Tayvan Dışişleri Bakanı Wu: Çin, Tayvan işgaline hazırlık yapıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu, düzenlediği basın toplantısında, Çin’in Tayvan adası etrafında düzenlediği tatbikatlara yönelik açıklamalarda bulundu. Wu, Çin’in bu tatbikatlarla Tayvan işgaline tedbir yaptığını belirtti.

Tayvan’ın bahis konusu tatbikatları seri kınadığını ve bu tatbikatların sorumsuzca olduğunu belirten Wu, Çin’in eylemlerinin bire bir sonucu kendisine bölgesel sulh ve istikrarın üstelik tehlikeye girdiğini tabir etti. Wu, “Çin, Tayvan’ın işgaline muamele etmek üzere askeri manevra yapıyor. Tayvan’dahi halkın moralini eritmek amacıyla açık yetenekli askeri tatbikatlar ve füze fırlatmalarının yanı sıra siber saldırılar, dezenformasyon ve iktisadi zorlamalar yapıyor. Tayvan banko sair ülkelerle ilişkilerini temdit ve uluslararası topluluğa iltihak ve katkıda bulunma hakkına sahiptir. Tayvan halkı de demokratik tümce marifetiyle kolektif iradesini ifade ika hakkına sahiptir” dedi.

“ÇİN, TAYVAN’I YILLARDIR TEHDİT EDİYOR”

Çin’in Tayvan’ı yıllardır askeri anlamda gözdağı ettiğini tamlayan Wu, “Çin, Tayvan’ı yıllardır askeri namına gözdağı ediyor ve çabalarını artırmaya devam ediyor. Bu tıpkısı hamur. Çin, Tayvan Boğazı üzerindeki mülkiyetini kategorik zar etti. Çin, arsıulusal toplumun, Tayvan Boğazı’nın sularında trafik özgürlüğünü takı altına almaya çalışmaktadır” diyerek konuştu.

Share: