TBMM Başkanı Mustafa Şentop Açıklaması

Çankırı’üstelik, yeniden gündeme mevrut başörtüsü tartışmaları ile ilişik mütekellim Türkiye Iri Budun Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Başörtüsü dini hayatın görünür aynı simgesi, sembolüdür. Başörtüsüne karşı olmak gerçekte başörtüsüne karşı olmak değil, dini hayatın içtimai hayattaki görünürlüğüne karşı olmaktır. Buradaki tartışmaların eğin planına baktığınızda budur” dedi.

Türkiye Balaban Ulus Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde planlı 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Törenine katıldı. Çankırı Karatekin Üniversitesi rektörlük konferans salonunda gerçekleşen törende Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, milletvekilleri, YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şanlı Cengiz Köseoğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Ekinci, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

‘Akademide ekol olmayı hedefliyoruz’

Törenin açılış konuşmasını özne Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Pof. Dr. Harun Rençper, yüksekokul alanında meslek olmayı hedeflediklerini belirterek, “2007 yılında müesses olan Üniversitemiz halen 10 medrese, 5 enstitü, 1 yüksekokul, 6 meslek akademi, 14 araştırı ve uygulama merkezi, akredite çalışmaları başlamış olan Merkezi Araştırma Laboratuvarı, Teknoloji Aktarma Ofisi ve ÇAKÜ-Teknokenti bünyesinde barındırmaktadır. Önlisans-lisans program sayımız 173, lisansüstü izlence sayımız 79, mecmu öğrenci sayımız ise zaman itibariyle 19 bin 933’dür. Üniversitemizden bugüne kadar çıkışlı olan öğrenci sayısı ise 26 bin 412’dir. 742 akademik personelimiz ve 650 yönetimsel personelimizle bakım vermeye bitmeme etmekteyiz. 22 Erasmus projesi, 520 BAŞLIK projesi, 41 TÜBİTAK Projesi iftiharla tabir edeceğimiz nicel değerlerdir. Üniversitemizde 51 değişik ülkeden 3 bin 280 arsıulusal mektepli bulunmaktadır. Üniversitemizin kurumsal olarak gelişmesi ve bunun sürdürülebilirliği açısından son adım önem verdiğimiz Kalite çalışmaları dahilinde, çalışmalarımızı olabildiğince heveskâr düzeyde yürüttüğümüzün bilinmesi lazımdır. Erişilebilirlik çalışmaları, Rate Atık Belgesi, ‘yeşil kampüs’ ve akreditasyon süreçlerine vahim kendisine enerji harcamaktayız. Spor kompleksimiz, bowling, jimnastik, haddinden fazla amaçlı salonları ve peyda 4 sahasıyla sadece öğrencilerimize değil, kül Çankırı’ya bakım vermekte, kavi çok ulusal müsabakaya birlikte ocak sahipliği yapmaktadır. Öğrencilerimiz için ayrımsız yandan fiziksel şartları iyileştirmek üzere hız ederken onların hele staj, kılgısal işyeri eğitimleri, kariyer eğitimleri, çıkışlı çalışmaları, sportif ve sanatsal faaliyetler üzere dayanabilen çokça konuda adımlar atmaktayız” dedi.

Daha sonra Mütekellim Çankırı Valisi Abdullah Ayaz de gençlerin geleceğe hazırlanması noktasında üniversitelerin topluluk olduğu öneme aksan yaparak, Türkiye’nin bildirme şişman zenginliğinin beşeri sermaye olduğunu söyledi. Ilbay Ayaz’ın ardından mütekellim SELIM Tümen Grup Başkanvekili ve AK Fırka Çankırı Budun Vekili Emin Akbaşoğlu, geleceğin inşasında meydan alacak gençlerin yetiştirilmesinde üniversitelere kocaman afi düştüğünü anlatım etti.

“Çankırı Karatekin Üniversitemiz çok uygun”

Törende sonuç kendisine mütekellim TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin konumu ve yüksekokul çalışmaları ile öğrenciler üzere çokça elverişli tıpkı darülfünun olduğuna özen çekerek, “Çankırı Karatekin Üniversitesi bizim genç üniversitelerimizden. 15. yılını vergi etti. Ama bu müddet içerisinde rektör hocamızın bile ifade ettiği kabilinden, 20 binin üstüne mektepli ile bir nice akademik birimiyle ruh örümcek başarılı üniversitelerimizden biri. Çankırı Karatekin Üniversitesi kurulmadan önceki Ankara’daki üniversitelerimizin burada faaliyetleri vardı. Zımnında akademik gelenek bakımından henüz etraflı tıpkı geçmişe erbap. Büyükşehir içinde değil amma Ankara’ya yakınlığı tıpkı kazanım. Büyükşehirlerin darülfünun yönünde avantajlı yönleri var amma dezavantajları de çok. Hatır itibariyle birlikte Çankırı Karatekin Üniversitemiz çokça uygun” diye konuştu.

‘Üniversite politikasında bence makul yerden başlanılmıştır’

Türkiye’deki küsurat üniversite sayıları ile ilgili üstelik değerlendirmelerde kâin Şentop, “Türkiye’bile 209 darülfünun var. Bunlardan 131’i amme üniversitesi. Dümbelek kalan 78’i ise kazanç üniversitesi. Türkiye’de 20 yıl içerisinde üniversite sayımız bu noktaya geldi. Temas ilimizde bir darülfünun bulunuyor. Türkiye’de herhangi bir ilde darülfünun açılması ve sayısının bu kadar aşkın olması ağız dalaşı konusu olmuştu. Bu laf haddizatında ‘yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan’ tartışması kabil sonuca varılmayan benzeri tartışma. Ama ayrımsız yerden almak lazımdı. Bence akla yatkın yerden başlanılmıştır. Üniversiteler kurulmuştur, rekabet ortamı içerisinde öğrenciler yerleştiriliyor. Zımnında üniversitelerimiz mektepli çekebilmek üzere, bire bir çekim merkezi olabilmek için yarışmaları gerekiyor. Bugün bir nice ilimizdeki üniversitelerimizin çoğu öz akademik kadrolarıyla mehabetli başarılar elde etmiş, akademisyenler yetiştirmiş, anlaşılan noktaya mevrut. İnşallah bu elan ağırbaşlı bire bir şekilde bitmeme edecek” şeklinde konuştu.

“Başörtüsüne karşı olmak esasta başörtüsüne karşı olmak değil, dini hayatın sosyal hayattaki görünürlüğüne karşı olmaktır”

Yine gündeme gelen baş örtüsü tartışmaları ile ilişkin mütekellim Şentop, “Üniversitelerimiz haddinden fazla değil bundan ihtimal de 15 yıl önceki balaban ölçüde toplumdan, siyasetten, devletten ırak, zat içerisinde merbut bir bando gündemlerle çalışan kurumlardı. Kişi hususi gündemleri vardı. Bildirme büyük gündemlerinden birisi da üniversitelere başörtülü öğrenci sokmamaktı. Baş Örtüsü tartışmaları baştan gündeme geldi. Burada başörtü meselesini sadece tıpkı kız öğrencimizin başını örtmesi, üniversitelere girmesi namına değerlendirmemek geçişsiz. Başörtüsü meselesi Türkiye’da 1968-1969’dan beri sembolik mesele adına tartışılmaktadır. Başörtüsü dini hayatın görünür bir simgesi, sembolüdür. Başörtüsüne karşıt olmak aslında başörtüsüne karşı olmak değil, dini hayatın sosyal hayattaki görünürlüğüne alın olmaktır. Buradaki tartışmaların art planına baktığınızda budur” ifadelerini kullandı.

Törenin ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop, üniversite öğrencileri ile bire bir araya geldi. – ÇANKIRI

Share: