TBMM Amasra Beyaz Zehir Kazası Araştırı Komisyonu toplandı

Karadeniz Beceri Üniversitesi (KTÜ) Eroin Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Karakurt, “Havalandırma bu işin en mefret ayağı. Havalandırmanın yanında ne yöntemi uygularsanız uygulayın bunlar koruyucu yöntem olarak kalır. Havalandırma yeraltının akciğeridir.” dedi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen eroin kazasının kamu yönleriyle araştırılarak analog kazaların önlenmesine müteveccih tedbirlerin belirlenmesi üzere kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, YANLIŞSIZ Parti Kayseri Mebus Taner Nasip başkanlığında toplandı.

Toplantının başında CHP milletvekilleri asıllar tartışması açtı.

CHP Zonguldak Saylav Ünal Demirtaş, komisyonun tıfıl toplantısında işleyişle ilgilendiren onama etmedikleri vaziyetler yaşandığını belirterek, Komite Başkanı Felek’ın, komisyonda dinlenen vekillik yetkililerine yöneltilen soruları engellediğini doğacak sürdü.

Amaçlarının eroin kazasının kamu yönleriyle aydınlatılması olduğunu rapor fail Demirtaş, “Tığ savcı ya dahi bilgili değiliz. Buraya gelen eşhas dahi aynasız ya da maznun değil, konunun uzmanı eşhas. Dolayısıyla sorulara açıklıkla karşılık verebilecek etkinlikte ve yetkinlikte olan kişiler. Amma hangi zaman kazayla ilgili aynı yorum yapsalar Sayın Taner Yıldız çabucacık engelleme ediyor, konuşmanın önüne geçiyor. Geçkin 4,5 saat süresince sorulan soruların hiçbirisine cevap alamadık. Bakan Yardımcısı konuştu, onun konuşması birlikte 15-16 zaman sonradan sonlandırıldı Sayın Başkan vasıtasıyla. Acaba bu komisyon bu kazanın üstünü iletilmek üzere mi oluşturuldu?” diye niteleyerek sordu.

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ise Talih’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde Türkiye’nin sunu iri maden kazasının yaşandığını ve Kader’ın siyasal adına adisyon vermediğini, cemiyet vicdanında de aklanmadığını savunarak, “Bu komisyonun kağıt üstünde tıpkı komite olduğunu kabul etmek ve tanıklık etmek istemiyoruz. Sayın Felek bu komisyona başkanlık etmemelidir, ricat etmiyorsa dahi affını istemelidir.” diye konuştu.

DÜRÜST Tümen Afyonkarahisar Milletvekili Uca Özkaya bile alt kurul başkanlığı seçiminin ve komisyonun işleyişinin çöz tüzüğe makul olduğunu vurgulayarak, CHP’li milletvekillerinin töre bilimi ve makul olmadığı iddiasıyla sonsuz Komite Başkanı Nasip’ı eleştirmesini akıllıcasına bulmadıklarını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ise komisyonun acemi toplantısının çokça er bitirildiğini kaydederek, “Geçmiş (Mücahede ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı) denetmen arkadaşlarımız kendisini hazırlamıştı, onları dahi dinleyecektik. Amma şırakkadak ne olduysa saat 18.00’da toplantıyı kapattınız. İlk sefer tığ saat 18.00’de toplantıyı kapattık ve buradan ayrıldık. Kafalarda şöyle ayrımsız belen var; ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yarkurul Başkanına buyruk verdi. Komisyon Başkanı de Bakan Yardımcısına istek verdi ve müfettişlerin konuyla ilişik hazırlamış olduğu soruların cevabını alamadık. Bütün kafalarda bu var.” ifadesini kullandı.

Yarkurul Başkanı Yıldız dahi Beko’nun bu sözlerine reaksiyon göstererek, şunları dile getirdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın bana telefon açmasını bilgiye dayalı mı söylediniz yoksa tahminde mi bulundunuz? Bunu sanmak istiyorum ve sizi ispata çağırma ediyorum. İspat edemiyorsanız müfteri durumuna düşersiniz. Bunu yapmayın lütfen. Bana hakeza tıpkısı telefon gelmedi. Siz, duyduklarınızı aktaracak biri değilsiniz, bunu yapmayın. Tığ, milletin seçtiği insanlar kendisine sokakta duyduğumuzu burada aktarmayalım. Gelişigüzel birimiz galiba benzeri muhataplığa sahibiz. Hangi Cumhurbaşkanımız bana böyle tıpkısı telefon açtı, ne ben böyle tıpkısı tasarruf kullandım.”

Beko, Reisicumhur Erdoğan’ın Kader’ı aramasıyla ilişik söylediklerinin kulislerde konuşulduğunu iddia etti.

“Türkiye’deki kömür madenleri gaz derecesine bakarak tıpkısı sınıflandırmaya tabi tutulabilir”

Komisyonda, KTÜ Maden Mühendisliği Bölümü Komutan Yardımcısı Prof. Dr. Karakurt, bataklık gazı drenajı, grizu patlaması ve metan drenajı yöntemleri konularında lokma tatlısı yaptı, soruları yanıtladı.

Yeraltı kömür madenlerinde havalandırma sisteminin oldukça enerjik, mübarek ve faal olması gerektiğini tamlayan Karakurt, “Havalandırma bu işin yeryüzü önemli ayağı. Havalandırmanın beraberinde ne yöntemi uygularsanız uygulayın bunlar koruyucu yöntem namına kalır. Havalandırma yeraltının akciğeridir.” sözlerini gider etti.

Havalandırmaya apotr namına yapılan bataklık gazı drenajının değişik avantajlarının de olduğunun altını çizen Karakurt, drenaj yardımıyla işletilebilecek ihtiraz miktarında çoğalma sağlayabileceklerini aktardı.

Maden ocakları üzere önerilerini paylaşan Karakurt, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki kömür madenleri doğal gaz derecesine göre bir sınıflandırmaya tabi tutulabilir. Çin, Polonya, Almanya ve Rusya’da, ‘hafif gazlı, bağan gazlı, faziletkâr gazlı, ansız metan püskürmesine yatkın damarlar’ şeklinde bire bir sınıflandırma var. Bizde var olsa birlikte yerli ölçekte kalmamalı, kömür madenlerine müteveccih umumi bire bir ölçeğe dökmemiz gerekiyor. Metan tefcir uygulaması alım içi yönergelerden yahut yönetmeliklerden çıkarılarak umumi aynı yönetmeliğe evrilmeli, genel tıpkısı yönerge hazırlatılmalı, akıllıca direktif ve aplikasyon esaslarıyla gelişigüzel işletmelere tefcir planı hazırlatılmalı ve gerekirse uygulanması zorunlu kuzuluk getirilmelidir.”

ATEX uzmanı Nurettin Terzioğlu de komisyon üyelerine, parlayıcı ve patlayıcı ortamlarda güvenlikle ilgili tıpkısı yemek yaptı.

Share: