Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Adıyaman’da badem hasadına katıldı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Site tarımını herkesin ezberlemesini istiyorum. Bu, üretim, dinç ürüne muvasala, istihdam, bolluk ve çevreye daha duygun bire bir sistem demektir. Bilhassa bundan kent kazanacaktır. Bundan Türkiye adına hepimiz nail olacağız.” dedi.

Vekil Kirişci, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde badem hasadına katıldı. Burada tarım uzlaştırıcı kullanan Kirişci, hasatta müteharrik işçilerle ayrımsız süre dostane etti.

Kirişci, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’üstelik serencam yıllarda Adıyaman’ı birinci işleyen badem konusunun öne çıktığını söyledi.

Türkiye’nin badem üretiminin yüzde 22’sinin Adıyaman’dahi gerçekleştirildiğini belirten Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Bu manada mefret bir oyuncu. Elbette kim bademle ilişik burada üretim faaliyetlerini yerinde incelerken bademe ilgilendiren de yine biraz sonradan göreceğiz, yeşil kabuğun soyulması işlemleri üstelik karışma bademin gördüğü aksiyon ve işlemleri değerlendirmiş, incelemiş, görmüş olacağız. Bizim alelhusus altını çizdiğimiz konu var o da şudur. Ülkemizin kent tarımı adı altında beherglas ilinin zat ihtiyacı olan ürünleri kendi coğrafyasında üretiyor olmasıdır. Bu bizim üzere oldukça balaban. Artık lojistik çokça koca tıpkı maliyet unsuru. Sıklıkla dile getirilir, ‘tarlada domates bu büyüklüğünde, markette bu kadar’ diyerek. Evet aradaki ticari zincirler bunda etkilidir amma buradaki koca etkenlerden birisi lojistiktir. Yegâne başına lojistik tıpkı sebep olmakla kalmıyor amma tıpkısı zamanda düşünün sergen ömrü güdük olan bire bir ürünün işte belki bile bire bir 24 saat seyahat yapıyor. Bu yolculuğu da konforlu araçlarda yapmıyor. Tıpkı domatesi, salatalığı düşünün, toplanıyor, kasalara konuluyor sonradan paletlere yükleniyor, paletlerden kamyona, kamyon yola çıkıyor, saatlerce kere ikmal ediyor, tabii adına tazeliğinden çıktı zayiat yaşıyor. Yani o bildiğiniz zihayat domates gidiyor çıktı yavaş yavaş böyle sergen ömrünün beş altı gününü geride bırakmış domates haline geliyor. Bu da tıpkısı yaş ürün ve sebzede alelhusus raf ömrünün kısalığı nedeniyle bile kayıp oranımızı artırıyor. Biz istiyoruz kim bu üstelik önlenmiş olsun.”

Kirişci, egzoz emisyonun global ısınmaya illet olduğunun söylendiğini dile getirerek, bunun balaban adımlarından tıpkı tanesinin dahi göveri ve meyvelerin itmam ettiği yolu kısaltıp susturucu emisyonunu minimuma indirebilmek olduğunu söyledi.

“Tıpkısı devlet istiyoruz kim öz ihtiyaçlarını kendisi üretsin”

Bir şehrin ihtiyacı olan salatalığı, domatesi, biberi, fındığı, üzümü, kayısıyı, şeftaliyi o şehirde üretmenin önemine dikkati calip Kirişci, şunları kaydetti:

“Tığ buna site tarımı adını veriyoruz. Site tarımı yardımıyla bahsettiğim tıpkısı lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, iki ürün tazeliğinin oldukça kaybında henüz başarılı olunması, üçüncüsü susturucu emisyonu nedeniyle çevreye henüz hassas sergileniyor olması, dördüncüsü insanların yerinde istidamı, zira tığ kentlerimizi boşalttık, bayağı kentlerimiz da dahil. Bundan Sonra nazik kentlerde kümelenen bire bir özlük ortaya artık. Kırsalımız filhakika boşalmıştı. Beşincisi dahi ayrımsız talih istiyoruz ki zat ihtiyaçlarını kendisi üretsin. Türkiye olarak biz da bunun gayreti içerisindeyiz. Ayrımsız ilde istemeli kim kişi ihtiyaçlarını onları zat kentinde üretebilsin. Özellikle raf ömrü gelişmemiş olan meyve ve göveri. Tabii ciddi ürünlerin üretimi konusu bizim için şanlı. Site tarımını herkesin ezberlemesini istiyorum. Bu, istihsal, tüvana ürüne erişim, istihdam, bolluk, çevreye henüz duyarlı tıpkısı sistem demektir. Bilhassa bundan site kazanacaktır. Bundan Türkiye adına hepimiz nail olacağız.”

Vekil Kirişci, hasadın peşi sıra YANLIŞSIZ Parti Adıyaman milletvekillerinden Ahmet Kültürlü, İbrahim Halil Fırat, Yakup Taş, Vali Mahmut Çuhadar ve Şehremini Süleyman Kılınç ve beraberindekiler, ilçede neşelilik gösteren Nar İşleme Tesisi ile Tarım Itimat Kahta Badem ve Kuruyemiş İşleme Tesisi’ni gezdi.Share: