Tarihi milli parklar 9 ayda 837 bin kişiyi ağırladı

Ekincilik ve Orman Bakanlığı sorumluluğundaki 12 tarihi milli park yeri, 9 ayda 836 bin 979 güç tarafından ülfet edildi.

AA muhabirinin, Bakanlıktan edindiği bilgiye bakarak, Huy Himaye ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), tarihi değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla vahim çabalama sarfiyat ediyor.

DKMP bünyesinde, Serdar (Afyonkarahisar-Kütahya-Yardımcı), Troya (Çanakkale), Kocakarı Hanım (Erzurum), Sakarya Meydan Savaşı (Ankara), Kop Dağı Müdafaası (Bayburt-Erzurum), Malazgirt Meydan Savaşı (Muş), İstiklal Yolu (Kastamonu-Çankırı), Boğazköy-Alacahöyük (Çorum), Güllük Dağı-Termessos (Antalya), Nemrut Dağı (Adıyaman-Malatya), Sarıkamış- Allahuekber Dağları (Kars-Erzurum) ve Yegâne Tek Dağları (Şanlıurfa) tarihi milli parkları bulunuyor.

Kurum, mecmu 134 bin 379 hektar alanı şamil bu parklara 2003 yılından bu yana 1,5 bilyon liralık envestisman gerçekleştirdi.

Söz konusu sahalara tarihi, kazı bilimsel, mitolojik ve kültürel kaynakları içre barındıran, kültürel ve tarihi olayları belgeleyen yerler olması münasebetiyle ayrı ehemmiyet veriliyor.

Tarihi milli parkların iri çoğunluğunu harbi laf alanlar oluşturuyor. Sarıkamış-Allahuekber Dağları, Aba Karı, Sakarya Meydan Savaşı, Kop Dağı Müdafaası, Malazgirt Meydan Muharebesi ve İstiklal Yolu tarihi milli parklarında altyapı ve üstyapı tesisleri, yönetimsel ziyaretçi merkezleri ve genel görünümlü müzeler yapılarak, vatandaşların gündüz şuurunun yükseltilmesi ve ati nesillerin aidiyet duygusunun oluşturulması sağlanıyor.

Tarihi milli parklar, alelhusus milli bayramlar öncesi vatandaşların ve turistlerin akınına uğruyor. 2020 ve 2021 yıllarında tarihi milli parkları 1 milyon 865 bin 920 can ülfet etti. Bu yıl ilkgüz sonu bakımından ziyaretçi sayısı 836 bin 979’u buldu.

İlk “tarihi milli park” statüsü Gelibolu’ya verilmişti

Türkiye’de milli park yeri çalışmaları 1956 yılında başladı. Tabiatın ve biyolojik çeşitliliğin korunması maksadıyla Orman Kanunu’nda yapılan değişiklikle, orman teşkilatı vasıtasıyla ara sıra uygun alanlar “milli otopark” kendisine zar edildi. İlk milli otopark 1958 yılında “Yozgat Çamlığı Milli Parkı” yerine belirlendi.

Türkiye’bile halihazırda 48 milli park bulunuyor.

İlk tarihi milli park yeri statüsü ise Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı toprakların bulunduğu Gelibolu Yarımadası’na verilmişti. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı 2014’te Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilinceye kadar “tarihi milli otopark” statüsüyle dümen edildi. Bu tarihten bilahare statüsü değişti.

“Tarihi milli parklara gözümüz üzere bakıyoruz”

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AA muhabirine, yurt topraklarının tarihe yön veren, tarihin akışını değiştiren, milletin kaderinin baştan çizildiği, şehit kanlarıyla sulanan mukaddes topraklar olduğunu söyledi.

Tarihin dönüm noktalarını yansıtan alanların “tarihi milli otopark” adına car edildiğini belirten Kirişci, “Bu vatan toprağında, o kahramanlar sayesinde özgürce yaşadığımızı, ülkemizin değme karışının kanla kazanıldığını seçme fırsatta hatırlamalıyız. Cemaat oldukları tarihi değerlerle adeta bire bir bırakıt niteliği taşıyan milli parklarımız, bu toprakların pekâlâ vatan zar edildiğini anlatıyor.” dedi.

Vekâlet namına bu sahaları koruma üstüne çokça alıngan olduklarını vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Tarihi mirasımızı umum insanlığa ve hele gençlerimize aktarmak istiyoruz. Bu mirasın akıllıcasına algılanabilmesi, söz konusu kavga alanlarına atfedilmiş mukayyet, çizili yahut bir şekilde oluşturulmuş eserlerin birlikte, bizzat uğraş alanlarının kendilerinin o günkü atmosferi yansıtacak aynı özelliğe kavuşturulmasıyla mümkündür. DKMP Umumi Müdürlüğü bu maksatla yatırımlarına devam etmektedir.”

Kirişci, Nezaret namına Türk tarihine nazik önem verdiklerini, tarihi değerlerin korunması ve gelecek nesillere intikali üzerine birlikte akıbet derece oylumlu görevler üstlendiklerini dile getirdi.

Gerek tarihi milli park ilanı ve canlandırma çalışmaları gerekse şehitlik düzenlemeleriyle ecdada olan vefa borçlarını ödeyebilme gayretinde bulunduklarını rapor fail Kirişci, bu alanlara vatandaşların yanında turistlerin bile ağır sıklet ilgi gösterdiğini bildirdi.

Kirişci, Türk milleti üzere tarihi dönüm noktalarını ihata etmek amacıyla o olayların geçtiği yerleri ülfet etmenin önemine dikkati çekerek, “Tarihi milli parklarımız, yüğrük benzeri tarihi dokuya karı sahipliği yapmaktadır. Bu sahaların milli otopark zar edilmesi bu sebeple sonuç paye mühimdir. imdi bile bu mukaddes toprakları gözümüz üzere koruyup, ati nesillere aktarma etmek üzere çalışmaya, hız göstermeye bitmeme edeceğiz.” diyerek konuştu.

Share: