Tarihi doku ile otopark sorunu çözüldü

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Alım tarafından hizmete açılan Subaşı Mekanik Kıvrım Otoparkı, bölgenin trafik yoğunluğuna ve otopark sorununa bisturi vurdu. Park Yeri sorununun çözümü ile gelişigüzel bölgedeki tarihi dokuyu dahi ortaya çıkaran Büyükşehir Belediyesi’nin bu çalışmalarından hem vatandaşlar hem de esnaf kıvançlı kaldı.

Samsun’un hem âdem hareketliliği hem bile gidiş geliş açısından bildirme ağır sıklet bölgelerinden biri olan Subaşı Meydanı, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Subaşı Meydanı ve Mugayir Mekanik Otopark Projesi’ ile çağdaş tıpkı görünüme kavuştu. Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Gelgel’un katıldığı törenle resmi açılışı yapılan proje ile özelikle bölgedeki park sorunu kalımlı hal buldu. Çağın gereklerine uygun kendisine akıbet teknolojik özelliklere erbap otopark, hem kesim esnafı hem de vatandaşlar aracılığıyla yoğun bağlam görüyor. Düz çevresindeki gidiş geliş karmaşasını sonlandıracak mekanik sistemde, araçlar 3 ile 5 dakika beyninde park yeri edilip, hoşgörüsüz getirilebiliyor.

Hamidiye Çeşmesi yeniden yapıldı

Proje çerçevesinde antrparantez Subaşı Meydanı’na Odalık 2. Abdülhamid Han’ın kişi zatî parasıyla yaptırdığı fakat türlü nedenlerle günümüze ulaşamayan 534 metrekarelik 8 kurnalı tarihi Hamidiye Çeşmesi Samsun Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla arşivdeki fotoğraflardan istifade edilerek yeniden kurma çalışmasıyla aslına akıllıca yeniden düz yazı edildi. Mavera yandan Hamidiye Çeşmesi’nin yanı sıra Tarihi Sa’di Mescidi bile Subaşı’nda yaşatılacak. Tarihi mescidin yapım çalışmaları bile parçalanmamış hızıyla devam ediyor.

“Vaktiyle haddinden fazla anlaşılmaz benzeri haldeydi”

Subaşı Meydanı’nın bakir görünümü ise hem vatandaşları hem de havza esnafını mutlu etti. Bakir haliyle elan sunturlu olduğunu belirten vatandaşlardan Merve Bronz, “Samsun çokça iyice eski muattal ile kullanılmamış abur cubur elbette kim fark ediyor. Subaşı Meydanı bir vakitler haddinden fazla karışıktı şu zaman çok domuzuna aynı kaynak var. Subaşı bile, Saathane bile çokça evire çevire oldu bence halkımız bundan çok alımlı ve bahtiyar olacaktır” dedi.

“Bakir subaşı meydanını çok beğendik”

Kadriye Türker ise Samsun Büyükşehir Uray Başkanı’na çalışmalarından belde teşekkür ederek “Teceddüt gayet adamakıllı oldu haddinden fazla beğendik. Yollar kaldırımlar çok domuzuna oldu. Subaşı Meydanı aynı inkılap yaşadı. Deminden burayı gezmesi dolaşması, ahzüita yapması henüz rahat oldu. Çeşmemiz dahi çok pir oldu” diye konuştu.

“Bambaşka bir arkaç geldi”

Ahmet Cebeci, Subaşı Meydanı’nın öncekine göre demincek alelacayip ayrımsız halde olduğunu dile getirerek, “Yapılan gelişigüzel şeye teşekkürname ediyoruz. Halkımız amacıyla yapıldı. Altı park üstü düz. Yapılanlara seçkin ant teşekkür ediyoruz. Beğenilmeyecek gibi değil” şeklinde konuştu.

“Otopark sorununa hal oldu”

Subaşı Meydanı esnaflarından Ahmet Aldanmaz ise vaktiyle alanın aylak tıpkı durumda olduğunu söyleyerek, “Şu anki proje gayet mebzul. Hem Samsun’un otopark sorununa hal oldu hem dahi ferah tıpkı şekilde çıkma oldu. Atıl bire bir durumdan kurtarıldı. En haddinden fazla otopark yapılmasını beğendim. Buralarda mümasil yakınlarda park yeri yok bu nedenle halkımızın için çokça gür oldu” ifadelerini kullandı. – SAMSUN

Share: