Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda ‘Canlı Yayın’ Esprileri… Paylan “Birçok Paraysa Ben Vereceğim” Dedi, Şentop “Telefonunuzu Değiştirin, Ben Ödeyeyim. Elan…

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda, Divan bütçesinin görüşmeleri sırasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile HDP Mebus Garo Paylan beyninde yarkurul çalışmalarının aktif verilmesi üzerine esprili anlar yaşandı. Şentop, Paylan’ın “Birçok paraysa ego vereceğim Sayın Başbuğ, zira aynı elektronik beyin, tıpkı server bu. Hani 10 bin, 20 bin teklik içinde çözülebilecek bire bir maslahat. Ego vereceğim diyorum, hani bütçe sıklet varsa ego vereceğim” şeklindeki sözlerine “Siz, bu Divan’in yayınla ait çalışmasının maliyetini ödeyeceğinize bence telefonunuzu değiştirin yoksa ben ödeyim sizin telefon paranızı, daha gür yayın yaparsınız” esprisiyle değer verdi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda, TBMM, Sayıştay ve Amme Denetçiliği Kurumu bütçeleri görüşülüyor.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un sunumu öncesi usule ilişkin kortej düzlük HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, sunum sonrasında kaynak alınmasına izin verilmemesini eleştirdi. Paylan, “Güzeşte bu kameralar, naklen yayın üzerine tartışmalarımız olmuştu ve bu konuda cümlesi sayın Mustafa Şentop’a attınız. Sayın Mustafa Şentop bu konuda benzeri münakasa yaptı. Sedir’teki ihaleleri kim yapıyor? Sayın Şentop, herhalde siz yapıyorsunuz sanıyorum” dedi. Paylan şöyle bitmeme etti:

“ŞU KAMERALAR BENİ ÇEKİYOR, AZ BILAHARE SİZİ ÇEKECEKLER”

“Bakın, şurada benim görüntümü görüyorsunuz değil mi Sayın Başbuğ, şu kameralar beni çekiyorlar, beş alti sonralari siz konuştuğunuzda bile sizi çekecekler. Yani şuradan ürün yapılıyor ve çöz odaya bu yayın gidiyor. Yani içerideki odada sair bürokratlar bu yayını izliyorlar. Şunu önerdik, bari hani bu yıl şunu başaralım, ‘Ya, şu yayını bakın 1 server, 1 elektronik beyin basına geçelim’ dedik” diye konuştu.

“BIRÇOK PARAYSA EGO VERECEĞİM”

“Sizden istirhamım, şu ihaleye tıpkısı yön daha ekleyin. Birçok paraysa ben vereceğim Sayın Komutan, iddiayla söylüyorum bakın, birçok paraysa ego vereceğim çünkü tıpkı bilgisayar, ayrımsız server bu. Hani 10 bin, 20 bin liralık süresince çözülebilecek tıpkı maslahat. Ben vereceğim diyorum, hani bütçe sıkıntı varsa ego vereceğim. Gelin, şu halkın bütçesini bölüt ulaştıralım sayın Başkanım”

“GARO SENDE PARA VARMIŞ EVET”

Paylan’ın sözleri üzerine AKP Erzurum Saylav İbrahim Aydemir de “Garo sende mülk varmış ya” diye niteleyerek konu attı.

“BELKİ KAHVALTI YAPMADAN GELİYORUZ AMA USULÜ KAÇIRMIYORUZ SAYIN PAYLAN SAYESİNDE”

Usule yönelik söz düz AKP Manisa Mebus Amaç Aydemir ise almaç konusunu aynı örnekle anlattı. Aydemir’in örneği şöyle:

“Türkiye Süper Ligi karşılaşmaları, sezonu açıldığı devir başladığı devir sezon galiba. Kaç oyuncuyu değiştireceksiniz, kaç ecnebi oynatacaksınız, birçok an oynanacak, kurallar belli oluyor. Herhangi Bir hafta karşılaşma önceden, seçme hafta ligde maçlar başlarken yine gene Futbol Federasyonu oturup de kuralları değiştirmiyor, usulü değiştirmiyor. Tığ üstelik bütçe görüşmeleri önceden usul üzerine görüştük ama temas dönem sabahleyin gelip tekrar asıllar karşı konuşacaksak o antlaşma ego size şöyle aynı öneride bulunuyorum. çıktı bütçe görüşmelerinin başında banko asıllar için görüşmeyelim; seçme dönme ne bakanlığı görüşüyorsak, ne kurumu görüşüyorsak onla dayalı tıpkı usul belirleyelim, ona bakarak yürüyelim. Biz gelişigüzel ahit sabahleyin geldiğimizde ihtimal kahvaltı yapmadan geliyoruz amma usulü kaçırmıyoruz sayın Paylan sebebiyle. Esen olsun, her aktarılma usul, her aktarılma ‘canlı yayın, naklen yayın…”

“OYLAYALIM BİTSİN BU İŞ… NASIL OLSA SARAYDAN YAPILMIŞ, GETİRİYORSUNUZ”

Usule ilişkin bayram düz CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Murat Aydemir’in önerisine gönderme yaparak, “Benzeri teklifte bulundu. Ben daha iyi bire bir teklifte bulunayım. Usulü değiştirelim. Bugün, burada sabahleyin gelsin Komutan okusun, oylayalım bitsin bu gelişim. Hangi uzatıyoruz kim evet hangi lüzumlu var yani böyle tıpkısı şeye. Zahir olsa saraydan mamul, getiriyorsunuz” dedi.

“BAŞKANIM HEZEL İSTİYOR”

Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’ın daha önce konuya ilişik yapılan açıklamaları anımsatması üstüne Garo Paylan, “Başkanımız meze istiyor” diye niteleyerek Yılmaz’ı uyardı. Bunun üzerine Yılmayan, TBMM Başkanı Şentop’a hezel verdi.

“Garo Bey’e teşekkürname ediyorum bana kortej aldığı amacıyla” diye söze başlayan Şentop, birçok ülkede komisyonlarda nişane yapılmadığını anlatım etti.

“BEN ÖDEYEYİM SİZİN TELEFON PARANIZI, DAHA İYİ YAYIN YAPARSINIZ”

İçtüzük hazırlıkları sırasında gündeme gelebileceğini belirtken Şentop, Paylan’ın “Birçok paraysa vereceğim” sözlerine nükteli aynı dille, “Siz, bu Meclis’in yayınla ilgilendiren çalışmasının maliyetini ödeyeceğinize bence telefonunuzu değiştirin yoksa ego ödeyim sizin telefon paranızı, elan ferah yayın yaparsınız” dedi.

Share: