Tayvan, Çin’e ilgilendiren 39 kavga uçağı ve 13 uğraş gemisi aracılığıyla abluka altında olduğunu açıkladı

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinin ardından başlattığı, daha ilk açıklayan 4 günce süresinin ötesinde sürdürdüğü askeri tatbikatların 5’inci günüde, 39 çarpışma uçağı ve 13 çarpışma gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü duyurdu.

ÇİN ORDUSU TAKİP EDİLİYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin hava ve deniz araçlarının elektronik strateji araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, antrparantez uçaklardan 21’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların yüklülük alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusunda ve Tayvan’ın Albeni Defans Tanımlama Bölgesi’nin (ADIZ) güneybatı bölümünde uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Bakanlık, Pelosi’nin Ada’yı mülakat ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin ardından Ada çevresinde tatbikatın başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin uğraş uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, 4 Ağustos’ta Çin ana karasından ateşlenen 11 güdülebilen füzenin Tayvan’ın “yağız suları” adına gördüğü bölgeye düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 kavga uçağı ve 13 uğraş gemisinin, 6 Ağustos’ta ise 20 uçak ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta ise 66 uçak ve 14 geminin Cezire çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

FİİLİ BİR ABLUKA

Çin’in sonuç 4-7 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, ferman ihtilafı zarfında olduğu Cezire’nın çevresinde fiili bir abluka oluşturmuştu. 6 bölgede düzenlenen tatbikatlar dolayısıyla gâh alanlar, gemi ve tayyare trafiğine kapatılırken boğazda asayiş endişesi zımnında seferlerin aksadığı bildirilmişti.

NOTAM SÜRESİ DOLMASINA RAĞMEN DEVAM ETTİRECEK

Çin ordusu, geçkin yapılan açıklamada, tatbikatlarla ilgili yayımlanan albeni ve deniz güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi ahzüita günü gün ortası saatlerinde dolmasına rağmen, tatbikatları sürdüreceğini bildirmişti.

KÖLE TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NIN TAYVAN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 şahsiyet Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı mülakat, Cezire’yı topraklarının parçası gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin müstacelen arkası sıra yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da Cezire çevresinde “benzeri paradigma askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 yıl aradan sonra Cezire’yı musahabe fail önce ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan geçmiş 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı konuşma etmişti.

Share: