasyonlarımızı bitireceğiz” diyerek konuştu.

Share: